BEBEK, BEBEK GELİŞİMİ

ÇOCUĞUNUZU BEZDEN KURTARIN

Çocuğunuzu Bezden Kurtarin

Çocuklar bir döneme kadar boşaltım ihtiyaçlarını bez ile karşılarlar. Ancak bir dönemden sonra boşaltım ihtiyaçları için tıpkı yetişkinler gibi tuvalet kullanmaktadırlar. Çocukların tuvalet kullanmaları onlar için büyük bir avantajdır. Çocukların tuvalet kullanması için aileler bazen zorlama yoluna gitmekte ve bazense fazlasıyla bu konudan mustarip olmaktadırlar. Oysa çocuklarınıza tuvalet alışkanlığı kazandırmak için kullanabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ile kolay bir şekilde çocuğunuzun bezden kurtulmasını sağlayacaksınız.

İşte çocuğunuzu bezden kurtaracak yöntemler;

1) Öncelikle sabırlı olmalısınız. Sabırlı olmadığınız müddetçe çocuğunuzla yalnızca bu iş kuru inada dönüşür ve olması gerekenden çok daha fazla tuvalete alıştırma zorluğu çekersiniz. Sabırlı olmalı ve işin inada dönüşmemesini sağlamalısınız.

2) Dış seslere kulak kapamalısınız. Çocuğunuz tuvalete alışması gereken dönemde ya da alışmaya çalıştığı dönemde çevreden “benim çocuğum 1 yaşında alıştı” “Benim çocuğum 1 buçuk yaşında alıştı, senin ki 3 yaşına geldi hala tık yok” gibi cümleler kurabilir. Bu cümlelere karşı kulaklarınızı tıkamalısınız. Çünkü bu sesler sizi strese sokacak ve bebeğiniz üzerinde de baskı yapmanıza sebep olacaktır. Oysa her çocuk farklı olduğu gibi her çocuğun tuvalete alışma yaşı da farklıdır.

3) Çocuğunuzun tuvalete alışmamış olmasını eksiklik olarak görmemelisiniz. Bazı ebeveynler çocukları tuvalete alışmadığı için ya da alışamadığı çocuklarının eksik olduğunu düşünebilir. Oysa böyle bir durum söz konusu dahi değildir. Çocuklarınız tuvalete alıştığı dönemler farklı olabilir. Çocuğunuzun tuvalete alışmamış olması ya da geç alışmış olması her hangi bir bozukluğun belirtisi değildir. Olağan bir durumdur.

4) Çocukların isteğine bırakmalısınız. Çocuklarınıza tuvaletini artık tuvalete yapması gerektiğini ve büyüdüğünü anlatmalısınız ancak tuvalete yapacağı dönemi kendisinin seçmesine de izin vermelisiniz. Ayrıca tuvalete yapacağı dönemin kendisinin seçmesine izin verdiğiniz gibi nasıl tuvaletini yapacağını da kendisi seçmelidir. İster lazımlık ile isterse yetişkinler gibi tuvaletini yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir