Genel

DOĞUMA GİDERKEN DOĞUM ÇANTASINA KOYMANIZ GEREKEN MALZEMELER

Doğuma Gi̇derken Doğum Çantasina Koymaniz Gereken Malzemeler

9 aylık yorucu bir dönemin son aylarındasınız ve artık bebeğinizi kucağınıza almayı heyecan ve sabırsızlık içinde bekliyorsunuz. Hem hamileliğin verdiği stres hem de vücudunuzda meydana gelen birtakım değişimler canınızı sıkmıştı. “Doğumdan sonra çok mu kilo alırım?”, “emzirme dönemini başarabilir miyim?” gibi birtakım sorular zihninizi bulandırmaya başlar.

Tüm bu telaşlarla başa çıkmaya çalışırken bir de doğum gününüze çok az bir zaman kaldığını fark ettiğiniz ve “eyvah… doğuma giderken yanımda olması gerekenleri unuttum…” demeye başladınız. Neyse, geç kalmış sayılmazsınız, bu yazımızda pratik bir şekilde doğum çantası hazırlarken mutlaka olması gerekenler hakkında bilgi verip işinizi rahatlatmaya çalışacağız. Faydalanmanız ümidi ile…

ANNE İÇİN GEREKENLER

Daha önceki yazılarımızda, lohusa çantası veya lohusa sepeti hazırlığını en az 3 ay öncesinden yapmanızın sizin adınıza daha sağlıklı olacağını söylemiştik. Konunun daha iyi anlaşılması için anne ile bebeğin ihtiyaçlarını iki ayrı başlık altında incelemeye karar verdik. Şimdi dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan doğuma giderken anne için gerekenler hakkında bilgi vermeye başlayalım.

 1. Hijyenik kadın pedi,
 2. Lohusa sütyeni,
 3. Pamuklu, tek kullanımlık çamaşır,
 4. Meme uçları için krem,
 5. Doğuma Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler
 6. Sutyen tamponları,
 7. Lohusa pijama takımı ve lohusa gecelik 
 8. Alçak topuklu terlik.

HİJYENİK KADIN PEDİ

Doğum sonrasında annede devam eden kanama ve akıntıların verdiği rahatsızlıktan korunmak için bol miktarda hijyenik kadın pedi, yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken ihtiyaçlarınızdan biridir. Tabi ped satın alırken yüksek emilim özelliğine sahip pedleri tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Lohusa pedi olarak da üretilen bu pedler, doğum sonrasında en büyük yardımcınız olacak.

LOHUSA SÜTYENİ

Doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmeye başlayan annelerin “emzirme serüveni” daha hastanedeyken başlar. Bu yüzden yanınızda mutlaka lohusa sutyeni veya diğer adıyla “emzirme sutyeni” bulundurmanız gerekmektedir. Hem bebeğinizi daha rahat emzirmek için hem de kullanım açısından daha rahat olduğu için hastanedeyken ve daha sonrası için kullanmanız önerilir.

PAMUKLU TEK KULLANIMLIK İÇ ÇAMAŞIRI

Doğum sonrası annelerin en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri de temiz iç çamaşırdır. Lohusa çantasında mutlaka olması gerekenler arasında yer alan pamuklu iç çamaşırı, tek kullanımlık modellerden tercih edilirse daha rahat olur. En azından hastanede kalacağınız süre boyunca kullan at iç çamaşırı tercih etmeniz daha pratik ve daha sağlıklı olacaktır.

MEME UÇLARI İÇİN KREM

Anneler, doğum yaptıktan sonra süt ile ilgili herhangi bir problemleri bulunmuyorsa, göğüsleri dolmaya başlar. Bu da meme uçlarının ağrımasına neden olur. Tabi bunun yanında bir de bebeğin emzirmesi de yine bir dönem meme uçlarının ağrımasına neden olur. Bunun için doğuma giderken yanınıza almanız gerekenler arasında meme uçları için ağrı kesici krem bulundurmanızı öneririz.

SÜTYEN TAMPONLARI

Doğum sonrası kadınların en çok yaşadıkları sorunların başında “süt sızması” sorunu gelir. Bu durum hem hijyen açısından hem de rahatlık açısından annelerin rahatsızlık duymasına neden olur. Sutyen tamponları, bu durumda en büyük yardımcınız olacaktır ve mutlaka doğuma giderken yanınızda olması gereken parçalardan biridir.

LOHUSA PİJAMA TAKIMI VE LOHUSA GECELİK

Doğumdan sonra bir süre hastanede kalacağınız için rahatlığınızı düşünmeniz gerekir. Bunun için de doğuma giderken mutlaka yanınızda önden açılan lohusa gecelik takımı ve gün içinde rahat hareket etmek için lohusa pijama takımı almanız gerekir.

Lohusa geceliğin önden açılır olması son derece işinizi kolaylaştıracaktır çünkü bu model sayesinde bebeğinizi daha rahat emzirebilirsiniz.

ALÇAK TOPUKLU TERLİK

Hastane içinde rahat hareket etmek için ve doğum sonrası ayaklarınızda oluşan ağrıların dinmesi için yanınızda mutlaka bir çift terlik almanız gerekir. Tabi tercih edeceğiniz terliğin alçak topuklu olması işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

BEBEK İÇİN YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

Annenin hastane ve hastane sonrası ihtiyaç duyabilecekleri malzemeler bunlarken, bebekler için de hazırlıklı olmak gerekir. Tabi söylediğimiz malzemeler sadece hastane için değil, hastane sonrasında da bebeğinizin ihtiyaç duyacağı malzemelerdir. Doğumdan sonra iki ayağınızı bir pabuca sığdırmamak adına öncesinden hazırlamanızı öneririz. 

 1. Bebek beşiği
 2. Yatak takımları
 3. Yumuşak battaniye
 4. Bebek arabası, anne kucağı
 5. Arabanız varsa bebek oturacağı
 6. Bebeğinizi yıkamak için küvet
 7. Havlu, özel şampuan ve sabun
 8. Bebek alt değiştirme minderi
 9. Bebeğinizin altını değiştirmek için krem ve pudralar
 10. Biberon, şişe ve emzik

BEBEK İŞİ

Doğumdan sonra eve döndükten sonra bebeğinizi rahat bir yerde uyutmanız gerekir. Bunun için öncesinden bebek beşiği almanız önemlidir. Mümkün mertebe daha rahat kullanabileceğiniz bir modeli tercih edin.

YATAK TAKIMLARI

Bebeklerin hijyenik ortamlara yetişkinlerden daha fazla ihtiyacı olur. Bu yüzden öncelikle yatacağı yeri ayarlamanız gerekir. Yatak takımları, birden fazla olursa hem daha rahat kullanabilir hem de bebeğinizin hijyenik ortamda uyumasını sağlayabilirsiniz.

YUMUŞAK BATTANİYE

Hava ister soğuk ister sıcak olsun, bebekler özellikle doğumdan birkaç gün sonrasına kadar üşürler. Tabi bu durum birkaç ay da devam eder yani ilk günler gibi olmasa da yetişkinlere göre daha çabuk üşürler bu yüzden doğumdan önce mutlaka yumuşak battaniye edinmeniz gerekir.

BEBEK ARABASI, ANNE KUCAĞI

Bebeğinize artık alıştınız ve birlikte dışarılara da çıkıyorsanız mutlaka doğumdan önce veya en kısa zamanda bir bebek arabası edinmenizi öneririz. Bebeğinizi arabada taşımanın zor olacağını düşünüyorsanız alternatif olarak anne kucağı da tercih edebilirsiniz.

ARABA İÇİN BEBEK OTURACAĞI

Bildiğiniz gibi trafik kurallarına göre 12 yaşına gelmemiş çocukların ön koltukta oturmaları yasaktır. Söz konusu bebek ise daha bir hassas olmak gerekir. Bebeğinizle yolculuk yaparken daha rahat etmesi için arka koltukları monte edilen bebek oturacağı da ihtiyaç duyacağınız eşyalardan biridir.

BEBEĞİNİZİ YIKAMAK İÇİN KÜVET

Bebekler, yetişkinlere göre daha fazla yıkanma ihtiyacı duyarlar. Bunun için hem annenin bebeğini rahatlıkla yıkayabilmesi için hem de bebeğin içinde rahatsız olmayacağı bir bebek yıkama küveti edinmeniz gerekir.

HAVLU ÖZEL ŞAMPUAN

Bebeklerin bakım ürünleri, yetişkinlerinkinden daha farklıdır. Özel olarak üretilen bebek şampuanı, bebek sabunu ve diğer bakım ürünleri de öncesinden hazırlamanız gereken eşyalar arasında yer almalıdır.

BEBEK ALT DEĞİŞTİRME MİNDERİ

Bebeklerin vücutları narin ve hassastır bu yüzden altlarını değiştirirken daha dikkatli davranmanız gerekir. Bunun için özel olarak üretilen, pamuk dokusu ile bebeklerin rahatlığını sağlayan bebek alt değiştirme minderi, kesinlikle hazır bulundurmanız gereken malzemelerden biridir.

KREM VE PUDRA

Özellikle de yaz dönemlerinde doğan bebeklerde pişik daha fazla görülür ve bununla birlikte bebeklerin cildinin de hassas olmasından dolayı altlarını değiştirdiğinizde mutlaka pudra ve bazı kremler kullanmanız gerekecektir. Bunu da daha öncesinden hazırda bulundurmanız, sonraları işinizi kolaylaştıracaktır.

BİBERON, ŞİŞE VE EMZİK

Uzmanlar, ilk 6 ay bebeklerin anne sütünden başka bir şeyle beslenmesini uygun görmezler. Ancak bazı annelerin sütlerinin bulunmamasından dolayı mama ile beslemek durumunda kalırlar. Kendi durumunuzu göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza göre biberon, şişe ve emzik doğum sonrası için hazır bulundurmanız gereken malzemelerdendir.

Bebeğinize daha iyi zaman ayırmak ve acil ihtiyaçlar karşısında paniklememek için yukarıda saydığımız anne ve bebek ihtiyaçlarını doğumdan en az 3 ay öncesinden hazırlamanız en doğrusu olacaktır. Henüz anne olmayan kadınlar için bu süre abartılı gelebilir ama annelik duygusunu yaşayan ve özellikle de doğum sonrasında streslerle baş başa kalan annelere sorarsanız 3 ayın bile geç olduğunu söyleyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir