HAMİLELİKTE SAĞLIK VE BAKIM, HAMİLELİK HASTALIKLARI, HAMİLELİKTE SPOR VE EGZERSİZ, SAĞLIK VE BAKIM

GEBELİĞİNİZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER: BUNLARDAN UZAK DURUN!

Gebeli̇ği̇ni̇zde Di̇kkat Etmeni̇z Gerekenler: Bunlardan Uzak Durun!

Gebelik dönemi, dikkat ve hassasiyet isteyen bir dönemdir. Bu dönemde uygulayacağınız sağlık kuralları, bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyebileceği gibi olumsuz aldığınız kararların da bebeğinize olumsuz etki edeceğini bilmelisiniz.

Hamilelik döneminde, yediğinize-içtiğinize dikkat etmemeniz sadece sizin sağlığınızı değil, bebeğinizin gelişimi ve sağlığını da olumsuz yönde etkileyecektir. Uzmanların görüşlerinden derlediğimiz bu yazımızda, gebeliğinizde dikkat etmeniz gereken hususlar ve bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyen faktörler hakkında bilgi vermeye çalışacağız…

GEBELİK DÖNEMİNDE BEBEĞİN GELİŞİMİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

 1. Sigara içmek,
 2. Kafein tüketmek,
 3. Hava kirliliği,
 4. İlaçlar,
 5. Kötü ve düzensiz beslenme,
 6. Yasak maddeler.

SİGARA İÇMEK

Sigara, normal insanlarda bile büyük zararlara ve tahribatlara neden olabiliyorken, gebe bir kadının içmesi, çok daha büyük problemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Sigarada bulunan onlarca toksit, bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Uzmanların aktardıkları bilgilere göre hamilelik döneminde sigara içmenin bebeğe bir hayli zararı dokunmaktadır.

İşte, sigaranın bebek üzerinde yarattığı 10 kötü etki.

 1. Erken doğum,
 2. Erken membran rüptürü,
 3. Gelişme geriliği,
 4. Bebeğin anne rahminde ölmesi,
 5. Tansiyon yükselmesi,
 6. Hipertansiyon,
 7. Tehlikeli boyutlarda kanama,
 8. Doğum sonrası bebeğin solunum bozukluğu,
 9. Anne sütünün azalması,
 10. Lohusalık döneminde sütün besleyicilik niteliğinin azalması.

KAFEİN TÜKETMEK

Kafein içerikli kahve ve türevleri, normal zamanlarda da fazlasıyla tüketilir. Ancak normal zamanlarınızda tükettiğiniz gibi hamilelik döneminde de aşırı bir şekilde kahve tüketmekten uzak durmanız gerekmektedir.

Kafein, demir eksikliğine neden olduğu için hamilelik döneminde fazla tüketilmesi, düşük yapmaya, bebeğin gelişiminin olumsuz yönde etkilenmesine yol açacağından gebelik döneminde kafein tüketmekten uzak durmanız gerekir. Ancak sabahları dinç uyanmak için günlük 1 fincan kadar tüketebilirsiniz.

HAVA KİRLİLİĞİ

Hava kirliliği, modern yüzyılımızın en kötü gelişmelerinden biridir. Normal insanlarda bile solunum hastalıklarına neden olan hava kirliliği, hamilelik döneminde büyük riskler taşımaktadır.

Büyük şehirlerde yaşayan anne adaylarının gün içinde trafiğin yoğun olduğu yerlerden uzak durmaları gerekir. Bebeğin solunumunda herhangi bir problemin oluşmaması ve düşük, gelişim bozukluğu gibi durumlara kapılmaması için hem trafiğin yoğunluğundan hem de sigara içilen ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.

İLAÇLAR

Bazı ilaçlar, uzun süre kullanımı gerektirir bazı ilaçlar ise terkedilebildiği halde kişiler tarafında kullanılmaya devam eder. Ancak bazı ilaçlar, anne adayları için hiç de faydalı değildir. Anti depresan ilaçları bunların en başında gelir.

Anti depresan ilaçları, anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini engellemekle birlikte bazen düşük yapılmasına da neden olmaktadır. Ayrıca, daha önce düzenli olarak kullanılan ilaçlar konusunda doktora danışılması ve kullanımının uygun olup olmadığı konusunda bilgi alınmalıdır.

KÖTÜ VE DÜZENSİZ BESLENME

Kötü ve düzensiz beslenme, normal zamanlarda da olumsuz birtakım durumlara neden olmaktadır. Gebelik döneminde düzensiz beslenmek ise sadece anneye değil aynı zamanda ana rahmindeki bebeği de olumsuz etkilemektedir.

Hamilelik döneminde uzmanların görüşüne göre annelerin normal zamanlarından daha düzenli beslenmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Aksi halde bebeğin gelişimi kötü yönde ilerler ve daha da önemlisi, düşük yapma, doğumdan sonra anne sütünün yetersiz kalması gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.

YASAK MADDELERİN KULLANIMI

Hamilelik döneminde veya normal zamanlarda yasaklı maddelerin kullanılması, insan sağlığı üzerinde büyük olumsuz etkilere neden olmaktadır. Yasak maddelerin hamilelik döneminde kullanımı ise bebeğin ölümüne, düşük yapılmasına, gelişim bozukluğuna neden olmaktadır.

Kokain, kenevir, alkol ve diğer yasaklı maddelerin kullanımı, bebeğin anne karnında ölmesine kadar yol açabileceğini unutmamalısınız. Gebelik döneminde unutulmaması gereken en esas şey, bu dönemde sadece kendi canınızdan mesul olmadığınızdır. Hem bebeğinizin hem de kendi sağlığınızın güvencesi için uzmanların uzak durulması konusunda uyardıkları madde, besin, içecek ve diğer tüm her şeyden uzak durmanız en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir