HAMİLELİK, ANNE, BESLENME, HAMİLELİKTE BESLENME, HAMİLELİKTE SAĞLIK VE BAKIM, HAMİLELİKTE SPOR VE EGZERSİZ, LOHUSA, SAĞLIK VE BAKIM

DOĞURGANLIĞI ARTTIRAN YİYECEKLER

Doğurganliği Arttiran Yi̇yecekler

Doğurganlığı etkileyen birçok farklı etken bulunmakta. Çevresel etkiler haricinde genetik yapı, ilaçlar, beslenme etkilerini de unutmamak gerekmekte. Kendi yaptığım araştırmalarda doğurganlığa etki eden besinlerin kısa bir listesini çıkardım. Sizin için bu besinlerden kısaca bahsedelim. Tahılların doğurganlığa etkileri;

Tahıllar kan şekerini hızlı yükselten besinlerdir. Beyaz ekmek, patates, pirinç gibi besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekmekte. Bu tip besinler hamilelik sürecinde kilo almanıza de neden olacaktır. Karbonhidrat ihtiyacını tam tahıllı ürünlerden elde edebilirsiniz. Bu sayede yumurtanın doğurganlığı da artacaktır.

Taze meyve sebzenin doğurganlığı etkileri;

Taze sebze ve meyveler antioksidan özelliği ile doğurganlığın artmasına yardımcıdır

Folik Asidin Hamilelikte Önemi

Folik Asid B grubu vitaminlerdendir. Bebekte oluşabilecek Anomali riskini azaltmaktadır. Her ne kadar hap olarak doktorlar tarafından verilsede bazı besinlerden de alınabilmektedir. Et, yumurta, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagillerde bulunmaktalar. Doktorunuzun yönlendirmelerinden şaşmayın.

Çinkonun Önemi Günde 15 mg Çinko alımı erkeklerde sperm sayısını arttırmaktadır. Kadınlarda ise ovulasyon ve doğurganlığa etkisi görülmüştür. Deniz ürünlerinde bolca bulunduğundan tüketmenizi tavsiye ederim.

Avakado

B6 Vitamini bakımından zengindir. Bu sayede serotonin salgılanmasını uyarır. Tüketilmesinde çok fayda vardır.

Burada bahsettiğim besinler internette kendi araştırmalarım sonucu bulduğum bilgilerdir. Sizde kendi araştırmalarınızı yaparak bilgi toplayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir