HAMİLELİK, HAFTA HAFTA HAMİLELİK

HAFTA HAFTA HAMİLELİK (GEBELİK): HAMİLELİKTE 11. HAFTA

Hafta Hafta Hami̇leli̇k (Gebeli̇k): Hami̇leli̇kte 11. Hafta

Sevgili Anne Merhaba ?

Gebeliğin 11. Haftasına Hoş Geldin!

Gebeliğinin 11. Haftasına girmiş bulunuyorsun. 1. Trimester döneminin son ayındasın, biraz daha sabretmekle bu zorlu dönemi geride bırakacak biraz daha rahat bir döneme gireceksin. Mide bulantıların, sık idrara çıkma sorunların 2. Trimtester dönemi ile birlikte daha az kendini gösterecek.

Hamileliğin 11. Haftasına girerken bebeğinde meydana gelecek değişimlerin neler olduğunu bilmesen de en azından daha önceki haftalarda sana aktardıklarımızdan, bu haftada hızlı ilerleme ve gelişme kaydedeceğini biliyorsundur.

Sevgili anne adayı;

Gebeliğin 11. Haftasında bebeğinin boyun ile popo arasındaki ölçü, 4,4 cm. ile 6 cm. arasınadır ve ağırlığı ise yaklaşık 8-9 gram civarındadır. Bu hafta bebeğine yakıştırabileceğin en güzel şey, sanırım “limon” olacak. Bir limonun boy ve ağırlığı da ortalama bu kadardır.

Bebeğin, geçtiğimiz hafta embriyo döneminden çıkarak fetal duruma geçmişti. Hamileliğin 11. haftasında fetal büyüme daha da hızlanacak ve 20. Haftanın sonuna kadar ağırlığı da boyu da neredeyse iki katına çıkacak. Bebeğinin rahminde beslenmesine aracılık eden plasentadaki kan damarları, minik mucizenin daha iyi gelişmesi için sayıca artacak ve bu da bebeğinin sağlıklı beslenmesine yardımcı olacak.

Henüz başı önüne eğik olan bebeğin, bu haftadan itibaren birtakım değişimlere uğrayacak. Bunlardan biri de kulakları başın yukarı bölümüne ve yan bölüme doğru kaymaya başlar. Gebeliğin 11. Haftasında artık bebeğinin boynu da uzamaya başlayacak ve başı büyüyerek omuriliğe doğru yaslanacak ve böylelikle boyun göğüsten ayrılacak.

Sevgili anne adayı;

Haftalar geçtikçe heyecanının arttığını tahmin edebiliyorum. Artık bebeğinin cinsiyetini öğrenerek onun için cicili biçili kıyafetler almak istediğini, kısa pembe kıyafetler, erkekse maviş kıyafetler almak istediğini ve bunun da sende heyecana neden olduğunu biliyorum. Daha da önemlisi daha önce eşin ve çevredekilere söylediğin “kız olursa”, “erkek olursa” şeklinde başlayan ve sonuna isim eklenen cümlelerin gerçekleşmesi için sabırsızlık içinde olduğunu biliyorum. Ama “gebeliğin 11. Haftasında bebeğin cinsiyeti belli olur mu?” dediğini de duyar gibiyim.

GEBELİĞİN 11. HAFTASINDA BEBEĞİN CİNSİYETİ BELLİ OLUR MU?

Hamileliğin 11. Haftasında bebeğinin dış üreme organları ayırt edici özelliklere bürünmeye başlar yani şekil almaya başlar. Bundan önceki haftalarda bebeğinin genital organları “doku tomurcuğu” şeklinde idi. Bu hafta hızla gelişme gösterecek genital bölgede, vajinal veya penis şeklinde belirgin bir hal almaya başlar. Ama bebeğinin cinsiyetini öğrenmen için henüz erken olduğunu söylemem gerekiyor. Şu ana kadar gösterdiğin sabrı 3 hafta daha gösterirsen, bebeğinin cinsiyetini net olarak öğrenebilirsin. Bebeğin cinsiyeti, hamileliğin 14. Haftasında belli olur.

Her anne adayı gibi senin de bebeğinin cinsiyeti konusunda sabırsızlandığını biliyorum. Bu konuda net bir şey söylemem mümkün olmasa da bazı araştırmalar ve annelik tecrübesi yaşayan annelerin görüşlerine göre erkek bebek bekleyen annelerin iştahları daha fazla açık olur ve kiloları da kız bebek sahibi anne adaylarına göre daha fazla olur. Bu anektodu değerlendirerek bebeğinin cinsiyeti üzerinde değerlendirme yapabilirsin. Tabi bu konuda en doğru bilgiyi 3 hafta sonra doktorundan öğreneceksin.

Sevgili anne adayı;

Hamilelikte 11. Hafta değişimleri bebeğinde yukarıda söylediğim gibi iken bu hafta sende de birtakım değişimler meydana gelecek. Peki, nedir bu değişimler?

GEBELİĞİN 11. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER

Hamilelik dönemi 9 aylık uzun bir dönemi kapsar ama yaşanan gelişimler ve değişimler o kadar hızlıdır ki bazen tüm değişimlerin nasıl bir ivme ile yavaşlanacağı düşünülür ve 9. Aya kadar bebek nasıl olur da hücre iken embriyoya dönüşür ve ardından bir insana dönüşür? Düşündükçe insan ruhunda değişimler görülür.

Sevgili anne adayı; hamileliğin 11. Haftasında henüz hamileliğini belli ettirecek bir durumla karşılaşmazsın. Önümüzdeki hafta da dahil olmak üzere rahmin henüz leğen kemiğini ancak kaplayacak kadar büyüklükte olduğu için hamileliğini kolaylıkla saklayabilirsin. Ama tabi bununla birlikte kilo almış veya vermiş olabilirsin.

Bebeğinde hızla meydana gelen değişimleri söylemiştik. Bu değişimlerin bebeğinin hareket ettiği hissine kapılman çok normaldir. Ama gerçekte bunu hissedebilmen şuan için mümkün değil. Eğer yine de bebeğinin hareket ettiğini düşünüyorsan, muhtemelen gazın vardır veya hamileliğinin 11. Haftasından daha ileridesin demektir.

HORMONLARIN ARTMASI, AĞRILARINI ARTTIRACAK: HAZIRLIKLI OLMALISIN

Hamileliğin 11. Haftasında hormon seviyesi artmaya devam eder ve bu da beraberinde birtakım rahatsızlıkları getirir. Bunlardan en çok görülenler, yine geçtiğimiz haftada yaşadığınız sıkıntılar olacak. Mide bulantısı, kusma, göğüslerde ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, sık idrara çıkma gibi daha önceki sıkıntılardır. Bunlara hazırlıklı olman ve daha önce verdiğim önerileri dikkate alarak uygulaman, ağrı ve sızılarının bir nebze hafiflemesine yardımcı olacaktır.

KASIK AĞRILARIN BAŞLAYACAK!

Hamilelik döneminin sıkıntıları, her hafta hatta her gün için farklı olabilir. Gebeliğin 11. Haftası da birtakım sancıların olacaktır bunların en başında da kasık ağrıları gelir. Kasık ağrılarının nedeni; rahmi destekleyen bağ dokularının gerilmesidir. Bağ dokuları, bebeğin büyümesine ayak uydurarak hamilelik dönemi boyunca gerilmeye başlar bu da kasık ağrılarına neden olur. Tabi normal bir şiddette görülen bu ağrıların artması ve ağrıların dinmemesi durumunda mutlaka doktora görünmelisin, bunu da unutma!

GEBELİĞİN 11. HAFTASINDA BAŞ AĞRISI VE BAŞ DÖNMESİ

Hamileliğin belki de en sıkıcı durumlarından biri de baş ağrılarıdır. Aslında 11. Haftadan sonra bu ağrılarının azalacağını sana haber etmek istiyorum. Bu haftanın sonuna kadar seni rahatsız edecek baş ağrısı ve baş dönmesinin nedeni; kan dolaşımın hamilelik dönemi boyunca artmasıdır, tabi 11. Haftadan sonra bu biraz daha azalıp seyreleceği için baş ağrın ve baş dönmen de azalmaya başlayacak.

GEBELİĞİN 11. HAFTASINDA BESLENME

Gebeliğin dönemi boyunca beslenmene her gün ve hafta geçtikçe daha fazla dikkat etmen gerekiyor. Yine gebeliğinin bu haftasında da özellikle beslenmene dikkat ederek karbonhidratlı ve proteinli besinler tüketmelisin. Tabi bunları yaparken dikkatli beslenerek alacağın kalorinin dengeli olmasına dikkat etmelisin.

Gebeliğin boyunca günlük veya haftalık olarak ne kadar kalori alman gerektiği konusunda net bilgilere ulaşmak için doktorunla görüşmen en doğrusu olacaktır. Ancak karbonhidrat içeren besinler hakkında sana ön bilgi verebilirim. Bunlar;

 • Esmer pirinç
 • Tam tahıllı ekmek
 • Patates
 • Muz
 • Elma
 • Armut
 • Yulaf Ezmesi
 • Fasulye
 • Soya fasulyesi

Hamilelik dönemin boyunca beslenmene dikkat etmen hem senin hem de bebeğinin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Bu nedenle daha önceki zamanlardan daha fazla dikkatli olmalı ve bebeğinin sağlığını koruma altına almalısın.

Sevgili anne adayı;

Gebeliğin 11. Haftası, yani 1. Trimester döneminde bazı test ve tahlilleri yapman gerekir. Bunları doktorun sana söyleyecek ve bu testlerden bazıları kendi isteğine bağlı olmakla birlikte bazılarını da yapmak zorundasın. İşte bu testler.

Hamileliğin 11. Haftasında yapılacak testler

 • Kan tahlili
 • Ayrıntılı ultrason tetkiki,
 • İkili test (ikili test, annenin isteğine bağlıdır. Bu test, bebeğin down sendromlu olup olmadığını öğrenmek amacıyla yapılır. Ancak bazı uzmanlar, olası bir down sendromu karşısında anne adayının psikolojisinin bozulduğu görülebildiği için yapılmamasını tavsiye ederler.),

Sevgili anne adayı;

Hamileliğin süresince çok dikkatli beslenmen gerektiğini yeniden hatırlatmak istiyorum. Çünkü bebeğinin gelişimi tamamen senin beslenmene bağlıdır. Alkol, sigara ve uyuşturucu tüm maddelerden uzak durman, bebeğinin gelişimini daha olumlu etkileyecektir. Şu ana kadar sigarayı bırakmadı isen henüz çok geç sayılmazsın. Zararın neresinden dönersen kârdır diyerek sigaraya veda etmeni öneririm. Bununla birlikte doktor muayene ve kontrollerini aksatma, olası bir durum karşısında doktorunun önerilerini dikkate al ve ilaç vermiş ise bunları mutlaka düzenli kullanmalısın.

Gelecek hafta görüşmek üzere ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir