ANNE, BEBEK, LOHUSA

Egzersiz yapmak hamile kalma olasılığını da artırır mı?


Antrenman yapmanın birçok avantajı olsa da gebe kalma mümkünlüğünü da artırır mı? Hamile kalmaya çalışan bir bayan, ekseriyetle herkesin ve annelerinin tavsiyelerine boğulur. Bu devirde duydukları en yaygın şeylerden biri, hamilelik talihini artırmak için özel idmanlar yapmaları gerektiğidir. Lakin antrenman aslında bir bayanın gebe kalma talihini artırabilir mi? Bu bahiste en düzgün tavsiyeyi almak için sıhhat uzmanlarıyla konuştuk.

Egzersiz Gebe Kalmaya Yardımcı Olur mu?​

Antrenmanların doğurganlığı güzelleştirmeye yardımcı olabileceği olumlu sonuçlara işaret eden çeşitli çalışmalar var. Fizikî aktivite yahut antrenmanın doğurganlık üzerinde olumlu bir tesire sahip olabileceği çeşitli düzenekler vardır.

Egzersiz Doğurganlıkta Nasıl Yardımcı Olabilir?​


Yumurtlama bozukluğu kısırlığın ana nedenlerinden biridir. Lakin antrenman, bedendeki tüm üreme işlevlerini düzenleyen ana erişim olan Hipotalamik-Hipofiz-Yumurtalık Ekseni tarafından östrojen ve öbür steroid hormonlarının üretimini değiştirerek yumurtalık işlevini etkileyebilir. Yalnızca bu değil, idman tıpkı vakitte bedenimizin lipid profilini geliştirir, iltihabı azaltır, BMI’mizi (Vücut Kitle İndeksi) optimize eder ve güç istikrarımızı değiştirir ve bunların tümü doğurganlığın artmasına katkıda bulunur.

Ne Çeşit Antrenmanlar Gebelikte Yardımcı Olur?​


Sağlıklı ve formda olmak bayanların gebe kalmasına yardımcı oluyor. Tempolu yürüyüş, yüzme, , dans ve üzere ölçülü idmanlar bayanların yalnızca kilolarını denetim altında tutmalarına yardımcı olmakla kalmaz, birebir vakitte bir bayanın gebe kalma bahtını da artırır. Antrenman yapmak bilhassa için yeterlidir.

Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında etkin bir ömür şekli sürdürmenin kıymetlidir. “ Hamilelik öncesi ve boyunca faal kalmak, hamilelik sırasında gestasyonel diyabet ve hipertansiyon üzere birtakım komplikasyonların insidansını azaltmaya yardımcı olur. ” İdman, refah ve memnunluk hislerini teşvik eden endorfinleri özgür bıraktığından, zihinsel sıhhati korumak için tertipli idman de gereklidir. Tüm bu faktörler, bir çocuğu hamile bırakmada kıymetli bir rol oynamaktadır.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir