Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı?

Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı?

Hamilelik dönemi bir kadın için oldukça önemli bir dönüm noktasıdır. Birçok farklı ruhsal ve bedensel değişimin gözlendiği bir dönemdir. Hamilelik dönemiyle ilgili konuşurken bahsetmemiz gereken bir konu da emzirme dönemidir.

Emzirme dönemi, bebeğin ek gıdaya başlanmadan veya başladıktan sonra dahi bebeğin en temel gıdasıdır. Anne sütü, bebeğiniz için en önemli ve en gerekli besindir. Anne sütü, sağlık bakanlığına göre ilk 6 ay özellikle su bile verilmeden bebek için çok önemlidir. Daha sonrasında ek gıda ve suya geçilebilir. İçeriği o kadar besleyici ve yeterlidir ki bebeğiniz için en önemli besin kaynağı olmasının nedeni içeriğinin çok önemli ve besleyici olmasıdır. Her annenin sütü kendi bebeğine özeldir. Çünkü anne sütünün kalitesi annenin beslenme düzeninden tutun da alışkanlıklarına kadar değişir. Bebeğinizi emzirmeniz çok çok önemlidir.

Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan bebeğinizle bir bağ kurmanızı sağlar. Bebeğinizi emzirdikçe bebeğiniz size güvenir. Yaşam kaynağının sizden geldiğini fark eder ve annesine yani size bağlılık duyar. Anne sütü, bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar. Protein, yağ, karbonhidrat ve vitaminler açısından çok çok zengin bir süttür. Anne sütü, bebeği hastalık ve enfeksiyonlardan korur. Aynı zamanda beyin gelişimi için de çok önemlidir.

Bazı araştırmalara göre anne sütü içmeyen çocuklar anne sütü ile beslenmiş ve büyütülmüş çocuklara göre zihinsel açıdan daha geridedir. Bir diğer deyişle anne sütü ile beslenip büyütülmüş çocukların zeka seviyeleri daha yüksektir. Bu sonuca da zeka testleri ile alınan istatistiklere dayanılarak varılmıştır.

Bebeğinizi beslemenizin sadece bebeğinize değil size de faydaları vardır. Yine yapılan bir araştırmaya göre anne sütüyle çocuğunu besleyen kadınların eski kilolarına dönmeleri daha kolay ve hızlı olmaktadır. Günümüz dünyasında anne sütü yerine geçen mamalar da mevcuttur. Ancak hem besleyicilik açısından, hem de maddi açıdan anne sütüne karşı daha zayıf durumdadır. Her türlü bakımdan anne sütü daha avantajlıdır. Çocuğunuz sizin en değerli varlığınız ve onu anne sütüyle beslemenizi uzmanlar şiddetle önermektedir.

Emzirme sıklığı bebekten bebeğe değişir ve her bebek aynı zamanda veya zaman aralıklarında beslenemez. Öncelikle bebek her istediğinde emzirilmelidir. Siz istediğinizde değil o istediğinde emzirme yapmalısınız. Bunu anlamanın çok kolay bir yolu vardır. Çocuğunuz genelde acıkıp meme istediğinde ağlar. Bu da demek oluyor ki emzirme zamanınız gelmiştir!

Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok sütünüz olur. Aynı zamanda her emzirme sonrası oluşacak olan yeni sütun verimliliğinin de daha yüksek olduğu yine iddialar arasındadır. Dediğimiz gibi emzirme sıklığı bebekten bebeğe değişir. Ancak bebeğiniz biraz tembel olabilir ve çok uyku uyuyabilir. Çok uyuması sebebiyle acıkıp ağlaması da olası değildir. Böyle bir bebeğe sahipseniz kendiniz bebeğinizi yavaşça uyandırın ve emmesini sağlamak için memenizi bebeğinize doğru tütün. Bunu 3-4 saatte bir tekrarlayın. Zamanla bebeğiniz büyüdükçe emzirme sıklığınız da bu oranlarda düşer. 3-4 saat yerine 6 saate çıkabilir mesela.

Ayrıca annenin de sütünü verimli hale getirmesi için yapması gereken bazı şeyler vardır. Vücudun süte bazı yapıları ayırması için ek 500 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu demek değil ki istediğim her şeyi yiyebilirim! Bebeğinize en uygun ve verimli sütü yapabilmek için dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Emzirme döneminde sağlığınıza ve yemenize ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir. Mevsimine uygun meyve ve sebze yemek hem siz hem de bebeğiniz için en doğru seçenek olabilir. Bu dönemde birçok insan size beslenme tavsiyesi vermeye çalışacaktır. Dikkat edip her şeyi biri söyledi diye yemeyin. Tek önemli olan dengeli ve düzenli beslenmektir. Özellikle içtiğiniz suya dikkat etmelisiniz. Sık sık su tüketin ve tükettiğiniz suyun temiz olmasına özen gösterin. Bu sayede sütünüz mikrop kapmaz ve bebeğiniz için daha sağlıklı bir süt üretimi yapmış olursunuz.

Bebeğinizi emzirmeden önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Bebeğinize dokunacaksınız ve pis ellerinizle bebeğinize dokunmak demek hastalık ve enfeksiyonları bebeğinizin vücuduna davet etmek demektir.

Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı?

Emay 5320 Beyaz Agraflı Emzirme Sütyeni Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz.

Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı?

Emzirme sütyeni, tam olarak bebeği olan kadınlar için tasarlanmış bir hamile lohusa iç giyim ürünüdür. Emzirme sütyeni ile bebeğinizi daha kolay emzirirsiniz. Normal sütyenler arkadan kopçalı şekilde tasarlandığı için bebeğinizi her emzirmek istediğinizde çıkarıp geri giymek siz anneler için tam bir işkenceye dönüşebilir. Giymediğiniz zaman ise akan sütünüz ile birlikte giysileriniz sürekli ıslanır ve kötü bir görüntü ortaya çıkabilir. Bunun yanında meme uçlarınız kıyafetin sürtmesi ile memeyi uyarır ve bebeğin emme hareketi yaptığı sanılarak süt salgılamaya devam eder. Yani kısaca sütünüz boşa gidebilir. Bu da bebeğinizin içeceği sütün boşa gitmesi demektir. Bundan da öte başka bir sorun daha vardır. Uzun süreli bir emzirme dönemi geçireceğiniz için ve her defasında sütyen takmadığınızda sosyal açıdan sorunlar yaşayabilirsiniz. Memeleriniz uzun süreli sütyen kullanmamaktan ötürü sarkabilir, bu da bazı kadınlar için oldukça büyük problemler demektir.

Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı?

Mammabra 3001 Pembe Dantelli Bralet Emzirme Sütyen ve Külot Takımı Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz.

Peki Doğru Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı?

Emzirme döneminde normalde tercih ettiğiniz sutyenleri tercih edemezsiniz. Sizin için hareket kısıtlılığı sağlar ve her defasında emzirmek için çıkarıp takmak tam bir işkenceye dönüşür. Bu yüzden de en uygun seçim bir emzirme sütyenidir. Ancak her emzirme sütyeni de birbirinin aynısı değildir. Bazıları çok daha kullanışlı iken bazıları oldukça can sıkıcıdır. Normal bir iç giyim sütyeni giymek ile hemen hemen eş değer olabilmektedir. En önemli kriter tam sağlığa uyumlu olmalıdır. Yapısındaki kimyasallar göğsünüze oradan da bebeğinize geçebilir. Bebeğinizin sağlığını sütyen için tehlikeye atmak istemezsiniz.

Bunun yanında sizin için en rahat sütyeni seçmeniz gerekir. Çıkarıp takarken sizin ve bebeğinizin rahatına en uygun emzirme sütyenini seçmek çok önemlidir. Emzirme sütyeninizi almadan önce mutlaka göğüs ölçünüzü belirlemeniz gerekir. Hamilelik ve emzirme dönemi ile birlikte göğüs bedeniniz mutlaka değişir. Sonuç olarak bir sıvı göğsünüze doluyor ve bedenini oldukça etkiliyor. Bu yüzden ilk olarak göğüs ölçünüzü doğru almaya dikkat etmelisiniz. Göğüs ölçünüzü aldıktan sonra seçeceğiniz sütyenin kumaşı ve yapısı da oldukça önemlidir. Yumuşak olması sizin için en önemli özelliktir.

Yüzde yüz pamuktan yapılma emzirme sutyenleri hem sağlık hem de kullanım rahatlığı açısından bebeğiniz ve sizin için en önemli ve doğru tercih olabilir. Emzirme sütyeninizi toparlayıcı özellikte seçmeniz de çok önemlidir. Büyüyen göğüsler sırtınıza ve belinize daha çok baskı uygular ve bel ve sırt ağrısı yaşamanıza neden olabilir. Toparlayıcı emzirme sütyenleri ile birlikte çok daha rahat hareket edebilirsiniz ve konforlu bir emzirme dönemi geçirebilirsiniz.

Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı?

NBB 3581 Pembe Emzirme Sütyeni Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz.

Emzirme Sütyeni Ne Zaman Alınmalı?

Sadece emzirme döneminde değil hamilelik döneminde de emzirme sütyeni kullanabilirsiniz. Bu sayede hem emzirme sütyenine alışırsınız hem de süt bezlerinin de çalışmasıyla büyüyen göğüsleriniz için dert etmeniz gerekmez. Aldığınız emzirme sütyeninin askısı da oldukça önemlidir.

Hangi Emzirme Sütyeni Daha İyi?

İnce askılar, göğüslerinizi taşımakta zorlanabilir. Bu da size rahatsızlık verebilir. Bu sebeple kalın askı tercih etmeniz sizin için daha doğru bir seçenek olabilir. Bu sayede omuzlarınıza daha az yük binecek ve kendi konforunuz daha rahat sağlanacaktır. Emzirme sütyeninin bunun dışında da birçok faydası vardır. Bebeğiniz sütü emebilmek için göğüs ucunu kullanır. Bu yüzden meme ucu tahriş olmaya ve canı yakmaya en müsait bölgedir. Hatta bazı bebekler dişlerini kullanarak meme ucunuzu ısırabilir ve daha fazla acı duyabilirsiniz. Normal sütyen yapısı, bu bölge için özelleşmiş değildir ve size bir faydası olmaz. Emzirme sütyeninizi balensiz seçmeniz sizin için en doğru tercih olabilir. Balenli sütyenler emziren kadınlar için büyük sorun olabilmektedir. Hatta mastit denilen göğüs ucunun tıkanması ve süt çıkışını sağlayamaması nedeniyle oluşan bir hastalığa yakalanabilir siniz. Bunun ileri seviyesi ile meme ucunun enfeksiyon kapmasıdır. Ancak emzirme sutyenlerinin meme ucunu çevreleyen kısmı yüzde yüz pamuktan yapılan özelleşmiş bir yapıdadır. Bu sayede göğüs ucunuzu sütyen kaynaklı tahrişlerden korur ve daha sağlıklı bir halde olur. Bebeğiniz emerken zorlanmaz ve yaralar da sizin canınızı yakmaz.

Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı?

Moonlight Önden Fermuarlı Koton Emzirme Sütyeni 2149 Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz.

Emzirme Sütyeni Nasıl Kullanılır?

Kimi emzirme sutyenleri meme ucunu açarken kimisi tüm göğsü açacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu karar tamamen sizin ve bebeğinizin tercihine dayalı olarak verilebilir. Kimi kadınlar tamamını açarak rahat emzirebilirken kimisi ucundan emzirerek daha rahat hareket edebilir. Klipsli, kancalı veya fermuarlı yapılara sahip emzirme sutyenleri mecvuttur. Seçeceğiniz emzirme sütyeni tamamen kişiye bağlı olarak değişir.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/hamile-elbisesi-secimi-nasil-yapilir linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalı, Emzirme Sütyeni Nasıl Kullanılır, Emzirme Sütyeni Ne Zaman Alınmalı
Ağustos 20, 2021
Listeye dön