Genel

ANNELER EMZİRİRKEN SÜPER KAHRAMAN OLURLAR MI?

Anneler Emzi̇ri̇rken Süper Kahraman Olurlar Mi?

Hamilelik dönemi bitti, minik yavrunuzu kucağınıza da aldınız ve ilk emzirme işlemini de gerçekleştirdiniz., artık rahatlık günleri sizi bekliyor değil mi? Biraz şüphede de olsanız  “evet” dediğinizi duyar gibiyim ama şüphelerinizde haklısınız çünkü rahatlık günleri gelmedi ve gelmeyecek…

“Annelik, sadece hamilelik sürecini tamamladıktan sonra çocuğun emzirme dönemi ile devam eden bundan sonrasında ise sefasını sürebileceğiniz bir meslek değildir.”

Bilakis, çocuğunuzu karnınızda taşıdığınız ilk günden hayatınızın son gününe kadar anneliğiniz devam eder. Çocuğunuz ister büyük olsun ister bebek olsun, siz her zaman için “anne” olacak ve olmaya devam edeceksiniz.

Annelik sürecinin ilerleyen dönemleri elbette biraz daha rahattır. Yukarıda anlattıklarımız gerçekler olsa da biraz da işin esprili yönleri idi. Şimdi ise işin en gerçek noktalarına değinelim yani annelerin emzirirken nasıl da süper kahramanlara dönüştüğünden…

ANNELERİN EMZİRİRKEN SÜPER KAHRAMANA DÖNÜŞTÜKLERİNİN 7 KANITI

  • İDEAL EMZİRME POZİSYONU MU? “AMAN ALLAH’IM…”

Anneliği ilk defa tadan kadınların bu başlık karşısında “Aman Allah’ım” dediklerini duyar gibiyim. Peki, ama neden diye soran deneyimsiz anneler için hemen anlatayım. Lohusa sepetinde mutlaka olması gereken parçalardan biri olan emzirme sütyeni ile işinizin biteceğini mi düşünüyorsunuz? Bebeğinizin ilk emzirme günlerinde şekilden şekle gireceğinizi hiç hayal ediyor musunuz? Cevabınız “hayır” ise bu başlığı doğumdan 10 gün sonra bir daha okumanızı ve yorum yapmanızı rica ediyorum.

Her anne, bebeğine ideal emzirme pozisyonu bulmak için şekilden şekle girer. Bazen bir süper kahramanın bile giremeyeceği şekiller… çünkü bebekler, gece ayrı, gündüz ayrı hatta her emzirme saatinde farklı bir rahatlıkta olmak isterler ve anneler de bebeklerine bu rahatlığı sunmak için şekilden şekle girerler.

  • EMZİRİRKEN YA BİR EŞYAYA İHTİYACINIZ OLURSA?

Annelerin bebeklerini emzirirken en çok zorlandıkları durumlardan biri de o an bir eşyaya ihtiyaç duymalarıdır. Mesela telefon, televizyon kumandası veya başka bir şey… Bu durumda nasıl hareket etmeleri gerekir? Bebeklerini bir kenara bırakmaları pek tabi doğru olmaz.

Eh! O zaman biraz süper kahramanlık yapmaya var mısınız?

Elinizin ulaşabileceği ya da ayağınızla çekebileceğiniz bir uzaklıkta olan eşya için nasıl bir pozisyona girersiniz? Süper kahraman gibi hareket ettiğinizi düşünmeye başladınız değil mi?

  • BEBEĞİMİN SESİ, SÜTÜMÜN ARTMASI DEMEK!

Tuhaf bir başlık değil mi?

Siz bebeğinize sütünüzün yetmeyeceğinden korkarken onun ağlama sesi ile göğsünüzün dolduğunu hissediyorsunuz. Bu hemen hemen her annede oluşan bir durumdur. Peki, bunu bir süper kahraman yapabilir mi?

Tabi ki “hayır” ama annelerin içgüdüsü ve yavrularına olan düşkünlüğü bunu yaptırır işte…

  • GÖĞÜS AĞRILARI MI O DA NE?

Göğüs uçları normalde çok hassastır ve belki de bir kadının vücudunda ağrıyı en çok hissedeceği bölgedir. Ama söz konusu bebeğini emzirmek olunca ağrılar, “gıdıklanma” gibi gelmeye başlar. Annelik içgüdüsünün getirdiği bir şey midir bilinmez ama bence annelerin emzirirken süper kahramana dönüştüklerinin bir kanıtıdır. Yoksa, bebeğin özellikle de diş çıkarttıktan sonra göğüs uçlarını ısırmasına can mı dayanır?

  • BEBEĞİNİZİ EMZİRİRKEN İŞ YAPMAK ARTIK ÇOK KOLAY DEĞİL Mİ?

Normalde insanlar iki işi bir arada yapamazlar ya da yapsalar bile çok zorlanırlar. Ama annelerin emzirme dönemindeki acemilikleri sona erdiğinde artık ikinci iş, “ek iş” gibi gelmeye başlar ve artık zorlamaz. Bazen bebeği emzirirken bir yandan çamaşırlar asılır, bazen de yemek karıştırılır. Özellikle de, emzirme sütyeni kullanan anneler biraz daha rahat oldukları için ek işlerini bir süper kahraman gibi yaparlar ve bebekleri de bu durumdan rahatsızlık duymaz.

  • SÜT SAĞMA POMPALARI İLE TANIŞTINIZ MI?

Bebekli anneler, bir yerden sonra hiç görmedikleri hatta duymadıkları bir takım yardımcı araçlarla tanışmaya başlarlar. Bunlardan biri de süt sağma pompası. Özellikle çalışan annelerin ihtiyacını en iyi şekilde görmeye yardımcı olan süt sağma pompası, çalışırken, dinlenirken veya farklı bir iş yaparken bile sütünüzün sağılmasına yardımcı olur. Böylelikle hem süt ile dolan göğüslerin ağrıması söz konusu olmaz hem de bebeğiniz için hazır süt elde etmiş olursunuz. Eh, tabi çalışırken bebeğine süt üretmek de ancak bir süper kahramanın işi olabilir değil mi?

  • BEBEĞİNİZİ DIŞARIDA EMZİRMEK ZORUNDA KALIRSANIZ…

Normalde bir kadının dışarıda rahat hareket etmesi biraz zordur. Tabi, bunu söylerken “erkekler istedikleri gibi hareket edebilirler” demiyoruz. Her toplumun kendine göre bir örf ve adetleri olmakla birlikte mahremiyet kurallarına uygun hareket etmek de önemlidir. Toplumumuzda bir kadının dışarıda bebeğini emzirmesi yani daha doğrusu açıktan emzirmesi hoş karşılanmaz. Ama bir anne bebeğini emzirebilmek için gerekli tüm şartları yerine getirir ve getirdiği bu şartları nasıl oluşturduğuna bazen kendisi bile inanmaz. Ancak süper kahramanların girebilecekleri şekillere girerek bebeği emzirmek maharet isteyen bir iş olsa gerek…

ANNELER SÜPER KAHRAMANDIR!

Yukarıda maddeler halinde anlattığımız durumlar aslında biraz da işin esprili boyutu idi. Ama kesinlikle her annenin bir süper kahraman olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bebeği olan aileler daha iyi bilirler; baba, gece mışıl mışıl uyurken anne, bebeğinin ufak bir ağız hareketinden çıkan ses karşısında bile hemen harekete geçebilir. Yani kulakları sürekli bebeğinin sesinde olur. Babalar ise sabah uyandıklarında hiçbir şey olmamış gibi “bebeğimiz bu gece iyi uyudu maşallah” derler. Tabi anne uykusuz kaldığı için biraz sinirlense de bebeğine karşı yaptığı süper kahramanlığı eşine karşı da yapar ve “Hmmm, öyle, öyle…” der.

İşte annelerin ömür boyu birer süper kahraman olduklarının kanıtları…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir