Genel

Emzirme Ürünleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzirme Ürünleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik başlı başına yorucu fakat bir o kadar da heyecanlı ve güzel bir süreç. Doğumdan sonra bebek kucağa alındığında tüm çekilen zorluklar bir anda unutulur gider ve büyük bir sevinç ve mutluluk yaşanır. Yeni doğmuş bir bebek kucağa alındığı andan itibaren akla ilk gelen şey bebeğin anne sütü ile beslenmesidir. Dolayısıyla emzirme, hem anne hem bebek için oldukça önemli bir süreçtir. Doğumdan itibaren başlayıp en az 6 aya kadar süren ve 2 yıla kadar devam edebilen upuzun bir dönemdir. Emzirme ürünleri seçilirken dikkat edilmesi gerekenler arasında birçok nokta vardır.

Emzirme Döneminde Kullanılan Ürünler

Anne sütünün sürekliliği için kullanılan birçok ürün vardır. Emzirme önlüğü, elektrikli ya da manuel göğüs pompası, göğüs ucu kapağı, süt saklama poşeti, emzirme sütyeni, emziren anneler için bitki çayları, göğüs bakım kremleri gibi anneye emzirme döneminde yardımcı olacak fazla sayıda ürün bulunur. Bu kadar çok ürün varken emzirme ürünleri seçiminde dikkat edilmesi gereken şeylerin neler olduğunu tek tek incelemek gerekir.

Göğüs Pompası

Emzirme ürünü seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında en başta göğüs pompası seçimi yer alır. Emziren anneler birçok nedenden ötürü göğüs pompası kullanırlar. Emzirme döneminde göğüs içerisinde fazla süt biriktiğinde pompa yardımıyla boşaltılabilir. Boşaltılmadığı takdirde göğüsteki süt üretim hızı düşecektir ve bu da sütün azalmasına sebep olacaktır. Göğüs pompası annenin bebeğin yanında olamadığı durumlarda oldukça faydalı bir üründür. Anne çalışıyor ve bebeğin yanında olamıyor olsa bile süt pompası ile bebek için süt sağıp bırakabilir.

Süt pompası kullanmanın en temel sebebi anne sütünün devamını sağlamaktır. Sütün sürekli gelebilmesi için devamlı olarak bebeğe emzirilmesi gerekiyor. Emzirilemediği durumlarda da sağılması anne sütünün devamlılığı için olmazsa olmaz kurallardan bir tanesidir. Özellikle yeni doğumdan sonra bebek çok küçüktür ve göğüsteki sütün tamamını içemez. Biriken sütten dolayı mastit oluşmaması için sık aralıklarla sağılmalıdır. Bu yüzden doğru seçilmiş pompa ile sütün fazlası sağılarak derin dondurucuda saklanabilir.

Manuel Pompa Mı Elektrikli Pompa Mı?

En çok kullanılacak emzirme ürünleri arasında ilk sırada yer alan göğüs pompası seçiminde akla takılan ilk şey elektrikli mi manuel pompanın mı tercih edileceğidir. Bu noktada ne sıklıkla bebeğin emzirildiği ve ne sıklıkla süt sağımı yapılacağı önemlidir. Ayrıca pompa ne kadar süre kullanılacak ve süt sağmak için ne kadar zaman ayrılabilir bunlar belirleyici unsurlardır. Örneğin bebek sık sık emziriliyor ve süt sağmak için çok fazla ihtiyaç duyulmuyorsa manuel pompa tercih edilebilir.

Manuel Pompa

Emzirme ürünü seçerken dikkat edilmesi gerekenler, manuel pompayı seçerken göğüs kısmını tam kavrayan modeller seçilmelidir. Ayrıca sağım sırasında bileği yormayan kolayca basılabilen ergonomik ürünler tercih edilmelidir. Sağım işleminin iki fazlı olduğu ürünlerden yana seçim yapmak daha sağlıklı olacaktır. Çift faz teknolojili pompalar bebeğin emmesini taklit ederek tasarlanmıştır. Yani sağımın ilk fazı uyarı fazıdır ve burada sütün inmesi sağlanır, ikinci fazda ise sütün daha hızlı gelmesi ve biriken sütün boşaltılması sağlanır. Bu sebeple göğsü tam kavrayabilen ve pompalaması kolay, yumuşak pompalı ürünler tercih edilmelidir.

Elektrikli Pompa

Emzirme ürünü seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında elektrikli pompa seçimi de yer alır. Özellikle çalışan anneler bebeklerinden mecburen uzun süre ayrı kalmak durumunda olabilir. Bu gibi durumlarda bebeğin anne sütü alabilmesi ve anne sütünün kesilmemesi için sık sık sağılması gerekir. Çalışma ortamında uzun süre süt sağımı yapılamayacağı için elektrikli süt sağma makineleri daha kullanışlıdır. Elektrikli süt sağım makineleri manuele göre daha etkilidir. Hem hızlı hem daha etkili bir şekilde sağım işlemini yapar. Elektrikli süt sağım makinesi alırken de sağım şeklinin ve vakum gücünün ayarlanabilir olduğu makineler tercih edilmelidir. Bu şekilde ayarlanabilen makineler ile bebeğinizin emiş tarzına ve gücüne benzer şekilde sağım yapılır. Hatta bazı süt sağım makineleri direkt elektriğe bağlı olarak değil, pille çalışır. Bu şekilde olan makineler ile süt sağımı daha etkili ve efektif olacaktır. Özellikle işyerinde daha çabuk bir şekilde süt sağımını bitirebilmek için pille çalışan, ayrıca sağım tarzının ve vakum gücünün ayarlanabildiği pompalar tercih edilmelidir.

Pompa Tekli mi Çiftli mi Olmalı?

Çalışan bir anne olarak zamanı etkin olarak kullanabilmeyi öğrenmek gerekir. Özellikle iş ortamında küçük bebeği olan anneler için sür sağım işlemi hızlı ve etkili olmak zorundadır. Emzirme ürünleri seçerken süt sağım pompasının tekli ya da çiftli olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Piyasada hem tekli hem çiftli elektrikli süt sağım pompaları vardır. Daha hızlı bir sürede süt sağımının tamamlanabilmesi için çitli pompa tercih edilmelidir. Ayrıca iki göğüsten aynı anda süt sağıldığı zaman prolaktin hormonunun salınımı daha yoğun olur ve tekli pompaya göre süt üretimi daha fazla miktarda gerçekleşir. Yani kısacası, çiftli pompa ile süt sağımı yapıldığı zaman sanki ikiz bebek emziriliyormuş gibi vücuttaki süt üretimi çok daha fazla olacaktır. Bu sebeple emzirme ürünü seçerken dikkat edilmesi gerekenler, elektrikli süt pompası kullanmak ve çift pompalı olan ürünler tercih etmektir.

Anne Sütü Arttıran Çaylar

Yeni doğan bebeğin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi hayati derecede önemlidir.6 aydan sonra ek gıdaya geçilse bile, anne sütü yine temel besin görevi görür. Çünkü ek gıdalar, adı üzerinde anne sütüne ek olarak takviye niteliğindedir. Bu sebeple anne sütü ne kadar çok olursa ve ne kadar uzun süre devam ederse bebeğin sağlığı ve gelişimi için o kadar önemlidir. Aynı zamanda doğum sonrası hızlı kilo vermek, bol emzirme ile mümkün olur. Hal böyle olunca tüm anneler anne sütü arttırıcı ürünlere yönelir ve hem kendileri hem bebekleri için en sağlıklı süt arttırıcı çayları araştırırlar. Emzirme ürünü seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli noktalardan biri süt arttırıcı çaylardır. Fakat her anne sütü arttırdığı söylenen çayı olduğu gibi araştırmadan içmek anne ya da bebek için ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kaliteli ve Markalı Doğal Çayları Tercih Edin

Hiç bilinmeyen, tanınmamış markaların süt arttırıcı çaylarını ya da ürünlerini tüketmemek gerekir. Üretilen çaydaki bitkilerin kalitesi, tarihi, tarım ilacı kullanılıp kullanılmadığı, ağır metal içerip içermediği, radyoaktivite içermesi, çevresel atıkların bulaşıp bulaşmadığı gibi unsurlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebeple rastlanılan her yerden, görülen her bitki toplanıp kaynatılıp içilmemeli ya da merdiven altı olarak tabir edilen firmalardan çaylar ya da süt arttırıcı gıdalar alınıp tüketilmemelidir. Bilinen, tanınan, güvenilir markalar araştırılarak bulunmalı ve yeteri miktarda bitki çayı satın alınarak günde 1 ya da 2 fincan içilmelidir.

Doktora Mutlaka Danışın

Süt arttırıcı ürün tüketileceği zaman önce doktora danışılmalıdır. Doktor tavsiyesi ile süt arttırıcı ürünler ya da bitki çaylar tüketmek hem annenin hem bebeğin sağlığı için çok daha faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/hamilelikte-konforlu-giyim linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir