Genel

Diş Buğdayı Partisi Hazırlık

Diş Buğdayı Partisi Hazırlık

Diş buğdayı partisi, bebeğin ilk dişlerinin çıktığı eski bir Türk geleneğidir. Anadolu’nun her yerinde yapılır ve diş buğdayı genellikle aile arasında yapılır. Ayrıca dişi ilk bulan için bebeği tepeden tırnağa donatmak da geleneğin bir başka unsurudur. Anadolu çok zengin bir kültüre sahiptir. Bu kültürel zenginlik, düğün derneklerinden bebeklerin doğumuna ve hatta süt dişlerinin ortaya çıkmasına kadar birçok geleneği beraberinde getirmiştir.

Diş buğdayı partisi, bir Anadolu geleneğidir. Bu gelenek, ilk diş çıktığı zaman hemen hemen her ailede ve her yeni doğanda uygulanmıştır, ancak günümüzde daha az yaygındır. Özellikle büyük şehirlerde  birçok farklı konsept ile yerini partilere bırakmaya başlamıştır.

Tarihi ve Geleneksel Amacı

Geleneklerin çoğu belirli inançlara ve isteklere dayanır. Küçük bebeğin ilk dişini çıkardığı bir kutlamadır. Bu geleneksel kutlama, bebeğin diş büyütme sürecinin olabildiğince ağrısız geçmesi ve hayatının geri kalanında düzgün ve sağlıklı dişlere sahip olması inancını kuvvetlendirir. Bu kutlamanın üstü kapalı bir amacı ve açık bir amacı vardır. Açık amacı, bebeğin dişlerini ve sağlığını kutlamaktır. Üstü kapalı nedeni ise, eski günlerde sağlıklı kadınlar, stres ve kaygılarının çoğunu ailelerine yansıtamazlardı. Kendilerini zor durumda bırakamazlar, sıkıldıklarında ve depresyonda olduklarında her zaman arkadaşlarını ziyarete davet edemezlerdi. Bu gelenek, annelerin eşleri, arkadaşları, akrabaları ve arkadaşları ile bir araya gelip eğlenmeleri için iyi bir fırsattı.

Diş Buğdayı Partisi Ne Şekilde Yapılmalıdır

Her şey bebeğin ilk dişinin ortaya çıkmasıyla başlar. Bebeğinizin dişini ilk fark eden birey, bebeğinizin ömür boyu saklayabileceği bir hediye alması gereken partide özel bir katılımcıdır. Aslında bu özel kişi, bebeğin giydiği diş buğdayı partisi kıyafetleri satın alarak bebeği tepeden tırnağa donatmakla yükümlüdür. Kek, hamur işleri ve kurabiye gibi yemekler servis edilir. Bebeğin ilk dişlerini görenlerin aldığı yeni kıyafetler yıkanır, ütülenir ve bebeğin üstü değiştirilir. Misafir geldikten sonra, önemli bir aile üyesi diş buğdayı pişirir. Buğdayın pişirilmesinden sonra yere temiz bir bez konularak bebek üzerine yatırılır ve bir avuç pişmiş ve soğutulmuş buğday başının üstüne dökülür.

Bebeğin başında kalan buğdayı toplanır ve bir iple dizilir. Bu  gelenekte, bebeğinizin dişlerini inci gibi hizalı ve pürüzsüz hale getirmek için tasarlanmıştır. Örtüde kalan diğer buğday taneleri kuşlara verilerek toplanıp yenir, bebeğin doğaya ve diğer canlılara hayırlı olduğuna inanılır.

Diş Buğdayı Partisi Arzı ve Anlamı 

Bu geleneğin en önemli adımı, meslekle ilgili nesneler koymaktır. Çünkü inanca göre nesne miniğin geleceğini etkileyecektir. Bu nedenle, diş buğdayı partisi malzemeleri belirli inançlar etrafında hareket eder ve seçimleri doğru yapılmalıdır. 

Bu konseptteki en önemli adım, belirli bir mesleği simgeleyen eşyaların yer örtüsüne yerleştirilmesi ve bebeğin tüm eşyaların yanında eşit uzaklıkta olmasıdır. Bebeğin diğer tarafta duran nesnelerden birine ulaşması beklenir. Bebeklerin ilk aldıkları şeyle ilgili bir mesleği olduğuna inanılır. Şimdi bu aşamadan sonra misafirler bebek için getirdiği hediyelikleri annesine sunar ve ikram başlar.

Diş Buğdayı Partisi Bebeğin Ulaşacağı Ürünler

Kitap; Bir bebeğin kitaba ulaşması halinde okuyup okulda başarılı olabileceği ve ileride yazar olabileceği düşünülmektedir.

Kur’an; Kutsal yazılara uzanan bebeklerin İmam, Müftü, Müezzin gibi dini mesleklere sahip olduğuna inanılır.

Dolma kalem; Kaleme ulaşan bebeklerin kalem tuttuklarına ve iyi bir mesleğe sahip olduklarına dikkat çekilir.

Makas; Makasa uzanan bir bebek, büyüdüğünde iyi bir terzi, güzellik uzmanı veya tasarımcı olacağını gösterir.

Cetvel; Bebek cetveli ellerse ileride mühendis olacağına inanılır.

Stetoskop; Bunlardan birine ulaşan küçük bir bebeğin sonucunda ileride doktor veya hemşire olacağı söylenir.

Kaşık; Kaşığın üzerinde yatan mini, gelecekte başarılı bir aşçı olarak görülüyor.

Boya; Boyayı tutan el gelecekte boyaya sahip olmalıdır. İyi bir ressam veya sanatçı olduğuna inanılır.

Diş buğdayı partisi seti gerektiği gibi değiştirilebilir ve birçok şekilde yüklenebilir. Burada bilinmesi gereken en önemli şey, bir bebeğin bu nesnelere uzandığında kendisine zarar verebileceğini unutmamaktır. Gerekli önlemleri almanız gerekiyor. 

Diş Buğdayı Partisi Sırasında Hangi İkramlar Sunulur

Buğday karışımının yanı sıra hamur işleri, salata, kurabiye, çay ve içecek diş buğdayı partisi için fikirler arasındadır. Ayrıca çeşitli diş şekilli nesneler ve kurabiyeler de kullanabilirsiniz. Kurabiyedeki bebeğin resmi olabilir. Ayrıca bebek resimleri, kar küreleri ve buzdolabı mıknatısları ile tasarlanmış küçük çerçeveler gibi çeşitli süslemelerle dolu hediyeler de hazırlayabilirsiniz. Diş şeklindeki pasta esprili bir görünüm verir. Lohusa sepetimiz ile ikramlarınızı renklendirin.

Kendinize Ait Bir Şey Ekleyin

Tabii ki, bir diş buğday partisi için olmazsa olmaz bir diş buğday tatlısıdır. İnternette pek çok diş buğdayı tarifi bulabilirsiniz ancak önerimiz size uygun tarifi seçip ardından diş buğdayı partisi fikirleri ile dekorasyon tercihlerinizi değiştirmenizdir.

Diş Buğdayı Partisi Dekorasyonu ve Süslemesi Yapın

Diş buğday dokusu için profesyonel bir organizasyon firması ile çalışmıyorsanız süsleri kendiniz dekore etmeniz gerekecektir. Ancak bu sizi meşgul eden bir iş değildir. Parti malzemeleri ve süslemeler satan dükkanlar, diş buğday süslerini bulmayı kolaylaştırır.

Üzerinde dişlerin resmi bulunan plastik tabak çatal bıçak takımı, “Dişlerim var!” Balonları bulabileceğiniz parti dekorasyonlarında, duvar ve kürdan süslemelerini kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, evde kendi parti dekorasyonunuzu yaratmak için çevrimiçi bulduğunuz diş buğday dekorasyon setinden baskı yapabilirsiniz. Ayrıca “Dikkat ısırabilir!” gibi mizahi cümleler yazarak da çok tatlı bir masası ve dekorasyonu elde edebilirsiniz.

Bir Diş Buğdayı Partisi Pastasına Karar Verin

Diş buğdayı partisi masasının tavan döşemesi olan dişli bir buğday keki seçmenin zamanı geldi. Bu pastayı seçerken pek bir sorun yoktur. Çünkü tüm butik pastanelerde dişli buğday keki kavramı hemen hemen aynıdır. Bu yüzden diş şeklindeki bir pastanın veya katmanlı bir pastanın üzerine diş şeklinde sevimli bir dekor konur. Bu nedenle, dişli buğday keki yapmak için butik bir pastane seçerken, kek yapımında kullanılan malzemelerin kalitesine öncelik verilmesi tavsiye edilir. Bebeğinizin resminin güvenle yapışabileceği pastalar için pasta yaparken en kaliteli ve sağlıklı ürünlerin kullanıldığından emin olmanız gerekir. Diş buğdayı partisi için butik pastane ile iletişime geçin.

Lohusam.com Tüm Lohusa, Hamile ve Bebek Ürünleri İhityaçlarınızda Yanınızda

Bebeğinizin doğumundan, hatta doğum öncesinden itibaren her özel anı için birçok ihtiyacınızda yanınızda. Lohusam.com‘da lohusa giyim, hamile giyim, lohusa ve hamile ürünleri, bebek giyim ürünleri kategorilerini ziyaret edebilir. Doğum ve doğum sonrası lohusa dönemi için tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/hamilelikte-beden-degisimi linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir