Genel

DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Doğum Beli̇rti̇leri̇ Nelerdi̇r?

9 aylık yorucu bir yorgunluğun ardından artık bebeğiniz “ben geliyorum!” demeye başlar. Ama bu gelmeler bazen gecikebilir, bazen sahte bir “merhaba” der gibi sonraya ertelenebilir. Televizyon ekranlarında, dizilerde, programlarda veya bebek reklamlarının yayınlandığı görüntülerde her şey çok kolay görünüyor değil mi?

Sabah uyanan anne bebeğinin geleceği haberini alır ve hemen eşini uyandırarak “hastaneye gidelim, bizimki geliyor” der ya da hastaneden mutlulukla çıkılmış bir görüntü ile işin ne kadar da kolay olduğu lanse edilir. Peki, gerçekten de doğum belirtileri, bir misafirin kapıyı çalması kadar bariz midir?

Bebek bekleyen anneler aslında her zaman bir belirsizlikle güne başlarlar. “Bugün gelecek mi?” endişesi sahte doğum sancılarıyla tekrar tekrar peşin sıra günlerde sorulur. Aslında bir annenin sahte doğum sancısı Braxton Hicks kasılmalarından adı gibi emin olsa da bebeğine sağlıklı kavuşabilme endişesi ile sürekli bir panik içerisine girer. “Ya geç kalırsam”, “ya hastaneye yetişemezsem…” gibi düşüncelerin oluşmasının nedenleri de tam olarak bundan kaynaklanmaktadır.

GERÇEK DOĞUM BELİRTİSİ NASIL OLUR?

Her ne kadar sahte doğum sancılarıyla paniğe kapılan anneler hemen eşlerini uyandırmak isteseler de bugüne kadar gerçek doğum sancısı ile sahte doğum sancısını ayırt edemeyen kadının olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Çünkü braxton hicks kasılmaları gibi hafif sancılar değildir, daha büyük şiddetlerle ağrıların yaşandığı sancılardır bu durumda da zaten anne adayı ne erken ne de geç kalmaz hastaneye ve genellikle tam zamanında hastaneye yetişilir. İşin gerçeğini söylemek gerekirse sahte doğum sancılarında panik yapmaya gerek yoktur ama annelik içgüdüsüne bunu anlatmak mümkün mü? Onu bilemeyiz.

 hipofiz bezinden Oksitosin salınmasını tetiklerler. Her iki durum da doğumun başlamasında önemli etmenler olarak kabul edilmektedir.

YAKLAŞAN DOĞUM BELİRTİLERİ

Doğum öncesi önemli belirtilerden biri kadında fiziki değişimlerin meydana gelmesidir. Tabi bazı değişimleri kadın kendisi de anlayabilir ancak bazı değişimler vardır ki ancak bunu doktorlar anlayabilir. Doğumun gerçekleşeceği gün bazen de 1 ay öncesinden incelme ve genişleme başlayan rahim ağzı da kadının kendi başına anlamayacağı bir durumdur. Bunun dışında da bir takım belirtiler, yaklaşan doğum belirtileri olarak kabul edilmektedir.

Peki, bu belirtiler nelerdir?

İnme ve yerleşme: anneliği ilk defa tadacak kadınlarda, “inme ve yerleşme” denen durum hasıl olur. Bu durum, 2-4 hafta içerisinde bebeğin leğen kemiğine inmesine denmektedir. Ancak ikinci ve sonrasında doğan bebeklerde bu durum çok da fark edilmez. Leğen kemiği bölgesinde ve makatta bir basınç oluşur , bu durum bebeğin aşağı inmesinden kaynaklanır.

Kilo kaybı veya kilo alımının durması: Yaklaşan doğum belirtilerinden biri de kilo kaybı ya da kilo alımının durmasıdır. Bu durum daha çok dokuzuncu ayda kendini gösterir. Bazı kadınlarda doğumun yaklaşması ile birlikte az da olsa kilo kaybı yaşanır.

Enerji düzeyinde değişiklik: doğum yapmaya hazırlanan kadınlar genelde 9. Ayda bir takım değişikliklere uğrarlar. Bu değişikliklerin en başında ise enerji düzeyinde değişikliklerin meydana gelmesidir. Bazı kadınlarda enerji patlaması olarak görülse de genellikle anne kendini yorgun ve bitkin hisseder.

Sümüksü tıkacın kaybolması: hamile kadınların rahim ağzında sümüksü bir tıkaç bulunur. Bu tıkaç, yaklaşan doğum ile birlikte rahim ağzından kaybolmaya başlar. Bazı kadınlarda ise doğum başlar başlamaz vajinadan dışarı çıkar.

Pembe veya kanlı nişan: doğuma genelde 24 saat kala, rahim ağzındaki kılcal damarlar çatlamaya başlar ve akıntılar pembe kanlı şekilde olur. Ancak bu durum her zaman bu süre içinde olmayabilir, bazı kadınlarda 2-3 gün öncesinde de görülebilmektedir. Erkenden gelen kanamalarda, hastaneye gitmeden önce akıntı ve sancıların artıp artmadığını gözlemlemek büyük bir zahmetten kurtarır.

Braxton Hicks kasılmalarının şiddetlenmesi: bebeğin doğmaya hazır hale gelmesi ortalama 20. Haftadan itibaren başlar. “Doğum provası” olarak da kabul edilen sahte doğum sancıları, aslında rahmin genişleyerek bebeğin doğması için ön hazırlıktır. Çok fazla sancıya yer vermeyen kasılmaların görüldüğü bu durumlar, genellikle 30 saniye ile 2 dakika arasında devam etmektedir. Dokuzuncu aya girildiğinde ise sahte doğum sancıları “braxton hicks” kasılmaları daha sık tekrarlanmaya başlar. ancak bu aydan itibaren sancıların şiddeti artabilmektedir.

İshal: Çok fazla görülmese de bazı kadınlar, doğum yaklaştığında ishalle karşılaşabilmektedir.

YALANCI DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kadınların çoğu zaman karıştırdıkları ve paniklemelerine neden olan yalancı doğum sancıları, harekete geçmelerine neden olur. Aslında bu doğum belirtilerini anlamanın birkaç belirtisi vardır. İşte o belirtiler.

  1. Kasılmalar düzenli olmaz ve şiddetinde herhangi bir artış görülmez.
  2. Ağrı, sırt yerine karın bölgesinde daha fazla hissedilir.
  3. Yürürken veya duruş pozisyonu değiştirildiğinde sancılar azalmaya başlar.
  4. Kasılmalar, bebeğin hareketleri ile kısa süreli olarak artar.

GERÇEK DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler, yalancı doğum belirtileri idi. Ancak gerçek doğum belirtileri bunlardan daha farklıdır. Doğum zamanınızın geldiğini gösteren belirtiler şunlardır;

  1. Kasılmalar duruş pozisyonunu değiştirdiğiniz halde azalmıyorsa aksine artıyorsa,
  2. Sancılar, sırtta başlayıp karın bölgesine yayılıyorsa,
  3. Kasılmalar giderek artıyor ve ağrıların şiddeti de giderek artıyorsa,
  4. Pembe veya kanlı nişan varsa,
  5. Bebeğin çevresini saran amniyon sıvısı, bir kese içinde bulunur ve doğum yaklaştığında bu kese yırtılarak “doğum suyu” denen sıvı akmaya başlar. Sıvının akması bazı kadınlarda artabilmektedir. Bunun nedeni, bebeğin rahim ağzına yaklaşmasından veya daha az yaklaşmasından kaynaklanmaktadır.

Önemli not: Yukarıda verdiğimiz bilgiler, uzman hekimlerin belirttiği görüşlerden alıntıdır. Gerçek ve yalancı doğum sancılarını tam olarak öğrenmek için kadın doğum uzmanı doktorlardan destek almanız en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir