Genel

Anne Çocuk Etkinlikleri

Anne Çocuk Etkinlikleri

Çocukların sokakta, bahçede ya da parkta özgürce oyun oynadığı vakitler ne yazık ki çok gerilerde kaldı. Çağımızın gereği olan teknolojiye hızlıca alışan çocuklar, saatlerini televizyon, telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin başında geçirir hale geldi. Teknolojinin hayatımıza bu denli dahil olmadığı zamanlarda sokakta oynayan çocukları eve sokmak çok zorken; günümüzde tablet ve telefon başındaki çocukları evden çıkarmak neredeyse imkansız bir hal almış durumda.

Uzun süredir hayatımızda olan pandemi süreci, zaten evden çıkmak istemeyen çocukların iyice eve kapanmasına neden oldu. Uzun saatler ve hatta günler sürebilen karantina süreçleri, çocukların kendini teknolojik aletlere tamamen teslim etmesine yol açtı. Bu durum karşısında çocukları için endişe eden anneler ise çocuklarının fiziksel ve mental sağlığını korumak için evde yapılabilecek anne çocuk etkinlikleri hakkında araştırmalar yapmaya başladı.

Çocuğumla Evde Ne Yapabilirim?

Çocukları ile evde kalan ailelerin birlikte kaliteli vakit geçirebilmesi için birçok yol vardır. Bu noktada aşağıda sıralanan önerilerin yanı sıra sizin ve çocuğunuzun sevdiği şeyler de birlikte keyifli vakit geçirmeniz için oldukça önemlidir. Evde çocuklarınızla yapabileceğiniz başlıca anne çocuk etkinlikleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Birlikte Oyunlar Oynayın

Çocuğunuzu televizyon, tablet ve telefon gibi teknolojik cihazlardan uzaklaştırabilmek için annesi olarak ona yapabileceğiniz en büyük iyilik, birlikte anne çocuk etkinlikleri yapmak ve beraber eğlenebildiğiniz oyunlar oynamaktır. Çocuğunuzun da isteklerini göz önünde bulundurarak birlikte oynayabileceğiniz oyunlar şunlar olabilir:

 • Kızmabirader ve jenga gibi çocuğunuzun en sevdiği kutu oyunlarını oynayabilirsiniz.
 • Satranç, dama ve solo test gibi zeka geliştirici oyunlar oynamayı tercih edebilirsiniz.
 • Akıl küpü gibi yeteneklerini geliştirebilecekleri oyunlar oynayabilirsiniz.
 • Misket, sessiz sinema, evcilik gibi nostaljik ve unutulmayan oyunları oynayabilirsiniz.
 • Birlikte faydalı dijital oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuğunuz tablet ve bilgisayar gibi teknolojik cihazlarla oynamak konusunda ısrarcı olabilir. Pedagoglar ve çocuk gelişim uzmanları, teknolojik aletleri yasaklamanın bir çözüm yolu olmadığını her fırsatta söylüyorlar. Bunun yerine çocukların bilişsel becerilerini geliştiren dijital oyunları günlük yarım saat kadar oynamalarını öneriyorlar.
 • İngilizce öğretmeyi sağlayan oyunlar sayesinde çocuğunuzun oyun oynarken İngilizce öğrenmesini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Evdeki koltuk, yastık, çarşaf vb. eşyalarla çadır kurarak, içinde evcilik oynayabilirsiniz.

Lohusam ev giyim ürünleri ile evde rahatlığın ve şıklığın keyfini yaşayın.. Lohusam’da yer alan hamile gömlek ürünleri oversize oluşu ile rahatlığı size sunmaktadır. Birbirinden şık ve çeşitli gömlek modellerimize göz atın..

Melvin Kırmızı Gömlek ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

2. Aile Bilincini Oluşturan Aktiviteler Yapın

Çocukların dikkatini tablet ve telefon oyunları dışında başka bir şeye çekebilmek için en önemli noktalardan biri, aile bireylerinin birbirine olan bağlılığı ve aile bilincidir. Annesi olarak çocuklarınızı yasaklar koyarak veya onlara sert bir tavırla yaklaşarak değil; sizinle birlikte keyifli vakit geçirmelerini sağlayarak tabletten uzaklaştırabilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte keyifle yapabileceğiniz ve aynı zamanda aile bilincini arttırabileceğiniz anne çocuk etkinlikleri şunlardır:

 • Çocuğunuzun vakit geçirmekten hoşlandığı birini eve çağırabilir veya o kişiye misafirliğe gidebilirsiniz.
 • Çocuğunuzla birlikte eski aile albümünüze ve onun çocukluk fotoğraflarına bakın. Bu sırada eğer merak ettiği şeyler varsa ona anlatın.
 • Aile fotoğrafları ve selfie çekin. Birbirinden keyifli filtrelerle bu aktiviteyi daha eğlenceli hale getirin.
 • Işıkları ve teknolojik aletleri tamamen kapatın, mumları yakın. Ailece bir araya gelerek, mum ışığında sohbet edin.

3. Çocuğunuzun Enerjisini Atabileceği Fiziksel Aktiviteler Yapın

Çocuklar genel olarak son derece hareketli ve enerjiktirler. Bu durumdan dolayı çocuğunuzu suçlamak veya bir köşede uslu uslu oturmasını söylemek hatalı bir davranış olacaktır. Çocuğunuz eğer enerjik bir yapıya sahipse onu teknolojik cihazlardan uzaklaştırmak için enerjisini atabileceği aktivitelere yönlendirmeniz gerekir. Çocuğunuzun enerjisini atabileceği anne çocuk etkinlikleri sayesinde birlikte kaliteli vakit geçirebilirsiniz:

 • Çocuğunuzu yormayacak şekilde ve yaşına uygun hareketlerle spor yapın. Çocuğunuzla birlikte rahat bir şekilde spor yapabilmek için birbirinden rahat ve şık modellere sahip Lohusam anne spor giyim ürünlerini tercih edebilirsiniz.
 • Çocuğunuzla birlikte onun en sevdiği müzikleri dinleyin ve dilediğiniz gibi dans edin.
 • Evde engelli koşu parkuru oluşturarak, çocuğunuzdan parkuru her defasında daha kısa sürede tamamlamasını isteyin.
 • Şişeleri boyayarak bowling pimleri olarak kullanın ve evde kendi bowling şeridinizi oluşturun.
 • İnternetten bir çocuk yogası bulun ve çocuğunuzla birlikte yoga yapın.
 • Körebe ve saklambaç gibi sevilen nostaljik oyunlar arasından çocuğunuzun en sevdiği oyunları oynayın.

Hamile olan annelerin rahat hareket edebileceği hamile giyim ürünleri içerisinde yer alan hamile eşofman ürünlerini Lohusam ile tercih edin..

4. Çocuğunuzun Yaratıcılığını Geliştirebilecek Aktiviteler Yapın

Çocuklar her yaş dönemlerinde yaratıcılıklarını besleyen aktivitelere ihtiyaç duyarlar. Geniş hayal dünyaları için faydalı olabilecek anne çocuk etkinlikleri sayısı oldukça fazladır. Çocuğunuzun tabletten uzaklaşmasını sağlarken yaratıcılığını da geliştirebilen bazı aktiviteler şunlardır:

 • Çocuğunuzla hayal gücünüzü birleştirerek bir hikaye yazın.
 • Çocukların en sevdiği etkinliklerden biri olarak birlikte resimler yapın ve çeşitli boyalarla boyayın.
 • Dikiş dikmek ve maket yapmak gibi el işi etkinliklerinize çocuğunuzu da dahil edin.
 • Ahşap bir eşyayı veya mobilyayı birlikte boyamayı deneyin.
 • Çocuğunuzun yaşına uygun olarak kuklalarla minik gösteriler yapın.
 • Çocuğunuzun en sevdiği oyuncaklar ve karakterler için bir hikaye yazarak, canlandırın.
 • Evde bozulmuş olan şeyleri birlikte tamir etmeyi deneyin.
 • Çocuğunuzun sevdiği bir yemeği birlikte hazırlamayı tercih edin.

Anne İle Evde Yapılacak Aktiviteler

Anneler için çocuklarının sağlıklı ve mutlu olması her şeyden önemlidir. Bilinçli anneler, çocuklarının sağlığını korumak için onları telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerden uzak tutabilmek adına elinden gelen gayreti gösterir. Anne çocuk etkinlikleri yaparak çocuklarının hem fiziksel hem de mental sağlığını korumak isteyen anneler, bunun için arayışlara girerler. Özellikle Coronavirüs’ün hayatımıza girişiyle birlikte iyice evde kapalı ve teknolojik cihazlara bağımlı hale gelmiş çocukları bu durumdan kurtarabilmek için evde yapabilecek hem keyifli hem de faydalı pek çok etkinlik vardır.

1. Birlikte Çiçek Ekin

Evinizde minik bir bahçıvan yetiştirmek ister misiniz? Şüphesiz ki toprak ve su ile iç içe olmak herkesin ruhunu besleyen bir aktivitedir. Anne çocuk etkinlikleri arasında yer alan bu aktiviteyi yalnızca bahçede değil, evinize aldığınız birkaç saksıyla da gerçekleştirmeniz mümkündür. Birlikte saksıya çiçek ekmek, özellikle de gelişim çağındaki çocuğunuzun zihnen ve bedenen gelişimi için çok faydalıdır. Sosyal açıdan hem sizi hem de çocuklarınızı geliştiren çiçek ekim aktivitesi ile aile bağınızı kuvvetlendirirken, çocuğunuzun sorumluluk duygusunu da güçlendirebilirsiniz.

2. Oyun Hamurları ile Oynayın

Hamur oyunları ile oynamanın çocuklar için vazgeçilmez oyunlar arasında olma sebebi, avuç içinde şekillenen bir hayal dünyasına hitap etmesidir. Çocukların özgür düşünme imkanının sonsuz olduğu bu aktivite, çocukların zihnen, bedenen ve ruhen gelişimi için son derece etkilidir. Yumuşak yapısı sayesinde parmak kaslarını güçlendirme etkisi olan oyun hamurları, çocukları üretmeye teşvik eden oyun araçlarıdır. Ayrıca adeta iç duyguların dışa vurulduğu bu aktivitede ebeveynler, çocuklarını tanımak için başka bir fırsat bulmuş olur. Birbirine karışan renkler ve şekilleri öğreterek de çocuklarınıza yeni farkındalıklar kazandırabilirsiniz.

3. Çocuğunuzda Sorumluluk Bilincini Oluşturun

Sorumluluk, çocukların ilerleyen yaşlarında kendileri ve çevresi için mutlaka oluşturması gereken bir bilinçtir. Bu nedenle anne çocuk etkinlikleri yaparken sorumluluk bilincini aşılamaya da özen gösterilmelidir. Bu noktada önemli olan ise çocuğun yaş aralığına dikkat etmek ve buna uygun sorumluluklar verebilmektir. Örneğin; eğer çocuğunuz 2.5 yaşlarında ise sizin yardımınızla oyuncaklarını toparlayabilir veya kendi kendine giyinebilir. Ayrıca yemeğini kendi başına yemeye başlayabilir ve masayı silmek gibi ufak çaplı işler yapabilir.

3-4 yaş arasındaki çocuklar, yataklarını düzeltebilir, mobilyaların tozunu alabilir, varsa evcil hayvanınızı besleyebilir ya da bulaşık makinesini doldurmanıza yardım edebilir. Eğer 5-6 yaşlarında çocuğunuz varsa biraz daha farklı şekillerde sorumluluk vermeniz mümkündür. Örneği alışveriş sırasında ebeveynlerine yardım edebilir ve alınan malzemeleri dolaba yerleştirerek yemek yapmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kişisel hijyenini de kendi başına sağlamaya başlayabilir.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/hamileyken-emzirmek-zararli-mi linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir