BEBEK, BEBEK GELİŞİMİ

ÇOCUĞUNUZA İSİM VERİRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Çocuğunuza İsi̇m Veri̇rken Di̇kkat Etmeni̇z Gerekenler

Çocuğunuza İsim Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uzun ve heyecanlı bir bekleyişin ardından bebeğinizi ya da bebeklerinizi kucağınıza aldınız. Şimdi bir sancılı dönem daha kapıda; bebeğin adı ne olacak? Dokuz ay boyunca onlarca isim listesi yaptınız, eşinizle tartıştınız, ailenizin, arkadaşlarınızın tavsiyelerini dinlediniz. İçinize sinen isimler de oldu hiç hoşlanmadıklarınız da. Çocuğunuz ona vereceğiniz ismi ömür boyu taşıyacak ve onunla büyüyecek kişiliğinde ve çocukluk anılarında da ismi etkili olacak. Bu yüzden isim koymadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli noktaya değinelim.

Eşinizin ve sizin isminin ilk hecesinden oluşan anlamsız ( sizce anlamlı olabilir ama başkaları anlamayacaktır) bir isim koymayın: Meleru, ebmel, Aldoru gibi…

Telaffuzu zor isim koymayın. Bu hem çocuğunuza seslenenler hem de çocuğunuz için zor olacaktır.

Anlamı olan ve çocuğunuz sorduğunda senin adının anlamı bu diyebileceğiniz isimler koyun. Bu çocuğa öz güven de aşılayacaktır.

Birden çok isim koyacaksanız, bunu sırf moda olduğu için değil, ikinci ve üçüncü isminin sizin için bir anlamı olduğu için koyun.

Soyadıyla uyumlu isimler koymaya dikkat edin. Soyadının yanına geldiğinde tuhaf duracak isimler koymayın.

O dönem moda diye isim koymayın. Unutmayın ki bebeğinizle aynı dönemde doğan çoğu bebeğin de adı aynı olacak ve bu durum ilerde çocuğun çok hoşuna gitmeyecek bir hal alacak. Ancak o moda ismi koymakta ısrarlıysanız yanına sizin ve ailenizin anlamlı bulduğu başka bir isim daha koyun.

Bebeğinize koyduğunuz ismin anlamını mutlaka öğrenin. Tınısı size hoş geldi diye bebeğinize başka bir dilde gülünç ya da kötü bir anlama gelen isim koymuş olmak istemezsiniz.

Ünlü bir yıldızın ya da meşhur bir dizinin kahramanlarının isimlerini çocuğunuza koymayın. Yirmi yıl sonra o ünlü şahıs, dizi ya da film karakterleri hatırlanmayacak ve çocuğunuz isminin anlamını soranlara bu durumu her defasında açıklamak zorunda kalacak, ayrıca çoğu dizi karakterinin adı ( özellikle yabancı uyruklu dizilerde) uydurma ve anlamsız olduğu için açıklama yapmak da daha da zorlanacaktır.

Klasik isimler, eski Türk isimleri ya da büyük anne ve dedenizin ismini vermek isteyebilirsiniz bebeğinize. Sizin için anlamlı olduğu kesin ancak bu tür isimlerin akılda kalması ve telaffuzunun zor olduğunu da unutmamak gerek.

İkiz bebekleriniz varsa, birbirine uyumlu olsun diye ve sırf kafiyeli diye anlamsız isimler koymayın. Unutmayın her çocuğun kendine ait karakteri ve kişiliği vardır. Sırf diğer isme uyumlu olsun diye anlamsız ya da kafiye amaçlı size bir şey ifade etmeyen isimler koymayın.

Çocukken sevimli gelen isimler büyüyüp yetişkin hale geldiğinde bir o kadar komik ve zor durumda bırakıcı olabilir buna da dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir