Genel

Doğum Sonrası Hastanede Giyilebilecek Kıyafetler

Doğum Sonrası Hastanede Giyilebilecek Kıyafetler

Yeni doğum yapmış her kadın birçok duyguyu aynı anda yaşamaktadır. Sevinç, heyecan, korku hepsi bir arada yaşandığında stres durumu oluşabilir. Bu gibi durumlarda hem annenin hem bebeğin konforunu arttırmak oldukça önemlidir. Doğum sonrası hastanede giyilebilecek kıyafetler ve diğer tüm ihtiyaçların karşılanmış olması stres faktörünü ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Doğum Sonrası

Yeni doğum yapan her anne için öncelik rahat olmak ve rahatça hareket edebilmektir. Bu sebeple doğum sonrasında hastanede giyilebilecek kıyafetlerin önceden hazırlanarak çantaya yerleştirilmesi ve doğum zamanı için hazırda bulundurulması oldukça önemlidir. Annenin rahat ve huzurlu olması demek bebeğin de rahat ve huzurlu olması demektir. Özellikle doğumdan sonraki stres faktörü ne kadar az olursa annenin sütünün gelmeye başlaması da o kadar çabuk olacaktır.

Doğum Sonrasında Ne Giyilmelidir?

Doğumdan önce hazırlanmış olan doğum çantasında mutlaka anne için doğumdan sonra giyilebilecek kıyafetler bulunmalıdır. Özellikle doğumdan sonra giyilen lohusa pijamaları bunun için en ideal üründür. Lohusa pijama takımları ile hem rahat bir şekilde hareket edilebilir hem de bebek kolaylıkla kucağa alınarak emzirme ve bakım işlemleri yapılabilir.

Lohusa Pijama Nasıl Olmalıdır?

Lohusa pijama yüzde yüz pamuktan üretilmiş olmalıdır. Yumuşak ve terletmeyen malzemelerden yapılan lohusa pijama tercih edilmelidir. Ayrıca pijamanın ön kısmının düğmeli ya da göğüs kısmının altına kadar düğmeli, açılır olan modellerden tercih edilmelidir.

Yenidoğan bebekler çok sık aralıklarla emzirilir. Bu sebeple bebeğin emzirildiği sırada hem annenin hem bebeğin rahat olması için bu durum oldukça önemlidir. Aynı zamanda lohusa pijaması seçimi yaparken naylon, dantelli, sentetik ya da saten ürünlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu ürünler hem terleme durumunda teri emmez hem de kaygan olduğu için kolaylıkla hareket edilemez. Dolayısıyla bebek emzirildiği esnada tam bir konfor sağlanamayacaktır. Bu sebeple doğum sonrası hastanede giyilebilecek kıyafetler arasında en önemli şey lohusa pijamasıdır.

Şık ve Sade Olun

Doğum sonrasında hastanede giyilebilecek kıyafetler içinde belki de en önemlisi olan lohusa pijama seçimi yapılırken çok fazla açık olan takımlar seçilmemelidir. Doğum sonrasında hastaneye gelen misafir sayısı fazla olacaktır. Bu yüzden herkesin yanında rahat olabilmek amacıyla göğüs ya da bacak dekoltesi bulunan giysilerin seçilmemesi, annenin rahatı açısından daha iyi bir tercih olacaktır. Bunun yerine hem şık hem sade ve zarif görünen lohusa pijamaları tercih edilebilir.

Yeni doğum yapmış olan anneler duygusal olarak bir karmaşa yaşamaktadır. Bu sebeple motivasyon oldukça önemlidir. Bu durumda annenin kendisini güzel hissetmesi için şık ve kullanışlı ürünler tercih edilmelidir.

Emzirme Sutyeni Olmazsa Olmaz

Doğum sonrası hastanede giyilebilecek kıyafetler arasında olmazsa olmazlardan bir tanesi emzirme sütyenidir. Lohusa pijamasının içine giyilebilecek rahat bir emzirme sütyeni çok büyük yardımcınız olacaktır. Özellikle yeni doğan bebeğin sıklıkla emzirildiği ilk zamanlarda sürekli sutyen çıkarma problemi yaşamamak için mutlaka edinilmesi gereken bir üründür. Emzirme sütyeni sadece göğsün orta bölümü açılıp kapanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Sadece göğüsün ön tarafındaki pedin çıkarılmasıyla emzirme pozisyonuna geçen sutyen özellikle lohusalıkta mutlaka kullanılmalıdır. Normal sutyenler emzirme pozisyonunda balenli olmasından dolayı verdiği batma hissi sebebi ile aşağıya doğru çekilse bile tam olarak rahat olmaz.

Ayrıca hastanede iken bir çok ziyaretçi de geleceği için daha makul bir iç giyim tercihi olacaktır. Emzirme sütyeninden en az iki adet edinilmeli ve hastane çantasında bulundurulmalıdır. Kirlenme ya da yırtılma durumuna karşı yedek olması açısından fazladan temin edilmesi önemlidir.

Geniş ve Bol Tişört

Doğum sonrası hastanede giyilebilecek kıyafetler arasında bol ve rahat tişört de bulunmaktadır. Bel ve göğüs bölgesinin sıkı olmadığı hamile tshirtler yeni doğum yapmış anneler tarafından en çok tercih edilen giysiler arasındadır. Bol tişört, özellikle sezeryan doğum yapmış olan annelerin doğumdan sonra karın kısmındaki dikişlerin rahat olabilmesi için yaptıkları en önemli tercihlerden bir tanesidir. Hem bebeğin kolaylıkla kucağa alınarak emzirilebilmesi için ince, yumuşak ve bol yapıda olması hem de hafif olması açısından tişört, anne için kolaylık sağlayacaktır. Bu yüzden doğum sonrası hastane çantası içerisinde mutlaka bulundurulması gereken giysilerden bir tanesidir.

Kendinizi Sıcak Tutmak İçin Yelek

Doğum sonrası hastanede giyilebilecek kıyafetler arasında önden fermuarlı ya da düğmeli yelek de yer almaktadır. Yeni doğum yapmış bir annenin sütünün rahat bir şekilde gelebilmesi için kendini sıcak tutması ve üşümemesi çok önemlidir. Bu sebeple özellikle kış aylarında doğum yapan annelerin mutlaka doğum çantasında bulundurması gereken kıyafetler arasında yelek yer almalıdır. Ayrıca anne kendisini üşüttüğü zaman bebek emzirildiğinde anne sütü bebeğe gaz yapabilir. Bu da bebeğin saatlerce ağrı çekmesine ve dolayısıyla ağlamasına sebep olur. Bebeklerde gaz problemi başlı başına bir problem olduğu için en hassas olunan dönem olan yeni doğan döneminde bunlara özellikle dikkat edilmelidir.

Rahat Elbiseler

Doğum sonrası hastanede giyilebilecek kıyafetler arasında rahat elbiseler de bulunur. Yeni doğum yapmış bir anne doğal olarak çok rahatlıkla hareket edemeyecektir ve dolayısıyla ufak sakarlıklardan ötürü giysiler kirlenebilir. Bu sebeple alternatif olarak rahat elbiseler mutlaka doğum sonrası hastane çantasına dâhil edilmelidir. Özellikle önden düğmeli ve alt kısmının bol ve rahat olduğu elbiseler tercih edilebilir.

Lohusa Sabahlık

Yeni doğum yapmış lohusa bir anne için rahat olmak kadar şık görünmek de önemlidir. Pijamanın üzerine giyilebilecek bir lohusa sabahlık ile oldukça şık bir görüntü sağlanabilir. Özellikle hastanedeyken gelen yakın misafirlerin yanındayken anne kolaylıkla üzerine sabahlığı geçirerek daha şık bir görüntü elde edebilir.

Sıcak Çoraplar

Doğum sonrası hastanede giyilebilecek kıyafetler arasında sıcak çoraplar da yer alır. Özellikle ayakların üşütülmemesi, sütün daha sağlıklı ve rahat gelebilmesi için oldukça önemlidir. Hem bebeğin gazdan dolayı rahatsız olmaması, hem de annenin üşümemesi için sıcak tutacak çorap ve terliklerin getirilmesi son derece önemlidir.

Yedek İç Çamaşırları

Doğum sonrasında hastanede iken en çok ihtiyaç olan kıyafetlerden bir tanesi de yedek iç çamaşırlarıdır. Yeni doğum yapmış bir annenin her türlü duruma hazırlıklı olarak doğuma gelmesi gerekir ve bu sebeple yedek olarak 2 ya da 3 çeşit pamuklu lohusa iç çamaşırı da getirilmelidir.

Doğum yaptıktan sonra hastanede annenin giyeceği ya da lazım olabilecek kıyafetler bu şekildedir. Bebek için ise 1 paket yeni doğan bebek bezi ve 5 ya da 6 adet bebeğin içine giydirmek için body mutlaka şarttır. Aynı zamanda en az 5 tane tulum, patik, şapka ve eldivenler de mutlaka yıkanmış ve ütülenmiş olarak getirilmelidir. Yeni doğan bebekler mikrop kapmaya yatkın olduğu için yeni doğan kıyafetleri bebeğe mutlaka ütülenerek giydirilmelidir. Eğer kış mevsimi ise havanın şartlarına bağlı olarak kalın ya da ince battaniye de mutlaka getirilmelidir. Aynı zamanda bebek için patik ve başlık unutulmamalıdır. Ayrıca bebek için özel olarak hazırlanmış olan ağız bezleri de mutlaka getirilmeli ve bebeklerin ağzı, yüzü ıslak mendillerle değil de temiz ve ütülenmiş bir şekilde getirilen pamuklu bezlerle silinmelidir.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/lohusa-pijama-beden-secimi-nasil-yapilir linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir