ANNE, BEBEK, GEBELİK TAKVİMİ, HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Gebelik Takvimi

Gebelik Takvimi

Gebelik takvimi, hamilelik sürecinde olan anne adayının hem sürecini daha rahat atlatabilmesi hem de bebeğin hangi evrelerden geçtiğini saptayabilmesi açısından oldukça verimli bir planlayıcıdır. Gebelik takvimi denildiği zaman akla ilk olarak bebeğin anne karnında büyüdüğü zamanları baz alan bir takvim gelmektedir. Bu aslında oldukça doğru olsa da gebelik dönemini ve hatta bebeğin cinsiyetini belirleme gibi konularda da çeşitli takvim türleri ortaya çıkmıştır. Söz konusu olan her takvim, anne ve bebek için farklı konularda yardımcı olmaktadır. Eğer siz de gebeliğiniz esnasında planlama ihtiyacı duyuyorsanız, bu takvimlerden birisi ile başlayabilirsiniz.

Gebelik Takvimi Hesaplama

Gebelik takvimi hesaplama, bebeğin ne zamandır anne karnında oluşu, bebek hangi boyutta ya da bebeğin ne zaman dünyaya geleceği gibi soruları yanıtlamak için kullanılabilir. Eğer gebelik süreciniz hakkındaki tüm detaylara erişmek istiyorsanız, gebelik takvimi hesaplama konusunda daha detaylı bilgilere erişmeniz gerekiyor. Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki kadın doğum uzmanları gebelik takvimi hesabı yaparken döllenme tarihini değil, son adet tarihinin başlangıcını baz alır. Siz de bunu baz almalısınız. Bunun yanı sıra adet döneminde aksamalar, tüp bebek tedavisi ile hamile kalma, ovülasyon tarihinin gecikmesi ve son adet tarihinin yanlış hatırlanması gibi durumlar da hesaplamalarda yanlışlık olabilir. En doğru sonuç için doktora gidilebilir.

Çin Takvimi Gebelik Hesaplama

Çin takvimi, ne annenin gebelik esnasındaki durumu ne de bebeğin anne karnındaki gelişimi ile ilgili değildir. Kesin olarak doğru bilgiler vermese de oldukça popüler bir takvim türü olan Çin takvimi, bebeğin hangi cinsiyette olacağına karar vermenizi sağlıyor. Bu takvimi kullanan pek çok kişi kesin sonuçlar aldığını söylese de hiçbir bilimsel veriye dayanmıyor. Çin takvimi annenin doğum tarihi ve son regl olduğu tarih ile çalışmaktadır. Eğer annenin yaşı 18 ise Ocak ve Mart aylarında hamile kaldığı zaman kız çocuk sahibi olması gerekmektedir. Çin takvimine göre bir kadının kız çocuk annesi olması için en ideal yaş 21’dir. 21 yaşındaki bir kadın Ocak ayında hamile kalırsa Erkek, geriye kalan 11 ayda hamile kalırsa Kız çocuk doğurur. 

Gebelikte Aşı Takvimi

Gebelik dönemi boyunca çiçeği burnunda anne adayına birkaç aşı yapılması gerekebilir. Bu hem anneyi bebek taşıma sürecinde dış etmenlere karşı daha dirençli kılacaktır, hem de bebeğin sağlığı açısından olumlu etkileri olacaktır. Bu nedenle hangi dönemde ne aşısı olması gerektiğini bilmeyen anneler için gebelik döneminde kullanacakları bir takvim yapılmalıdır. Hepatit B, Grip aşırı, Tetanos aşısı, Meningokok aşısı yapılmalıdır. Bu aşıların yanı sıra eğer hamilelik esnasında bir hayvan saldırısına maruz kalırsanız kuduz aşısı ve az gelişmiş ülkelere seyahat edecekseniz Hepatit A aşısı olmalısınız. Bu aşı türlerinin yanı sıra zorunlu olan aşılar için bir takvim oluşturmalı, diğer olası durumlar için doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Hafta Hafta Gebelik Takvimi

Hamilelik süreci 38 ile 40 hafta aralığında sürmektedir. Bunun yanı sıra 3 farklı Trimester dönemi vardır. 1. Trimester dönemi 13 hafta sürer ve bebeğin rahme ilk düşmesinden itibaren başlar. Son haftasında bebeğin parmak izi oluşur ve cinsiyeti görülebilir. 2. Trimester dönemi 27. Haftaya kadar devam eder. Bu süreçte beyin aktif olmaya başlar. Uyku-uyanıklık dönemine giriş olur. Akciğer büyümesi son halini alır. 3. yani son Trimester dönemi ise bebeğin doğumuna kadar olan süreçtir. Bebeğin görüşü kuvvetlenir. Gözlerini kırpar. Tırnaklar, saçlar oluşmaya başlar. Cilt pürüzsüz hale gelir. Bu süreç boyunca bebeğin anne karnında ne gibi hallerden geçtiğini saptamak için hafta hafta gebelik takviminden yardım alınabilir. Her hafta hem anne hem de bebeğin vücudunda neler oluyor görmek istiyorsanız aşağıda yer alan hafta hafta gebelik takvimine göz atabilirsiniz.

Hamilelikte 1. Hafta

Hamilelikte 2. Hafta

Hamilelikte 3. Hafta

Hamilelikte 4. Hafta

Hamilelikte 5. Hafta

Hamilelikte 6. Hafta

Hamilelikte 7. Hafta

Hamilelikte 8. Hafta

Hamilelikte 9. Hafta

Hamilelikte 10. Hafta

Hamilelikte 11. Hafta

Hamilelikte 12. Hafta

Hamilelikte 13. Hafta

Hamilelikte 14. Hafta

Hamilelikte 15. Hafta

Hamilelikte 16. Hafta

Hamilelikte 17. Hafta

Hamilelikte 18. Hafta

Hamilelikte 19. Hafta

Hamilelikte 20. Hafta

Hamilelikte 21. Hafta

Hamilelikte 22. Hafta

Hamilelikte 23. Hafta

Hamilelikte 24. Hafta

Hamilelikte 25. Hafta

Hamilelikte 26. Hafta

Hamilelikte 27. Hafta

Hamilelikte 28. Hafta

Hamilelikte 29. Hafta

Hamilelikte 30. Hafta

Hamilelikte 31. Hafta

Hamilelikte 32. Hafta

Hamilelikte 33. Hafta