HAFTA HAFTA HAMİLELİK, HAMİLELİK

HAFTA HAFTA HAMİLELİK (GEBELİK): HAMİLELİKTE 13. HAFTA

Hafta Hafta Hami̇leli̇k (Gebeli̇k): Hami̇leli̇kte 13. Hafta

Sevgili Anne Merhaba ?

Gebeliğin 13. Haftasına Hoş Geldin!

Gebeliğinin 13. Haftasına girmiş bulunuyorsun. Sen 13 haftalık hamile iken bebeğin seni 2 hafta geriden takip ettiği için bebeğin henüz 11. Haftasındadır. 1. Trimester döneminin son ayında olduğunu hatırlatmak isterim. Şimdiye kadar dikkat ettiğin konular üzerinde biraz daha sabır göstermen, ilerleyen günlerde daha rahat etmeni sağlayacaktır. Yemene içmene, hareketlerine ve egzersizlerine dikkat etmen, ilerleyen dönemler adına faydalı olacaktır.

Bu haftayı tamamladıktan sonra yükün artık biraz daha hafiflemeye başlayacak. 13 haftalık periyotlarda devam eden trimester döneminin ikinci bölümüne geçiş yapacaksın. Tabi bu da mide bulantını, kasık ağrılarını, baş ağrını biraz olsun dindirecek ve sen artık daha rahat döneme geçiş yapacaksın.

GEBELİĞİN 13. HAFTASINDA BEBEĞİN GELİŞİMİ

Bebeğinin ne durumda olduğunu, boyunun ve ağırlığının ne oranda olduğunu merak ettiğini biliyorum. Sevgili anne! Şimdi gözlerinin önüne evinizin yakınındaki semt pazarını getir ve orada meyve seçtiğini düşün. Meyveler, hepsi hemen hemen aynı boyutta olur ama bebeğinin boyutunu tam olarak ifade edebilecek meyve, şimdilik şeftalidir. Evet, bebeğin şimdi bir şeftali kadardır. Boyun ile popo arasındaki uzunluğu 6,5-8 cm arasında iken ağırlığı da 13 ile 20 gram arasındadır. Yani artık bebeğin kendini daha fazla hissettirmeye başlayacak demektir.

Hamileliğin 13. Haftasından itibaren fetal büyüm 24. Haftaya kadar daha fazla hız kazanacak. Bebeğinin iç ve dış organlarında da artık daha fazla büyüme gerçekleşecek. Ama şunu da söylemekte fayda var, bebeğinin başı, bu hafta vücuduna göre daha biraz küçük olacak.

Tüm bunları sana ön bilgi olsun diye söyledim. Şimdi dilersen “hamilelikte 13. Hafta bebek gelişimi nasıl olur?” sorusuna yanı vereyim.

 • Sevgili anne, bebeğin artık tam bir insan şekline bürünmeye devam ederken şimdiye kadar göbek bağı içerisinde gelişen bağırsaklar, bebeğinin karnında yerini kalıcı olarak almak için gelişmeye başlıyor.
 • Bebeğin konuşmak için hazırlanıyor. 13 haftalık hamilelikte bebeğinin ses telleri gelişecek. 26 hafta sonra o minik yavrunun sesini duymaya başlayacaksın. Biraz daha sabırlı ol!
 • Şimdiye kadar bebeğini bir türlü normal bir insana benzetemediğini biliyorum ama hamileliğin 13. Haftasında artık bebeğin daha çok insan görünümüne bürünecek. Başının yan tarafında oluşan gözleri, artık birbirine daha yakın olacak ve kulakları da başın yan tarafındaki yerini alıyor.
 • Geçtiğimiz hafta bebeğinin cinsiyetinin biraz daha belirgin hale geldiğini söylemiştim. Ama bu hafta eğer bebeğin çekingenlik yapmayıp ultrasonda görülür pozisyonda durursa, cinsiyetini öğrenebilirsin ama buna mukabil yine de 1-2 hafta sonra net olarak bebeğinin cinsiyetini öğrenebileceğini sana söylemek istiyorum.

GEBELİĞİN 13. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER

Gebeliğin 13. Haftasına gelirken bebeğinde meydana gelen değişimler hakkında bilgi verdik. Bebeğinle beraber sende de birtakım değişimlerin meydana gelmesine sanırım yeteri kadar alıştın. Vücudunun dışında ve içinde meydana gelen değişimler, seni hamileliğe daha yakın bir hale getiriyor. Yani artık yavaş yavaş dışarıdaki insanlar bakınca da hamile olduğunu sezebiliyorlar.

Sevgili anne adayı;

İçinde bulunduğun bu hafta itibari ile rahmin leğen kemiğini doldurmuş olacak ve karnın biraz daha ileriye doğru çıkmaya başlamış olacak. Biraz da kilo almış olmalısın… Aynaya baktığında hamile olduğunu sen hissedebilirsin. Dışarıdaki insanlar bu durumu çok fazla anlayamasalar bile sıkı fıkı olduğun insanlar artık hamile olduğunu kolaylıkla anlayabilirler.

Hamileliğin 13. Haftasında bel ölçülerin değişmeye başlamış olacak. Yani eskisi gibi dar kıyafetlerine sığmayabilirsin. Zaten bu dönemde rahat giyinmen gerektiği konusunda sanırım ben de doktorun da seni uyarmıştı. Bence artık hamile kıyafetleri giymenin zamanı geldi, en azından pratik yapma açısından giymeni öneririm. Merak etme! Öyle sandığın gibi hamile pantolonu, hamile jilesi veya diğer kıyafetler rüküş değiller. Aksine moda dünyası bu alanda da çalışmalar yaparak sen ve senin gibi karnı dışarıya çıkmaya başlayan hamileler için yeni modellere üretiyorlar.

13. HAFTADA HAMİLELİK ŞİKAYETLERİ

Sevgili anne adayı;

Karnında dünyanın en ağır ama en değerli yükünü taşıdığını biliyorsun. Bu görevin kolay bir şey olduğunu söyleyemem. Zira stresi, sıkıntısı, ağrıları, sızıları olan bir dönemdir. Ama senin artık bu duruma alıştığını tahmin edebiliyorum o yüzden söyleyeceklerimin seni korkutmayacağını düşünüyorum. Gebeliğin 13. Haftasında annenin birtakım şikayetleri olur. Şimdi istersen bunları inceleyelim.

ÇATLAKLIKLAR, ŞİŞKİNLİKLER, MEMEDE DEĞİŞİM

Hamileliğin belki de en sıkıcı şeylerinden biri de çatlaklıklardır. Aslında her hamile kadın çatlaklıklar yaşar ama bu biraz da annenin beslenmesine bağlıdır. Ani kilo almak veya hamilelik döneminde olması gerektiğinden fazla kilo almak, çatlaklıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hamileliğin 13. Haftasında beslenme konusuna dikkat etmen gerek ve bu dikkati, ilerleyen dönemlere de taşımalısın.

Hamilelikte oluşan çatlaklıkların önüne geçmek veya bu çatlaklıkları geçirmek için doktorundan yardım alabilirsin. Gideceğin son kontrolde şikayetlerini anlatırsan muhtemelen hidrokortizon veya topicort gibi steroid kremler kullanmanı önerecektir. Bu kremler, doğumdan sonra da çatlaklıkların kapanmasına yardımcı olacaktır.

Gebelikte çatlaklıkların önüne geçmek için yapman gerekenler

 • Bol su ve sıvı tüketmek,
 • Antioksidan değeri yüksek olan besinleri tüketmeye gayret et,
 • Hamilelik dönemin boyunca bol proteinli, az yağlı yiyecekler yemeye dikkat,
 • Hamileliğin kış aylarına geldi ise biraz daha şanslısın. Ama yaz dönemine gelen bir hamilelik yaşıyorsan biraz daha dikkatli olman gerek. Güneş ışınları bu dönemde çatlamalara neden olacağı için uzak durman gerekecek.
 • Doktorunun önerdiği egzersizleri yap,
 • Hamilelik döneminde istikrarlı bir şekilde kilo almaya dikkat et.

Hamileliğin dönemi boyunca söylediğim şeylere dikkat edersen çatlaklık sorunlarının önüne büyük ölçüde geçebilirsin. Tabi bunun haricinde doktorunun söylediklerini de dinlemen ve buna göre hareket etmen gerektiğini bilmelisin.

HAMİLELİKTE ŞİŞKİNLİK VE GAZ

Hamilelik döneminin 13. Haftası ve sonrasında özellikle anne adaylarının en çok şikâyet ettikleri konuların başında şişkinlik gelir. Bu şişkinlik öyle bir şeydir ki bazen anne kendini patlamaya hazır küçük piknik tüpü gibi hisseder. Hamilelik dönemi boyunca bu sıkıntı devam etse de kalıcı bir sorun olmadığını bilmen seni rahatlatacaktır.

Hamilelikte şişkinliğin nedeni kabızlık, şişkinlik ve buna bağlı bağırsak problemleridir. Bu sorunun önüne geçmek kolay olmasa da en azından sıkıntını hafifletecek birkaç öneride bulunabilirim.

 • Bağırsak hareketlerinin düzenli olmasına dikkat et,
 • Günde 3 öğün yiyip tıka basa dolmak yerine öğünleri 6’ya çıkart ve azar azar ye,
 • Hızlı yemek yemek de şişkinliğe neden olan etkenlerden biridir. Bu yüzden ağır ağır yemeye dikkat et,
 • Gerginlik, stres ve kaygı bazı anne adaylarında şişkinlik ve gaza neden olabiliyor. Bu yüzden bu tip şeylerden uzak dur,
 • Soğan, kızartma, karnabahar, lahana, fasulye, gazlı içecekler, normal zamanlardakinden daha fazla şişkinliğe neden olduğu için bunlardan uzak dur,
 • Çok fazla gaz sıkışması yaşadığında limonlu ılık su içebilirsin.

Eğer tüm bunlar da şişkinliğine çözüm getiremiyorsa o zaman vakit kaybetmeden doktorunlar görüşmende fayda olacaktır. Belki de başka bir nedenden dolayı bu sıkıntıları yaşıyor olabilirsin.

HAMİLELİĞİN 13. HAFTASINDA KAÇ KİLO ALINMALIDIR?

Sevgili anne adayı;

Yukarıdaki sorunun cevabını merak ettiğini biliyorum. Her anne adayı gibi sen de fazla kilo almaktan ve bunları verememekten korkuyorsundur. Bu, gayet normal bir durumdur. Gebeliğin 1. Trimesyer döneminin son haftasındasın. Dolayısıyla bugüne kadar az bir oranda kilo almış olman gerekir. Yani 1-2 kilo almış isen bu gayet normal sayılır. Ama kilo alma konusu biraz da hamilelikten önceki kilona bağlıdır. En nihayetinde hamilelik dönemi boyunca kilon normal ise 11-16 kilo alman yeterli olacaktır. Tabi bu durum vücut kitle endeksine bağlıdır. İstersen aşağıdaki tabloyu inceleyerek kendine göre hesaplama yapabilirsin.

 • Ortalama: VKE 18.5-26 arası: 11-16 kilo
 • Aşırı kilolu: VKE 26-29 arası: 7-11 kilo
 • Zayıf: VKE 18.5’tan az: 13-18 kilo

GEBELİĞİN 13. HAFTASINDA BESLENME

Sevgili anne adayı;

Başından beri söylediğim şeyi bu hafta da tekrarlamak istiyorum. Hamilelik döneminde sadece kendinden sorumlu değilsin aynı zamanda karnında taşıdığın mucizenin sorumluluğu da sendedir bu yüzde 9 aylık bu dönemde beslenmene son derece dikkat etmelisin.

Hamilelik döneminin en ciddi dönemindesin. Önümüzdeki hafta artık 2. Trimester dönemine girmiş olacaksın. Bu haftadan itibaren kafein tüketimini ciddi şekilde azaltmanda fayda vardır. Uzmanlara göre günde 2 minik bardak kahve yeterlidir tabi eğer terk edemiyorsan yoksa tamamen bırakman en iyisi olacaktır.

Hamilelik döneminin başında zaten sigaradan uzak durman gerektiğini söylemiştim. Henüz bu konuda adım atmadıysan zaten yanlış yapmışsın. En iyisi “zararın neresinden dönersen kârdır” mantığı ile hareket ederek bir an önce uzaklaş.

Tüm bu dediklerimi uyguladıktan sonra kalori bakımından zengin ama yağ bakımından düşük besinleri yemeye gayret et. Aşırı kilo alman, kesinlikle hamilelik dönemini ve doğumunu zorlaştıracağı için bu tür şeylerden uzak durman gerektiğini bilmelisin.

Önemli not: hamilelik dönemi bazen anlattıklarımdan daha kötü geçebilir. Gaz, şişkinlik veya diğer problemler karşısında çaresiz kalman durumunda vakit kaybetmeden doktorunla görüşmelisin.

Gelecek hafta görüşmek üzere ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir