Genel

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Doğum sonrası ödem, kadınların sık karşılaştığı problemlerin başında gelir. Kadınların en mucizevi yolculuklarından biri olan hamilelik süreci, pek çok ruhsal ve bedensel değişimin yaşandığı bir evredir. Birçok kadın gebelik dönemindeki ödem ve şişliklerden şikayetçidir. Gebelik sürecinde oluşan bu sıkıntılar, beklenen ve doğal durumlardır.

Hamileliğin zorlu süreçlerinde yaşanan ve anne adaylarının vücutlarında kalan pek çok değişim, doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Ancak kimi zaman doğum sonrasında da devam eden değişimler vardır. Bunların en başında da vücutta oluşan ödemler ve gebelik döneminde alınan kilolar gelir. Doğum sonrası alınan kilo; bazı egzersizler ve diyetler ile kolayca verilirken, ödem daha zor vücuttan atılır.

Ödemler genellikle gebeliğin son aylarında; ellerde, ayaklarda ve yüzde görülür. Yeni doğum yapmış kadınların, ödemlerden kurtulması için bazı besinleri tüketmesi ve gerekli yöntemleri uygulaması gerekir. Vücutta oluşan ödemleri atmak biraz zaman alabilir. Bu da psikolojiyi olumsuz etkileyebilir. Özellikle lohusalık döneminde bu durum daha da artabilir.

Gebelikte Neden Ödem Oluşur?

Doğum sonrası ödem problemini aşmanın birçok yolu vardır. Bu yöntemleri uygulamadan önce, ödemlerin belirli bir sürede atıldığını ve neden oluştuğunu bilmek gerekir. Hamilelikte kan miktarının artışı ve birçok hormonun salgılandığı görülür. Su tüketiminin artması ile birlikte damarlardaki sıvı miktarı artar. Bu da hücrelerde ödemin oluşmasına sebep olur. Gebelik döneminde oluşan ödemin pek çok sebebi vardır. Özellikle hamileliğinde fazla ödemi olan kadınların gün boyu çoğunlukla hareketsiz kaldığı, kötü beslenme alışkanlıklarının olduğu ve sıvı tüketimini ihmal ettiği görülmüştür. Fakat bu nedenlere dikkat eden ama ödem toplanmasına engel olamayan anne adaylarında tansiyon problemi yaşadığı tespit edilmiştir.

Düzenli beslenme ve egzersizler ile gebelik döneminde oluşabilecek ödem engellenebilir. Bu yüzden doğuma yakın dönemlerde kıyafet seçimi, rahat hareket edebilmek için çok önemlidir. Doğuma yakın büyük beden tercih edilmelidir. Böylece anne adayları daha rahat bir şekilde hareket edebilir. Lohusam ürünleri arasında hem şık hem de rahatlıkları ile ön plana çıkan doğum elbisesi ürünleri içerisinde birçok renk ve model bulunmaktadır.

Doğum Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Doğum sonrası ödem ve şişlikleri ilk bir aydan önce atmak mümkün değildir. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir. Gebelik sonrası vücuda biraz zaman tanınmalıdır. Çiçeği burnunda annelerin, bebeğini beslemek için odaklanması bu süreçte en doğru karardır. Ayrıca bol sıvı tüketimi ve bolca emzirmek şişliklerin ve ödemin daha hızlı geçmesine yardımcı olur.

Ödem atma sürecini etkileyen iki önemli hususu hatırlatmakta fayda var. Doğumun nasıl gerçekleştiği ödem ve şişliklerin geçmesini etkiler. Çünkü normal doğum ile doğum yapan anne adaylarının vücutlarının toparlanması çok daha hızlı olur. Ancak anne adayı sezaryen ile doğum yapmışsa, vücudun toparlanması ameliyattan kaynaklanan etkilerden dolayı daha yavaş gerçekleşir.

Emzirirken Vücuttaki Ödemi Atmak İçin Ne Yapmalıyız?

Gebelik süreci ödem ve şişliklerin oluşması için en ideal süreçtir. Doğum sonrası ödem problemi bu yüzden sıkça araştırılan bir konudur. Lohusam döneminde ödem azalmaya başlar ve zamanla ortadan kalkar. Ancak daha hızlı bir şekilde ödemden kurtulmak isteyen anne adaylarının bazı püf noktalara uyması gerekir. Bu püf noktalar sırasıyla şunlardır:

1. Bol Su İçmek

Bol su içmek, doğum sonrası ödem probleminden kurtulmanın en etkili yoludur. Doğum sonrası su tüketmekten vazgeçilmemeli aksine bol bol su tüketilmelidir. Çünkü çok su içmek ödeme neden olmaz. Yetersiz su alımı ise ödeme yol açar. Bunun sebebi ise vücudun, su alamadığını düşünüp suyu depolamaya başlamasıdır. Çok su içerek suyun döngüsü sağlanır ve vücut suyu depolama ihtiyacı duymaz. Böylece rahatça ödem atılır. Genel olarak günde 2-2.5 litre su içilmelidir.

2. Dengeli Beslenme

Annelerin beslenme alışkanlıkları, doğum sonrası ödem problemini doğrudan etkiler. Yeterli ve dengeli beslenmek bu süreçte çok önemlidir. Anne adayları, gün içinde 2-3 saat aralıklarla ortalama 6 öğün beslenmelidir. Bu sayede annenin metabolizması hep aktif tutulur ve dengeli bir durum yaratılır. Dengeli ve düzenli beslenmek ödemi azaltır ve dolaşım bozukluğunu engeller. Aynı zamanda annenin süt verimi ve kalitesi de artar.

3. Egzersiz

Doğum sonrası ödem nasıl atılır sorusunun bir diğer önemli cevabı da iyi bir egzersizdir. Ödem ve şişliğin azalması için beslenmenin yanında mutlaka spor ve egzersizlere yer verilmelidir. Haftada en az 3 gün 45 dakika tempolu yürüyüş yapmak ödem ve şişliğin inmesine yardımcı olur.

4. Uyku

Anneler için yeterli miktarda uyku vücudun dinlenmesini sağlar. İyi bir şekilde dinlenen vücudun kan dolaşımı artar. Bu sayede vücut fazladan ödem tutmaz. Özellikle bebekleri ile beraber uyuyup uyanan anneler, bebeğin hayatına daha rahat entegre olur.

Uyku, anne adayları ve yeni anneler için olmazsa olmazdır. İyi bir uyku için en önemli unsur da rahat kıyafetlerdir. Bu yüzden hamilelik ve lohusa dönemleri için özel olarak üretilen pijama takılmaları tercih edilmelidir. Lohusam hamile giyim ürünleri arasında lohusa pijama, geceleri rahat uyumanıza yardımcı olur. Lohusam pijama takımlarının büyük beden seçenekleri ile hamileliğin her aşamasında annelere rahatlığı sunar.

5. Tuz Alımını Sınırlandırmak

Normal şartlarda tuz, suyu tuttuğu için vücutta ödeme sebebiyet verir. Bu yüzden annelerin dengeli oranda tuz alması önerilir. Doğum sonrası ödem ve fazla kilolardan kurtulmak için tuz tüketimine dikkat etmek gerekir. Bu süreçte yüksek oranda sodyum içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.

6. Emzirmek

Anne sütü, bebeklerin gereksinimi olan tüm besin öğelerini ilk 6 ay tek başına sağlayan mucizevi bir besindir. İçindeki koruyucu maddeler sayesinde bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünde yeteri kadar su ve vitamin bulunur. Bu sayede sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermek gerekmez. Ayrıca emzirme bebeğin annesi ile sevgi bağı kurmasının en etkili yoludur.

Emzirme, doğum sonrası ödem atma konusunda da çok önemlidir. Annenin aldığı kiloları vermesini sağlar ve gebelik öncesindeki vücut yapısına yeniden kavuşmasını kolaylaştırır.

Ödem ve Şişliği Azaltan Besinler Nelerdir?

Annelerin doğum sonrası ödem ve şişlikleri azaltması için yediklerine dikkat etmesi gerekir. Ödem attıracak diye tek bir besin kaynağına yönelmek doğru değildir. Tek tip beslenmek farklı sağlık sorunlarını ortaya çıkarır. Yeni anneler, beslenme programlarına bazı gıdalar ekleyerek ödem ve şişliklerin daha hızlı inmesine katkı sağlayabilir. Bu besinlerin başlıcaları ise şunlardır:

· Ananas

Ananas, A vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ananasın içeriğinde bulunan bromelain enzimi sayesinde vücuttaki fazla sıvının atılması kolaylaşır.

· Ekinezya Çayı

Doğum sonrası ödem ve şişlikleri azaltmak için tercih edilen ekinezya çayı, beslenme düzenine eklenmelidir. İdrar söktürücü özelliği bulunan ekinezya çayı, soğuk havalarda da bağışıklık güçlendirici olarak kullanılır. Böylece hem bağışıklık sitemine destek olarak grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korur hem de şişliklerin geçmesine yardımcı olur.

· Maydanoz

Maydanoz, doğum sonrası dönemde ödem problemini en aza indirmek için çok iyi bir alternatiftir. Sabahları 1 bardak sıcak suyun içerisine, 1 tutam maydanoz eklenmeli ve soğuduktan sonra tüketilmelidir. Haftada 3 gün olacak şekilde uygulandığında istenilen sonucu elde etmek mümkündür. Aynı zamanda yeşillik anne sütünü de arttırır. Gün içerisindeki öğünlerde de maydanoz tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir