Genel

Emzirme Sütyeni Kullanımı ve Önemi

Emzirme Sütyeni Kullanımı Ve Önemi

Halk arasında emzirme sütyenleri olarak da adlandırılan annelik sütyenleri, temelde annenin bebeğini kolay bir şekilde emzirebilmesi için özel olarak tasarlanmaktadır. Kolay emzirmeyi sağlamak için ön bölümünün açılıp kapanabilen kapları bulunmaktadır. Emzirme sütyenleri hem kullanışlı hem de konforlu olmasıyla özellikle emziren annelerin bir numaralı iç çamaşırı haline gelmektedir. Emzirme döneminde olmayan anneler, normal sütyenleri tercih edebilirler. Ancak emzirme dönemindeki annelere destekleyici sütyen görevi de gören annelik sütyeni kullanımı tavsiye edilmektedir.

Hatta hamilelik döneminde olan annelerin de emzirme sütyeni kullanmaları sık sık tavsiye edilen bir konudur. Her ne kadar bebeğiniz doğana kadar emzirmeye başlamayacak olsanız da annelik sütyenlerini kullanmaya başlamanız tavsiye edilir. Çünkü hamilelik sırasında emzirme sütyeni giymenin pek çok olumlu yanı bulunmaktadır. Anne ve bebek uzmanları emzirmeyi düşünmeyen annelerin bile emzirme sütyeni giymelerini önermektedir. Çünkü gebelik sırasında anne adaylarının göğüslerinde anne sütü üretimi başlamaktadır. Bununla birlikte süt üretiminin artması dolayısıyla anne adaylarının göğüs büyüklükleri de artacaktır. Dolayısıyla er ya da geç, yeni ve biraz daha büyük beden sütyen satın alma ihtiyacı ortaya çıkacaktır. İşte bu durumda yeni bir sütyene ihtiyaç duyulduğunda annelere kullanışlı yapısı bulunan ve destekleyici özellikli emzirme sütyenleri tavsiye edilmektedir.

Emzirme Sütyeni Kullanmanın Önemi

Emzirme sütyeni anneler için emzirme kolaylığı dışında pek çok farklı avantajı bulunan iç giyim ürünleri arasında yer almaktadır. Bir anne olarak emzirme sütyenini giydiğinizde sadece bebeğiniz için en iyi tercihte bulunduğunuzu hissetmemelisiniz. Bununla birlikte gebelik sırasında yaşadığınız meme semptomlarını da en aza indirme avantajına sahip olabilirsiniz. Hamilelik süreciniz ilerledikçe göğüsleriniz daha da irileşeceği için emzirme sütyenleri sizin için ideal bir seçenek olabilir. Meme semptomlarını hafifletmek için özel olarak tasarlanan emzirme sütyenlerini kullanabilirsiniz.

Göğüsler hamilelik ve emzirme dönemlerinde ağrıdığı için farklı hissetmenize neden olurlar. Aynı zamanda gebelik döneminde süt üretimi başladığı için göğüslerinizde biçim değişiklikleri meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkabilen olumsuz koşulları en aza indirmek için annelerin emzirme sütyeni giymesi önerilmektedir. Vücut ölçünüze uygun bir emzirme sütyeni giyerek ağrı ve benzeri rahatsızlıkları kısmen hafifletmeyi başarabilirsiniz. Aynı zamanda emzirme sütyenleri, göğüslerden istemsiz süt sızması durumlarıyla da başa çıkmanızı sağladığı için en büyük destekçiniz olacaktır.

Emzirme Sütyeni Özellikleri

Annelik sütyeni olarak da adlandırılan emzirme sütyeni, emzirme döneminde olan annelerin göğüslerini ideal biçimde desteklemek için tasarlanmıştır. Hamile kaldıktan ve göğüsleriniz irileşmeye başladıktan sonra rahat bir sütyene ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz. Bu süreçte emzirme sütyeni kullanmaya başlayarak, göğüslerinizde meydana gelen biçim değişikliklerini de koruyabilirsiniz. Yeni doğan bebeğin bakım süreci başladığında emzirme sütyeninin bir zorunluluk haline geldiğini hemen anlayacaksınız. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra emzirmeye başladığınızda anne sütünü en kolay şekilde emmesi için büyük bir çaba göstermek isteyeceksiniz. İşte bu tür durumlarda emzirme sütyeninin kendine has özellikleri devreye girmektedir.

Anneler, yeni doğan bebeklerini kucaklarına almadan önce de süt üretmeye başladıkları için gebelik döneminde zaman zaman sıkıntılar yaşanabilmektedir. Göğüslerinizden istemsiz şekilde süt gelmeye başlayacağı için en ideal sütyene ihtiyaç duyabilirsiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra hastanede iki ya da üç gün sütyen giyememe durumunuz olabilir. Sütünüz geldiğindeyse, vücudunuz bebeğinizin ne kadar süt istediğini ayarlayıp öğrenirken, göğüslerinizin muhtemelen olduğundan ağır olacağını fark edebilirsiniz. Bu anda balenli olmayan, çok rahat bir emzirme sütyenine sahip olmak büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Emzirme sütyenleri emzirme sırasında çatlak meme uçları ve ağrı gibi komplikasyonları önlemek için oldukça faydalı görülen özelliklere sahiptir. Göğüs ölçüleriniz ile doğru boyutta emzirme sütyeninin seçilmesi gerekmektedir. Göğse doğru şekilde oturan sütyenler aynı zamanda annenin konforlu ve sağlıklı hissetmesini sağladığı için tavsiye edilmektedir. Gebelik sürecinde emzirme sütyenini giymeye başlamak için doğru zaman bulunmamaktadır. Çünkü hamilelik sırasında göğüslerin büyüklüğü artar ve birçok kadın sütyenlerinin ölçülerini oldukça erken dönemde büyütmek durumunda kalır. Dolayısıyla göğüs ölçüleri gebelik döneminde çok erken zamanda büyümeye başlar. Çünkü anne sütü üretimi en çok bu süreçte hız kazanmaktadır.

Hamilelik ve Emzirme Dönemlerinde Emzirme Sütyeni Kullanımı

Uzmanlar, anne adaylarına hamilelik ve emzirme dönemlerinde günde en az 30 dakika egzersiz yapmalarını tavsiye etmektedir. Bu sayede anneler kendilerini iyi hissetmenin yanı sıra sağlıklı kalmayı da başarabilmektedir. Bu süreçte annelerin kaçınmaları gereken hareketlerin dışına vücut germe ve yürüme gibi düşük tempolu egzersizler büyük fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte, büyük göğüslerle egzersiz yapmak rahatsız edici olabilir. Önünüzde duran ekstra ağırlık ile kendinizi biraz dengesiz hissedebilirsiniz. Bu yüzden günlük egzersizleri yaparken anne adaylarının emzirme sütyeni giymeleri tavsiye edilmektedir.

Emzirme sütyeni olarak da bilinen bu sütyenler değişen göğüs ölçülerine uyum sağlaması açısından hamilelik sürecinde de kullanılabilir. Çünkü hamile kaldığınız andan itibaren değişmeye başlayan göğüsleriniz için uygun sütyeni seçmeniz gerekebilir. Hamilelikle birlikte büyüyen göğüsleriniz için sütyeninizin bedenini büyütmek yeterli olmadığından çözümü emzirme sütyeni kullanımında bulabilirsiniz. Uzmanlar, eğer doğumunuza çok vakit varsa göğüs ölçününüzden bir ya da iki beden büyük bir sütyen almanızı tavsiye etmektedir. Çünkü doğumun gerçekleşmesinin ardından harekete geçen süt kanalları ve bebeğin beslenme sıklığına göre annelerin göğüs ölçülerini değiştirecek ve büyütecektir. İşte bu noktada anne adayı olarak hem kendinize hem de göğüslerinize bu opsiyonu tanımak faydalı sonuçlar ortaya koyacaktır.

Emzirme Sütyeni Nasıl Olmalıdır?

Emzirme veya annelik sütyeni satın alırken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. İlk olarak emzirme sütyeninin ölçüsünü optimum şekilde ayarlayarak almanız gerekir. Gebelik döneminden önce kullandığınız sütyen ölçüsünü karıştırmadan, büyüyen göğüslerinize uygun ölçüde sütyenleri tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra emzirme sütyeni satın alırken ölçüsü kadar önemli olan bir diğer detay ise kullanılan kumaştır. Yüzde yüz pamuklu kumaştan üretilen emzirme sütyenleri, rahat ve sağlıklı bir emzirme süreci geçirmenize olumlu katkı sağlayacaktır. Annelik sütyenleri sadece bebeğiniz dünyaya geldikten sonra değil aynı zamanda gebelik döneminde de oldukça faydalıdır.

Satın almak istediğiniz emzirme sütyeninin göğüslerinizi iyi kavramasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğum sonrası göğüsleriniz büyüyeceği için toparlayıcı sütyen modellerini tercih etmeniz kendinizi daha iyi ve güzel hissetmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda toparlayıcı özelliği bulunan sütyenler sadece görünüm anlamında değil sağlık açısından da büyük faydaları bulunan iç giyim ürünleridir. Çünkü toparlayıcı sütyenler göğüsleri bir arada tutar ve ağırlık yapmasını engelleyerek sırt ağrıları yaşamanızı engellemektedir. Böylelikle gebelik sürecinde büyüyen göğüslerinizden dolayı sırt ağrısı yaşamamak için mutlaka kaliteli sütyenleri tercih etmelisiniz.

Sütyenin askı yapısı da önem verilmesi gereken bir detaydır. Çünkü ince askılı sütyenler göğsü taşımakta zorlanacağı için hem omuzlara hem de göğüslere baskı uygulayarak zarar vermektedir. Bu nedenle kalın askılı sütyenlerin kullanımı tavsiye edilmektedir. Göğüs ucunun tek elle açılabilir klipslere sahip olması belki de bir emzirme sütyeninde bulunması gereken en önemli özellik olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki içeriğimize https://www.lohusam.com/blog/icerik/dogum-sonrasi-hastanede-giyilebilecek-kiyafetler bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir