Genel

Doğum Panosu Hazırlama

Doğum Panosu Hazırlama

Bu güzel haberi öğrendiğiniz ilk andan dokuz ayın geçip gittiği son ana kadar heyecan peşinizi bırakmaz. Sizin güzeller güzeli bebeğiniz her şeyin en iyisine layıktır ve siz de her şeyin en güzel şekilde olması için elinizden geleni yaparsınız. Hastanede başlayan bu süreç evdeki bebek odasına, mevlide, doğum günlerine kadar uzar gider. Bugünlerin hepsinde ayrı bir mutluluğun yanında hazırlanma telaşı da olmaktadır. Erkek bebeklerin yeri ayrı olmakla birlikte kız bebeklerde bu hazırlık süreci ve süslemeler gerçekten göz alıcıdır ve karar vermekte zorlanırsınız. Renk seçenekleri, konseptler, kıyafet ve süsleme seçenekleri oldukça fazladır. Bebeğinizin doğumundan önce doğum panosu hazırlayabileceğiniz gibi doğumundan sonra da bu panoyu hazırlayabilirsiniz.

Bu panoya her baktığınızda bebeğinizin doğum anı aklınıza gelecektir. Bilmeyenler için kısa bir hatırlatma yapalım: doğum panosu bebeğin adının, doğum tarihi ve saatinin, kilosunun ve boyunun yer aldığı küçük panolardır. Son yıllarda anneler tarafından sıklıkla tercih edilen doğum panolarını satın alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz.

Bebeğiniz İçin Özel Günler

Doğum panolarından yola çıkarak doğum günü panoları ya da diğer özel günlere dair panoların da yapıldığı görülmektedir. Doğum panolarının amacı önemli bir tarihi ölümsüzleştirmek olduğu için bu fikrin başka özel günler için de kullanılması oldukça normaldir. Belki siz de bebeğinizin doğumundan önce ya da sonra doğum panosu hazırlamamış veya almamış olabilirsiniz. Ancak doğum panoları hoşunuza gidiyor ve siz de doğum panosu sahibi olmak istiyorsanız bebeğinizin ilk yaş gününde doğum günü panosu yapabilir ya da doğum günü panosu satın alabilirsiniz. Doğum günü süslemelerinde kullanılmak üzere yaptırdığınız doğum panosunun karton halini de sipariş edebilir, bu panoyu doğum günü süslemelerinde kullanabilirsiniz. Bu tarz yenilikler ile doğum panosunu diğer günleriniz için de ilham kaynağı olarak kullanmak mümkün. Doğum panosu ile ilgili size fikir vermeye çalışacağımız bu yazımız umarım sizin için faydalı olur.

Doğum Panosu Şablonu Nasıl Hazırlanır?

Doğum panosunu ne zaman hazırlayacağınıza bağlı olarak karar verme süreci şekillenir. Doğumdan önce mi yoksa doğumdan sonra mı doğum panosu hazırlayacaksınız önce buna karar vermelisiniz. Doğumdan önce hazırlanan doğum panolarında elinizde olmayan nedenlerle doğum tarihinde bir değişiklik olduğunda düzeltme yapmanız gerekebilir. Düzeltme yapma şansınız yoksa yeni bir pano satın almanız ya da yapmanız gerekecektir. Her şeyden önce bir şablona ihtiyacınız vardır. Şablonları internetten hazır bulabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Doğum panosunu kendiniz hazırlamayacaksanız panoyu yapacak kişilerin sundukları seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Hamilelik ve lohusa dönemi kadınlar için daha zor dönemler olduğu için evde doğum panosu hazırlamak elbette ki külfet haline gelecektir. Lohusam.com kız ve erkek bebekler için özel üretim nakışlı doğum panosu seçenekleri sunmaktadır. Zevkinize göre dilediğiniz doğum panosu çeşidini seçebilirsiniz.Tuttuğunuz futbol takımının amblemini şablona eklenmesini istiyorsanız futbol takımının amblemine sahip bir doğum panosu seçebilirsiniz.

Doğum panosunun şablonunda panonun boyutunu, isim, tarih, saat, kilo ve boy gibi bilgilerin hangi font ile hangi boyutta yazılacağı yer alacaktır. Şablonunuzu kendiniz hazırlayacaksınız bunun için Microsoft Word, Microsoft PowerPoint gibi programları kullanabilirsiniz. Bu programlarda kare, dikdörtgen vb. şekillerde şablonlar bulunduğu gibi çok sayıda font da bulunmaktadır. Bu programların haricinde daha profesyonel grafik programları, shop programları kullanmayı biliyorsanız şablonunuz çok daha orijinal olabilecektir. Kaligrafi biliyorsanız doğum panosu şablonunuzu kağıt üzerinde yapabilirsiniz. Takvim şeklinde yapılan doğum panoları da sıkça tercih edilmektedir. Şablon hazırlarken harflerin ve rakamların fazla büyük olmasından kaçınmalı, şablonu olabildiğince sade tutmalısınız. Böylece hoş ve bebeğinizin bilgilerinin ön planda olduğu bir şablon elde etmiş olursunuz.

Doğum panosunun şablonu için kullanacağınız renklere de karar vermelisiniz. Bebeğinizin cinsiyetine, kullandığınız şekillere göre renk seçimi yapmalı; birden çok renk seçecekseniz renklerin birbiri ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Şablonda yer alan her bilgiyi farklı renklerle göstermektense vurgulamak istediğiniz kısımları göz alıcı renklerde seçtiğiniz bir doğum panosu satın alabilirsiniz. Pastel tonlar doğum panolarına çok yakışmaktadır. Doğum panosunu nerede sergileyecekseniz oranın renkleri ile uyumlu panolar da hazırlayabilirsiniz.

Doğum Panolarında Yer Alan Bilgiler

Yazımızın başında doğum panosunda bebeğin adının, doğum tarihi ve saatinin, kilo ve boyunun yer aldığını belirtmiştik; ancak panoda yer alacak bilgiler sınırlı sayıda olmayıp tamamen sizin zevkinize göre şekillenebilmektedir. Doğum öncesi yapılan doğum panosunda bebeğinizin ilk ultrason fotoğrafını kullanabilirsiniz. Bebeğinizin burcu, anne babanın adı, parmak izi, ayağının izi de panoda yer alabilir. Bebeğinizin fotoğrafına da bu panoda yer verebilirsiniz. Tuttuğunuz futbol takımının amblemi, bebeğinizin ismi ile bağdaşan herhangi bir sembol, bebeğinizin adının baş harfinin büyük haline de panoda yer verebilirsiniz.

Doğum Panosu ve Kullanılan Malzemeler

Genellikle kanaviçe kasnaklara yapılmış olan doğum panoları tercih edilmekle birlikte ahşap, kağıt ve kumaştan yapılmış doğum panoları hazırlamak da mümkündür. Kokulu taşlardan da doğum panosu yapılmaktadır. Bebeğinize özel doğum panoları yuvarlak, dikdörtgen, kare gibi şekillerde olabilir. Kasnak panoların yanında resim çerçevesi kullanılarak hazırlanmış doğum panoları da bulunmaktadır. Doğum panosunun şekli ve hangi malzemeden yapılacağı tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Uzun süre saklamak isteyeceğiniz doğum panolarının dayanıklı ve temizlenebilir malzemeden yapılması halinde saklama süreleri uzayacaktır. Kanaviçe ve kağıt panoların aksine ahşap ve resim çerçevesinden yapılmış panoları uzun süre ve zarar görmeden saklamanız mümkündür. İşlenmiş etamin panoları da çerçeveletebilirseniz temizlik konusunda kaygı yaşamazsınız. Bebeğiniz için her zaman saklanabilecek ve her zaman hatıra değeri olan doğum panolarının önemi büyüktür. Lohusam.com isme özel üretim nakışlı doğum panosu ile bebeğiniz ve sizin için unutulmayacak bir hatıra fırsatı sunar ve bünyesinde birçok hamile & lohusa giyim ürünleri ile kadınlar için hayatı kolaylaştırır. 

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/hamileler-icin-beyaz-kombinler linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir