Genel

Doğum Sonrası Korse Kullanılmalı mı?

Doğum Sonrası Korse Kullanılmalı Mı?

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudu birçok değişim geçirir. Hem fiziksel hem ruhsal açıdan yaşadığı zorlukların ardından en değerli parçası olan bebeğini kucağına alır. Bu bir anne için hayatta karşılaşacağı en değerli anlardan biridir. Ancak daha sonra fiziksel olarak eski formuna dönmeyi iple çekmeye başlar.

Çatlayan ve sarkan karın bölgesini tekrar nasıl eski haline getirebileceğini düşünür. Fakat lohusa anneler genellikle bebeğin bakımıyla ilgilenmekten kendine çok fazla zaman ayıramaz. Bunun için hayatını sağlıklı bir şekilde düzenlemek yerine doğum sonrası korse kullanımında aşırıya kaçabilir. Halbuki doğumun ardından doktorunuzla belirleyeceğiniz beslenme listesi ve hafif egzersiz programıyla sağlıklı bir şekilde eski formunuza dönebilirsiniz. Peki doğum sonrası korse kullanılmalı mı? Sizin için bu sorunun cevabını araştırdık.

Doğumdan sonra annenin karın kasları güçsüzleşir ve yağlanmadan ötürü karnı sarkmaya başlar. Hamilelik döneminde vücut normalden daha fazla su tutma eğiliminde olduğundan ödem birikmesi de görülür. Bu süreçte annelerin hamilelik döneminde aldıkları kiloları vermek için kendilerini fazla yormamaları önerilir. Ancak sağlıklı bir beslenme ve egzersiz düzeni oluşturmanın yanı sıra doğumdan sonra bir süre korse kullanımı da yapılabilir.

Doğum sonrası korsesi sarkan karın bölgenizi toparlamanıza yardımcı olabilir. Fakat bunda da aşırıya kaçmamak gereklidir. Doğum sonrası korseyi fazla uzun süre kullandığınızda da karın kasları kontrolü tamamen bırakarak iyice güçsüzleşebilir. Ya da korse lohusa dönemindeki hassas cildinizde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bunların olmaması için burada doğum sonrası korse kullanılmalı mı ya da ne kadar süre kullanılmalı gibi sorulara cevap bulacağız.

Doğum Sonrası Korse Ne Zaman Kullanılmaya Başlanmalı?

Doğum sonrasında lohusa annenin karın, kalça ve basen bölgelerinde yağlanma ve sarkmalar görülebilir. Bunu düzeltmenin en iyi yolu sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizdir. Peki sarkan karnı toparlamak için doğum sonrası korse kullanılmalı mı? Doğru zamanda ve fazla aşırıya kaçmadan doğum sonrası korse kullanılabilir. Ancak bunun öncesinde kesinlikle doktorunuza danışıp en doğru zamanı belirlemeniz gereklidir. Çünkü doğum sonrasında yaralarınız iyileşmeye başlar ve vücut belli bir oranda kendini toparlar. Eğer vücudunuza toparlanma imkanı vermeden direkt korse kullanımına geçerseniz iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilirsiniz. 

Doğum sonrasında vücudunuza kendini toparlama fırsatını mutlaka vermelisiniz. Doğum sonrası kullanımı normal doğumdan bir hafta sonra, sezaryen doğumda ise dikişlerin alınmasının ardından yaklaşık iki üç hafta sonra yapılmalıdır. Bu şekilde vücudunuzun yenilenme çabasını engellememiş ona destek olmuş olursunuz.

Doğum Sonrası Korse Nasıl Kullanılmalı?

Hamilelik sırasında şişen karın doğum sonrasında iner ve sarkar. Doğumdan sonra anne yaklaşık on kilo kadar kaybeder. Ancak geride ödem ve yağlar kalır. Aynı zamanda gerginliğini kaybeden karın yüzeyinde çatlaklar baş gösterir.

Anneler de ilk aşamalar da bebeğiyle ilgilenmekten kendine çok bakamasa da bir süre sonra bu görüntüden rahatsız olur. Bu nedenle doğum sonrası kiloların verilmesi annenin hem fiziksel hem ruhsal sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun için doktorunuzla belirleyeceğiniz bir beslenme ve egzersiz düzeni size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bu şekilde hem bebeğinize sütünüzden geçen besinin kalitesi değişmeyecek hem de siz zayıflayarak eski formunuza ulaşmış olacaksınız. Peki doğum sonrası korse kullanılmalı mı ya da nasıl kullanılmalı?

Kilolarını çabucak vererek eski formuna dönmek isteyen annelerin en çok kafasına takılan soru doğum sonrası korse kullanılmalı mı şeklindedir. Cevabı vücut kendini toparladıktan sonra kullanılabileceği yönündedir. Peki doğum sonrası korse nasıl kullanılmalı?

Öncelikle doktorunuza danışarak doğum sonrasındaki vücudunuzun iyileşme derecesine göre buna karar vermelisiniz. Ancak genel olarak annelerin en fazla altı hafta kadar korse kullanması önerilir. Daha fazla kullanıldığında karın kaslarını daha güçsüzleştirebilir ve cildinizde reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Ayrıca aralıksız olarak bütün bir gün değil, günün belli saatlerinde korse kullanmalısınız. Özellikle gece yatarken kesinlikle korsenizi çıkarmalısınız. Aksi takdirde kan dolaşımında problemler, sırt ve bel ağrıları hatta iç organlarınızda zedelenmelerle bile karşılaşabilirsiniz.

Doğum Sonrası Korse Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğum sonrası kilolarından kurtularak eski formuna dönmek annelerin en büyük isteği oluyor. Ancak yeni doğan bir bebekle ilgilenmekten anneler kendilerine zaman ayıramıyorlar. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmak adına doğum sonrası korse kullanımına yöneliyorlar. Peki doğum sonrası korse kullanılmalı mı? Doktorunuza danışıp en doğru zamanı ve en doğru korseyi belirlediğinizde korsenin karnınızın toplanmasına yardımcı olacağı söyleniyor.

Sağlıklı yaşam adına hiçbir şey yapmadan sadece korseye yönelmek oldukça yanlıştır. Doktorunuzla belirleyeceğiniz beslenme düzeni ve günlük yürüyüşlerin yanında korseyi ek olarak kullanmalısınız. Bu şekilde hem ruhsal hem bedensel olarak yenilenirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizle de daha mutlu ve verimli bir şekilde ilgilenebilirsiniz.

Doğum sonrası korse kullanılmalı mı sorusunun ardından akla korse seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiği takılıyor. Öncelikle doktorunuzun tavsiye edeceği vücudunuzun iyileşme seviyesine göre bel, kalça ve karın bölgesine göre bir korse tercih etmelisiniz. Sizi kilolarınızdan daha çabuk kurtaracağı düşüncesiyle kesinlikle çok sıkı bir korse alınmamalıdır. Bu kan dolaşımınızı olumsu etkiler, sırt ve bel ağrılarına neden olur hatta iç organlarınızın zarar görmesine bile sebebiyet verebilir.

Korse Seçerken Sağlığınıza Uygun Kumaşları Seçin

Vücudunuza en uygun olan korseyi tercih etmelisiniz. Ayrıca doğum sonrası korsenizi naylon olmayan sağlıklı kumaşlardan seçmeye özen gösterin. Pamuklu gibi sağlıklı kumaşlar tercih ederek cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede doğum sonrasında hassas olan cildinizi tahriş ve alerji risklerinden de korumuş olursunuz.

Sezaryen Doğum Sonrası Korse Kullanılmalı mı?

Sezaryen doğumda bir operasyon söz konusu olduğundan iyileşme süreci normal doğuma göre daha uzun sürebilir. Bu nedenle annenin eski formuna dönmesi için öncelikle yaranın iyileşmesi gereklidir. Kilolardan kurtulmak için sezaryen doğum sonrası korse kullanılmalı mı? Öncelikle annenin doktoruyla görüşerek vücudunun iyileşme durumu hakkında bilgi alması ve birlikte korse için en doğru zamanı belirlemeleri gereklidir.

Genel kanıya göre sezaryen doğum yapıldığında dikişlerin alınmasından yaklaşık iki üç hafta sonra korse kullanımına başlanabileceği söyleniyor. Ancak sadece korse kullanımı karnın toparlanması için yeterli değildir. Annenin yine doktoruyla belirleyeceği beslenme düzenine uyması ve hafif egzersizler yapması gereklidir. Bebeğinize hava aldırmak için yapacağınız kısa yürüyüşler bile size oldukça fayda sağlayacaktır. Bu şekilde moraliniz de yükselir ve bebeğinizle daha kaliteli zaman geçirmiş olursunuz.

Sezaryen doğum yapmış bir annenin doğum sonrasında yarası iyileşene dikişleri alınana kadar kendine çok fazla yüklenmemesi gereklidir. Vücudun doğal yapısı zaten onarım için yeterince çalışacaktır. Dikişler alındıktan sonra yapacağınız en iyi şey vücudun bu doğal iyileşme sürecine destek olmaktır.

Vücudunuzun eski formuna dönmeyeceğini düşünerek endişe etmeyin ve anneliği tattığınız bu ilk zamanların keyfini çıkarın. Zaten doktorunuzla belirleyeceğiniz beslenme ve hareket düzenine uyarsanız eski formunuza kolayca kavuşursunuz. Peki bunun için sezaryen doğum sonrası korse kullanılmalı mı? Doktorunuzla belirleyeceğiniz en doğru zaman ve şekilde korse kullanabilirsiniz. Ancak bu korsenin yaralı bölgenizi rahatsız etmediğinden, vücudunuzu sıkmadığından emin olmalısınız. Aynı zamanda doğal yapıya sahip kumaşlar tercih ederseniz cildinizin hava almasına da olanak sağlamış olursunuz.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/hamile-giyimde-sik-yapilan-hatalar linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir