HAMİLELİK, HAFTA HAFTA HAMİLELİK

HAFTA HAFTA GEBELİK: HAFTA HAFTA BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN!

Hafta Hafta Gebeli̇k: Hafta Hafta Bebeği̇ni̇zi̇n Geli̇şi̇mi̇ni̇ Taki̇p Edi̇n!

Sevgili Anne Merhaba ?

Hafta Hafta Gebelik Programına Hoş Geldin!

Evliliğinizin meyvesini almaya başladınız ve bu sayfayı ziyaret ettiyseniz, muhtemelen hamilelik belirtileri sizde de başlamış demektir. Hamilelik döneminde nasıl davranılmalı, bebeğin aldığı şekiller ve büyüklükleri nasıl olur, hamilelik döneminde haftalara göre nasıl beslenmeliyim gibi tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz bu sayfamız, anne adaylarının merak ettiği tüm sorulara en iyi şekilde yanıt bulacakları yer olacak.

Hamilelik, bir kadının sahip olabileceği en ulvi değerdir. Her ne kadar sıkıntı ve ağrılarla geçecek 41 haftalık bir yolculuk sizi bekliyor olsa da bu süreç içinde nasıl hareket etmeniz gerektiğini, hamileliğin ilk haftasından son haftasına kadar nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz, yaşayacağınız sıkıntılar da bu oranda daha azalmaya başlayacaktır. Bunun için biz de sitemizin en özel yerini “hafta hafta hamilelik” bölümü olarak belirledik.

Hafta hafta hamilelik bölümünde yer alan bilgiler, uzmanların bilgileri ışığında siz değerli annelere sunulmuş olup bilgilendirme amaçlıdır. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili daha ayrıntılı ve net bilgilere ulaşmak için uzman doktordan yardım almanız çok daha sağlıklı olacak.

Hafta hafta hamilelik programına giriş yapmadan önce, 41 haftalık süreç boyunca en sık duyacağınız “trimestes”in ne anlama geldiğini sizlere aktaracağız. Zira bu kelime ile fazlasıyla karşılaşacağınız için öncesinden bilgi sahibi olmanız programı takip etmenizi daha kolay hale getirecektir.

TRİMESTER NEDİR?

Uzmanlar, aşağıda da açıklayacağımız üzere 9 aylık hamilelik dönemini 3 ayrı periyotta incelemeyi uygun görmüşler. 1-3 ayları arasına 1. Trimester, 4,5 ve 6. Aylar için 2. Trimester, 7-8-9. Aylar için ide 3. Trimester dönemi demişler. Peki, uzmanlar neden hamilelik dönemini 3 bölüme ayırmışlar ve bu bölümlerin ne gibi özellikleri var? İşte bunların cevabı;

  1. TRİMESTES DÖNEMİ

Hamileliğin ilk dönemleri olarak kabul edilen ilk 3 ayda, bebek henüz şekil almaya başlar ancak net olarak belli etmez. Uzmanlar genellikle farklı cisimlere benzetirler ve farklı isimlerle bu dönemi anlatırlar. 1. Trimester dönemi, daha çok anneyi ilgilendiren bir dönemdir, kısmen de bebeği ilgilendiren dönemdir. Bu dönem, annelerin vücudunu hamileliğe alıştırmaya çalıştığı dönem olduğu gibi bebeğin de yavaş yavaş şekil almaya başladığı dönem olarak tanımlanmaktadır.

  1. TRİMESTER DÖNEMİ

“Hamileliğin balayı” diye adlandırılan 2. Trimester dönemi, annenin de kısmen ilk dönemlere göre daha rahat ettiği dönemdir. 3-6 ayları arası olarak kabul edilen bu dönemde, anne hem fiziki olarak hem de psikolojik olarak kendini anne olmaya daha fazla hazır hissetmeye başlar. Bu dönem bebek için de önemlidir, çünkü bu dönemde bebek hızla gelişmeye başlar.

  1. TRİMESTER DÖNEMİ

“Duygu karmaşıklığı”nın yaşandığı bu dönem, hamileliğin en önemli dönemidir. Balayı döneminin bitmesiyle birlikte, sıkıntılar kendini yeniden göstermeye başlar. Hamileliğin 7-9. Ayları arası olan 3. Trimester dönemi, ağrı ve sıkıntıların yaşandığı dönem olmakla birlikte artık bebeğin de “ben geliyorum, hazır olun!” dediği dönemdir. Anneler, bu dönemde duygusal birtakım çöküntüler yaşayabilir, psikolojik olarak kendilerini daha zayıf hissedebilirler. Tabi bununla birlikte bir an önce bebeğini kucağına almanın da heyecanı içinde yaşarlar.

Trimester dönemleri hakkında bilgi sahibi olmanız elbette hamilelik döneminde sunulan bilgileri daha iyi anlamanıza yardımcı olacak. Peki, hafta hafta hamilelik dönemi sayfamıza nasıl güveneceksiniz?

HAFTA HAFTA HAMİLELİK BİLGİLERİ NEREDEN ALINIYOR?

Lohusam.com olarak annelerin kıyafet ve diğer ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte bilmeleri gereken önemli konularda bilgilendirme de yapıyoruz. Diğer tüm konularımızda olduğu gibi hafta hafta hamilelik sayfasında da yine uzmanların görüşlerine dayanarak bilgi sunacağız. Yararlandığımız kaynaklar, link adresleri ve diğer detaylar, haftalık hamilelik takibi yazı dizisi süresince paylaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir