HAMİLELİK, ANNE, HAMİLELİKTE SAĞLIK VE BAKIM, LOHUSA, SAĞLIK VE BAKIM

GEBELİKTE CİNSELLİK

Gebeli̇kte Ci̇nselli̇k

Normal bir gebelik süreciniz var ise, hamilelik döneminizde kanama gibi durumların yok ise, erken doğum gibi bir durumunuz yok ise; düzenli bir gebelik döneminiz var ise cinsel ilişkiye girmemek için hiçbir nedeniniz bulunmaz yani her hangi bir riskli durumunuz yok. Her şey yolunda gidiyorsa cinsel beraberliği size ve bebeğinize hiçbir zararı olmayacaktır.

Hamilelik de Cinsel İlişkinin Bebeğe Etkisi

İlişkiye girmenin size ve bebeğe bir zararı olmaz çünkü ilişki esnasında rahim kapalıdır ve enfeksiyon riski bu nedenden dolayı oluşmaz yani vücut kendini korur.

Rahim kasları bebeği korumak için oldukça güçlüdür,

Orgazm sonrası bebek deki kıpırdama olan durumu anladığı ya da bebek de bir problem olduğu anlamına gelmez, bunun nedeni artan kan basıcıdır.

Cinsel İlişki Sırasında Karşılaşılan Durumlar:

-Kanama

-Karın ağrısı ya da kramplar

-Su akar,

-Rahim ağzı zayıflığı

(ilişki esnasında kanama ver ise eğer bu Alt Plasenta’dan kaynaklanmaktadır.)

Seksi İsteme-Hissetme

Hamilelik döneminde sekse bakışınız tam anlamıyla değişebilir, bazı kadınlara göre hamilelik sırasında yapılan seks normaldekinden daha etkileyici gelir, bazı kadınlara göre ise tatmin edici değildir hatta kötü olarak dahi ifade edilebilir.

Genital bölge de şişmeler oluşur bu şişmeler seksi eğilimi artırır ve duygu güçlenir. Bu şişme bazı kadınlarda seks den sonrada inmez ve aynı şekilde şişkinlik kalır. Buda cinsel eylemin ağrılı olmasına neden olur.

Bazı kadınlar ilişki sırasında karında kramplar oluşabilir, bu orgazm nedeniyle oluşur çünkü vücutta  küçük kasılma dalgaları oluşur ve rahim kendini gevşek bırakır böyle bir durumla karşılaştığınızda da birkaç dakika ara vererek rahimin kendini toparlamasına izin verin.

Hamilelikten Sonra Cinsel İsteğin Değişmesi

Yaşanılan fiziksel değişim nedeniyle birçok kadının cinsellik deki duyguları değişir. Bazı kadınlara göre daha yorgun daha mustariptirler bazı kadınlara göre ise kendilerini daha seksi hissederler. Bu duygular ilk 3 ay da fiziksel değişim nedeniyle bu şekilde hissedilmeye neden olur. Sonraki üç ay da ise cinselliğin doruk da olduğu dönemdir cinsel duygular tamamen değişim gösterir.

Gebeliğin son 3 ayında ise büyüyen karın çevresi, yorgunluk, ağrılı ve sancılı dönemlerin fazla olması nedeniyle cinsel duygular yine tam anlamıyla değişim gösterir. Bu nedenle de birliktelik den kaçarlar eşlerine cinsel tatminsizlik yaşatmaktan korkarlar.

Bu duyguların tamamı normaldir ancak unutmayın ki istediğiniz arzu ve duygular parmaklarınızın ucundadır.

Hamilelik Döneminde Cinsel Anlamda Eşlerin Değişeceği Korkusu

Hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmemek, eskisi gibi rahat giyim tarzıyla giyinmemek kadınların birçoğunda eşleri tarafından ilgisizlikle karşılaşacaklarmış hissi uyandırır, artık eşlerine karşı çekici gelmediklerini düşünürler, eşlerinin artık onları arzulamadığı düşünürler.

Endişeye kapılırlar ancak eşinizin de baba olacağını düşünürsek, onlarda en az sizin kadar bebeklerini düşünürler, size yaklaşmamalarının nedeni yapabilecekleri olumsuz bir harekette bebeğe ve size zarar verebileceklerinden korkarlar bu yüzden de cinsel eğilimde bulunmazlar.

Oral seks güvenli midir? 

Eğer cinsel ilişki örneğin yukarıda belirtilen nedenlerle çok riskli bir durum da ise normal oral seksin bebeğinize hiçbir zararı olmaz.

Gebelik döneminde uygun olan cinsel pozisyonlar

Burada gebelik sırasında bazı kanıtlanmış kurallar ve seks için ipuçları:

Yan yatın. Yatay pozisyonda ancak ağırlığın bir kısmını hissedebilirsiniz.

Bir pervane gibi yatak yapın. Dizlerinizin yatağın kenarına veya alt kenarında durdurmak için ayakta durunuz. Eşiniz ya da diz önünüzde durabilir.

Ayaklarınızı iki taraf açın; bu şekilde daha az penis nüfuz eder. Gebelik ilerledikçe Derin bindirmeler rahatsız edici olabilir.

Ayaklarınız yukarı alın; bu pozisyonda daha az karın bölgesine ağırlık biner bu sayede de penetrasyon derinliği ve kuvvet kontrolü sağlanmış olur.

Oturur pozisyonda deneyin ya da sandalye de otur gibi kucağa oturun; rahim üzerin ağrılık hiç binmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir