Genel

Emzirme Döneminde Kullanılması Gereken Ürünler

Emzirme Döneminde Kullanılması Gereken Ürünler

Aylar boyu sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğiniz dünyaya geldikten sonra emzirme döneminiz başlar. Emzirme dönemi süresinde kullanmanız gereken pek çok ürün olduğunun farkına varırsınız. Belki, bebeğiniz için hazırladığınız eşyaların arasında yoktur. Çalıştığınız için emzirme döneminde bebeğinizden uzakta kalırsanız, bir göğüs pompası almak zorunda kalabilirsiniz. Emzirme sürecindeki anneler için süt saklama poşetleri her daim önemlidir. Göğüs pedleri de önem taşıyan ürünler arasında yer alır. Bunun yanı sıra göğüs ucu kapağı da kullanabilirsiniz Süt saklama poşetleri her zaman için elinizin altında olması gereken ürünlerden. Sıra size geldi…Emzirme sütyeni en çok ihtiyacınız olan ürünler arasında ilk sırayı alıyor. Emzirme önlüğünüz mutlaka olmalı.  Ardından meme ucu çatlakları ve karnınızdaki çatlaklar için krem.

En Önemlisi: Emzirme Sütyeni

Bebeğinizi kolay emzirmeniz için tasarlanan önü açılıp kapatılabilen kapları olan destekleyici sütyenlere emzirme sütyeni adı veriliyor. Bebeğinizi emzirmiyorsanız normal sütyen kullanabilirsiniz. Emzirme sütyenini emzirme döneminde kullanmaya başlamak yerine hamileliğinizin son 2 ayında kullanmaya başlamalısınız. Bu emzirmeyen anneler için de geçerli. Bunun nedeni göğüsleriniz hamileliğiniz sırasında anne sütü üretmeye başlar. Sonuç olarak göğüsleriniz büyür. Bir emzirme sütyeni sayesinde devamlı daha büyük ölçülerde sütyen almak zorunda kalmazsınız. Emzirme sütyeni kullanarak hamilelik sırasında yaşadığınız göğüs rahatsızlıklarını da en az seviyeye indirebilirsiniz. Emzirme sürecinde memelerinizin uçları çatlayabilir veya ağrıyabilir. Emzirme sütyeni bu rahatsızlıklarınızı önler. Göğsünüze doğru şekilde oturan emzirme sütyeni sayesinde kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Emzirme Sürecinde Göğüs Pompaları Büyük Kolaylık Sağlar

Bebeğiniz için en kıymetli besin kaynağı anne sütüdür. Bebeğiniz dünyaya geldikten hemen sonra başlayan emzirme süreci bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar sürüyor. Bu 2 yıllık emzirme süreci tüm anneler için kolay geçen bir süre değil. İş hayatınız nedeniyle bebeğinizi emziremiyorsanız veya emzirmede zorluk yaşıyorsanız, göğüs pompası kullanarak bebeğinizi sütünüzle besleyebilirsiniz. Göğüs pompasının diğer adı süt pompası olarak geçiyor. Bebeğinizin kaslarının gelişmemesi yüzünden sizi ememiyorsa veya emzirme sürecinde bebeğinizden uzak kaldığınız için bebeğinize süt emziremiyorsanız göğüs pompası bebeğinize ve size destek olur. Eğer, siz de çalışan ve emziren bir anneyseniz göğüs pompasıyla yolunuz mutlaka kesişecektir. Göğüs pompası sayesinde siz bebeğinizin yanında olmasanız bile bebeğiniz sütünüzü alabilir.

Göğüs Pedleri İle Çok Rahat Edeceksiniz

Göğüs pedleri ile emzirme sürecinde olan her anne mutlaka tanışıyor. Pek çok anne çantasından göğüs pedlerini eksik etmez. Göğüs pedleri gece gündüz göğsünüzü kuru tutar. Göğüs pedlerinin en güzel tarafı giysilerinizin üzerinden belli olmamasıdır. Emzirme sürecinde olduğunuz için memenizden süt sızması normaldir. Neredeyse her emziren annenin karşılaştığı durumlar arasında yer alır. Süt sızması bazı emziren anneler için sorun yaratır. Süt sızmalarının giysilerinizden belli olmasını göğüs pedleri ile önleyebilirsiniz. Süt sızıntılarının sebebi; bebeğiniz emmeye başladığında göğüslerinizde bulunan süt kanallarının etrafındaki liflerin kasılmasıdır. Lifler kasıldığında süt memenin ucuna doğru akar. Memenizde süt üretimi fazlaysa kas liflerinizin gücü zayıflar ve kasılmalar meydana gelir. Bu nedenle sütünüz memenizden dışarı akar. Süt sızıntılarını önlemenin tek yolu bebeğinizi sık sık emzirmektir. Göğsünüzde çok fazla süt biriktiğinde sütü göğüs pompasıyla sağabilirsiniz.

Süt Saklama Poşetleri Daima Elinizin Altında Bulunmalı

Bebeğinizin anne sütü alması için emzirmek en güzeli ama bazı durumlarda bebeğinizi emzirmenin yanı sıra sütünüzü sağmanız gerekir. Sütünüzü sağdığınızda sütü güvenli bir yerde saklamanız gerektiği zaman süt saklama poşetleri imdadınıza koşar. Süt saklama poşetleri buzdolabında veya derin dondurucuda az yer kaplar ve son derece pratiktir. Bu nedenle sütünüzü bu poşetlerde güvenilir bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Süt saklama poşetine doldurduğunuz sütü

  • Oda sıcaklığında 3 saat,
  • Buzdolabında 3 gün,
  • Buzlukta 3 ay,
  • Derin dondurucuda 6 ay muhafaza edebilirsiniz.

Sütü poşete doldurduktan sonra poşetin üzerine sütü sağdığınız tarih ve saati yazmalısınız. İlk sağdığınız sütü ilk önce içirmelisiniz.

Süt saklama poşetleri diğer buzdolabı poşetlerinden farklıdır. Süt saklama poşetleri önceden sterilize edilmiştir ve kullanıma hazırdır. Tek kullanımlık olan bu ürünlerin içeriği bebeğinizin sağlığına uygun olmalıdır. Dolayısıyla süt saklama poşeti alırken ürünün içeriğinde BPA, PVC ve Ftalat bulundurmamasına dikkat etmelisiniz. Süt saklama poşeti satın alırken dikkat etmeniz gereken diğer kriter ürünün pratik olması ve dökülme sızma yapmamasıdır.

Göğüs Ucu Kapağı Kullanmak İyi Bir Fikir Olabilir

Meme ucu çatlakları için göğüs ucu kapağı kullanmak çok iyi bir fikir olabilir. Son yıllarda emziren anneler arasında yayılan bir ürün olan göğüs ucu kapakları som gümüş kullanılarak tasarlanıyor. Doğumdan hemen sonra göğüs ucu kapağı kullanabilirsiniz. Emzirme veya sürekli süt sızıntısı nedeniyle nemli kalan göğüs uçlarınız tahriş olur ve zamanla çatlar. Memelerinizde oluşan bu çatlaklar iyileşmezse kanayabilir. Dolayısıyla, bu ürünleri sadece emzirme sürecinde değil, doğum yapmanıza iki hafta kala kullanmanız öneriliyor. Gümüş göğüs ucu kapakları çok hafif yapılı ve ince. Ürünü bebeğinizi emzirdikten hemen sonra direkt meme ucunuza kapatabilirsiniz. Bebeğinizi emzirdikten sonra tekrar göğüs ucunuza kapatabilirsiniz. Göğüs ucu kapaklarını gündüz kullanabileceğiniz gibi gece de kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu ürünleri kullanırken göğüs pedlerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Göğüs ucu kapağı ile kapattığınız meme uçlarınıza dah sonra göğüs pedi yerleştirebilir ve üzerine sütyen giyebilirsiniz.

Emzirme Önlüğünüz Mutlaka Olmalı

Emzirme önlükleri bebeğinizi özgürce emzirmenize fırsat veriyor. İster alışverişte olun ister bebeğinizle yürüyüşe çıkın bebeğiniz acıktığı zaman bu önlükler sayesinde rahatça emzirebilirsiniz. Emzirme önlüklerini boynunuzdan geçiriyorsunuz. Ürün vücudunuzu kaplıyor ve bebeğinizi huzurla emzirebiliyorsunuz. Emzirme önlükleri sıklıkla %100 pamuk materyal kullanılarak tasarlanıyor. En güzel yanı çamaşır makinesinde yıkanabilmesi. Hava alan bir yapıya sahip olduğu için bebeğiniz emerken terlemiyor. Ürünün boyun kısmında bulunan aralık sayesinde bebeğinizin ne yaptığını kolayca görebiliyorsunuz.

Emzirme Yastığı Olmadan Olmaz

Bebeğinizi emzirirken rahat ve konforlu bir şekilde emzirmek istiyorsanız, hemen emzirme yastığı edinmelisiniz. Bu ürünler, bebeğinizin başını ve gövdesini destekler, kusmasını önler ve sindirimini kolaylaştırır. Emzirme yastığı sayesinde bebeğinizi emzirirken eğilmeniz gerekmiyor. Bebeğinizin konumunu da istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bu ürünlerin dış kumaşında genellikle %100 pamuk kumaş iç dolgusunda ise boncuk silikon kullanılıyor. Çeşitli markalara göre değişiklik gösterebilir ama pek çok emzirme yastığı ve kılıfı çamaşır makinesinde yıkanabiliyor. Ürünler elastik yapıda olduğu için şeklinde bozulma olmuyor.

Meme Ucu Çatlakları İçin Kremleri Doktor Kontrolünde Kullanmalısınız

Meme ucu çatlaklarının oluşmasının genel olarak iki nedeni bulunuyor. Bebeğinizi yanlış pozisyonda emziriyor olabilirsiniz veya bebeğiniz memenizi doğru şekilde kavrayamıyor. Bu iki nedenden dolayı meme uçlarınız tahriş olur ve çatlar. Meme ucu çatlaklarını doktorunuzun vereceği çeşitli kremlerle iyileştirebilirsiniz. Bu kremleri korkmadan meme uçlarınıza sürebilirsiniz. Bu kremler genellikle tatsız, kokusuz ve renksiz bir krem olduğu için bebeğiniz hem sizin kokunuzu hem de sütünüzün tadını rahatlıkla alabiliyor. Bebeğinizi emzirmeden önce memenizi silmenize gerek yok. Bu nedenle sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça güvenli. Ayrıca, meme ucu çatlakları için üretilen kremler cildinizin eski direncini ve esnekliğini kazanması için katkıda bulunuyor. Bu kremleri düzenli bir şekilde kullandığınızda hem memenizin ucunda oluşan tahrişleri yok ediyor hem de yeni çatlakların oluşmasını engelliyor.

Bir önceki içeriğimize https://www.lohusam.com/blog/icerik/en-kullanisli-bebek-mevlut-hediyeleri bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir