Genel

DOĞUM SONRASI VÜCUDUNUZU TOPARLAMANIN YOLLARI

9 aylık hamilelik döneminde anne adaylarının vücudunda birtakım değişimler meydana gelir. Bunların en başında ise kilo alma ve doğum sonrasında vücudun sarkmasıdır.

Doğumdan sonra, hamilelik döneminde vücutta meydana gelen deformasyonları yok etmek elbette mümkündür. Normal doğum ve sezaryen ile doğum yapan anneler, cerrahi operasyon ile estetik olabilirler, doğal beslenme yöntemleri ve kullanılacak bazı yöntemlerle vücutlarının eski hale gelmesini sağlayabilirler.

Bu yazımızda, çiçeği burnunda annelerin işine yarayacak önemli bilgiler vereceğiz. Doğum sonrası vücudunuzu toparlamanın yolları hakkında bilgi sahibi olursanız, daha kısa sürede daha toparlanabilirsiniz. Peki, nasıl?

HAMİLELİKTE VE SONRASINDA OLUŞAN DEFORMASYONLAR

  • Deride çatlamalar,
  • Yüzde çıkan lekeler,
  • Vücut şeklinin bozulması,
  • Karın bölgesinde meydana gelen sarkıklık ve göbekli görüntü,
  • Meme boyutu ve dikliğin değişmesi,
  • Normal doğumda vajen genişlemesi, vajen dudaklarında sarkma.

Yukarıda saydığımız sorunlar, hamilelik döneminin ilk günlerinden itibaren kendini göstermeye başlar. Hormonların yükselmesiyle başlayan kilo alımı, bebeğin büyümesiyle daha fazla kendini gösterir. Rahmin genişlemesi ile kasık bölgesinde ve karın bölgesinde birtakım değişiklikler meydana gelir. Bu tip durumların önüne geçmek için uzmanların uyarısı doğru bir bakım ve düzenli beslenmedir. Fakat bazı kadınlarda bu pek işe yaramadığı için estetik operasyona başvurmayı tercih ederler.

DOĞUM SONRASINDA EN ÇOK YAPILAN ESTETİK OPERASYONLAR

Hamilelik döneminin başlangıcından son gününe kadar anne adaylarının psikolojik ve fiziki birtakım değişikliğe uğramaları tabii olarak görülmektedir. Bu sorunların en başında ise bel bölgesinde ve memelerde meydana gelen deformasyonları yok etmek için bölgesel estetik operasyonlar yapılarak annenin eski ölçülerine ulaşması sağlanmaktadır. Yani kusursuz bir güzellik için, daha önceki ölçülerinize ulaşabilmek için başvurabileceğiniz estetik operasyon, uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

YÜZ BÖLGESİNDE ÇIKAN LEKELER VE VÜCUTTAKİ ÇATLAKLIKLA İÇİN ÇÖZÜM

Gebelik döneminde meydana gelen değişimler sadece bel bölgesinde, karın bölgesinde ve memelerde meydana gelen değişimler değil. Aynı zamanda hormon seviyelerinin yükselmesiyle birlikte yüzde lekeler oluşabilmektedir. Bu tür durumlar için de gelişmiş tıp teknolojisinde uygun çözümler bulunmaktadır. Genellikle yüz lekeleri için ve vücuttaki çatlaklılar için uygulanan yöntem lazer yöntemidir.

MEME OPERASYONLARI

Hamilelik dönemi ile birlikte annelerin vücutlarında değişim gösteren bölgelerden biri de meme bölgesidir. Memenin içinin boşalmasıyla oluşan sarkmalar için meme operasyonlarında en çok uygulanan tip, “meme dikleştirme” ve “meme toparlama” operasyonudur. İki operasyon haricinde bir de vücut tipine göre meme boyutu küçük veya büyükse gerekli meme büyütme-küçültme operasyonu uygulanmaktadır.

KARIN BÖLGESİ ESTETİĞİ NASIL UYGULANIR?

Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren başlayan kilo alma, doğumdan sonra da kalabilmektedir. Bu tip durumlarda da yine estetik operasyon uygulanarak annenin eski ölçülerine geri dönmesi sağlanmaktadır. Karın bölgesinde meydana gelen sarkıklar için sarkık deri alınır, doğum nedeniyle bozulmaya uğrayan karın kasları, iç taraftan bir korse gibi onarılarak, göbekli görüntü yok edilir. Anne, kilolu ise karın bölgesinden eş zamanlı olarak liposuction (yağ alma) işlemi uygulanarak vücudun daha güzel görünmesi sağlanır.

GENİTAL ESTETİK NEDEN YAPILIR?

Normal doğum yapan annelerin genital bölgelerinde birtakım değişimler meydana gelmektedir. Vajen dudaklarının sarkması gibi durumlar en sık görülen durumların başında gelmektedir. Bu tip durumları ortadan kaldırmak için genital estetik operasyonu uygulanmaktadır.

ESTETİK DIŞINDA VÜCUDUN ESKİ HALİNE GELMESİ SAĞLANABİLİR Mİ?

Aslıda estetik operasyonların genel amacı, geri dönüşü mümkün olmayan değişimlerin meydana gelmesi durumunda uygulanmaktadır. Fazla kilo sorunun doğumdan uzun süre sonra kalması, yüz lekelerinin ve vücut çatlaklıklarının devam etmesi gibi durumlarda, kişisel bakım ve uzmanların önerileri yeterli gelmediğinde estetik operasyon yöntemine başvuru yapılmaktadır.

LOHUSA DÖNEMİNDE ÖNLEM ALARAK ESKİ ÖLÇÜLERİNİZE KAVUŞABİLİRSİNİZ

Estetik operasyonlar, başvurulması gereken son çözümlerdir. Uzmanlara göre, anneler doğum yaptıktan sonraki 40 gün (lohusa dönemi) beslenmelerine dikkat eder, kegel egzersizi yaparlarsa ve daha da önemlisi dinlenme konusunda yeteri kadar dinlenebilirlerse vücutlarının eski haline gelmesini kolaylaştırabilirler. Özellikle hastane ve hastane sonrasında lohusa pijama giymek, geceleri lohusa gecelik ile uyumak, hem daha fazla konfor yarattığı için hem de vücudun rahat etmesi açısından yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte doktorunuzun verdiği önerileri de dikkate alarak uygulamanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir