HAFTA HAFTA HAMİLELİK, HAMİLELİK

HAFTA HAFTA HAMİLELİK (GEBELİK): HAMİLELİKTE 15. HAFTA

Hafta Hafta Hami̇leli̇k (Gebeli̇k): Hami̇leli̇kte 15. Hafta

Sevgili Anne Merhaba ?

Gebeliğin 15. Haftasına Hoş Geldin!

Gebeliğin 15. Haftasına girmiş bulunuyorsun ve artık 1. Trimester dönemini bitireli bir hafta olmuş…

Gebeliğin 15. Haftası, sende de bebeğinde de birtakım değişimler ve gelişmeler meydana gelmeye devam edecek. Daha önceki haftalarda yaşadığın sıkıntılarının artık peşini bıraktığını düşünüyorum, şimdilerde biraz daha rahatsın, mide bulantısı, kasık ağrıların ve karın ağrıların biraz daha iyileşmiş durumda olsa gerek. Vücudun bu haftadan sonra hamileliğe daha alışık hale gelmiş ve sen artık annelik psikolojisine iyice adapte olmuşsundur.

Tüm bu ön bilgilerden sonra bebeğinde bu hafta meydana gelecek değişiklikleri ve gelişmeleri de sana aktarmak istiyorum, zira bunları fazlasıyla merak ettiğini de bildiğim için sözü daha fazla uzatmamak adına hemen konuya geçiyorum.

GEBELİĞİN 15. HAFTASI BEBEK GELİŞİMİ

Bebeğin gittikçe büyüyor ve sen de bunu artık iyice hissetmeye başlamışsındır diye düşünüyorum. Şu sıralar bebeğinin boyun ile poposu arasındaki uzunluğu 9-10 cm. arasındadır ve ağırlığı ise 50 gram civarındadır. Yani manavdan portakal seçerken iri bir boyu seçtiğini düşün, işte bebeğin şu an tam olarak bu ebatlardadır.

Sevgili anne adayı;

Bebeğin, tahmin ettiğinden daha hızlı gelişiyor ve yaşama daha fazla adapte olmaya başlıyor. Şimdide kaş ve kafa derisinin üzerindeki tüyler çıkmaya başladı bile yani artık geçtiğimiz haftalarda gördüğün görüntüden çok daha iyisi ile karşı karşıyasın. Tüylenmelerle birlikte bebeğinin göz ve kulakları da artık bir bebeğe daha fazla benziyor. Yani ultrasona girdiğinde doktorunun rehberliği ile bebeğinin insan şekline nasıl da bürüdüğünü rahatlıkla fark edebilirsin.

Karnında taşıdığın minik mucizenin kas sistemi ve iskelet sistemi gelişmeye devam ederken önümüzdeki günlerde yani gebeliğin 15. Haftası sonunda bebeğin yumruk hareketi bile yapmaya başlayacak, ne kadar da mutluluk verici bir durum değil mi?

Bebeğinin artık normal bir insan gibi göründüğünden söz etmenin yanında bir de bebeğindeki bir başka mükemmel gelişmeden de sana söz edeyim. Bebeğin artık soluk almayı, emmeyi ve yutmayı da öğrendi, artık senin yiyeceklerin onun da daha fazla yiyeceği olacak, bu yüzden beslenmene dikkat etmelisin…

15 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLİR Mİ?

Her anne adayı gibi senin de hamileliğin 15. Haftasına bebeğin hareketleri hissedilir mi? Sorusunun cevabını merak ettiğini biliyorum. Sana güzel bir şeyler söylemek isterdim bu konuda ama henüz bunun için erken, bebeğinin hareketlerini bu hafta hissedemeyebilirsin ama biraz daha sabırlı olursan önümüzdeki 2 hafta içinde bebeğinin kol ve bacaklarının biraz daha büyümesiyle sabahları minik tekmeleriyle uyanacaksın.

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER

Sevgili anne adayı;

Bebeğinde meydana gelen değişiklikler hakkında bilgi verdikten sonra bir de sende bu hafta meydana gelen değişimlerden bahsetmek istiyorum. Zira bunları bilmen, nasıl davranman gerektiği konusunda sana yardımcı olacaktır.

Şimdiye kadar rahatlıkla sakladığın hamileliğini artık gizleyebilecek durumda değilsin. Rahmin leğen kemiğinin dışa çıkması geçen hafta başlamıştı, bu hafta ise karnın daha fazla belirgin olmaya başlayacak. Şayet uzaktaki akrabalarına ve yakınlarına sürpriz yapmak istersen fotoğraf gönderebilirsin.

Hamileliğin 15. Haftasında östrojen ve progesteron hormonu seviyesinin artmasıyla birlikte göğüslerinde büyüme meydana gelecek ve süt bezleri de büyümeye devam ettiği için meme uçlarından süte benzer bir sıvı akmaya başlar. Bu konuda bilgi almak ve kafandaki soru işaretlerini gidermek için gideceğin ilk muayenede doktoruna danışabilirsin.

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN RAHATSIZLIKLAR

Sevgili anne adayı, hamileliğinin ilk trimester dönemini atlatıp daha rahat bir döneme girdiğin bu hafta, birtakım sıkıntıların olacaktır. Ama şşunu başından söylemem gerekiyor ki aşağıda birazdan bahsedeceğim rahatsızlıklar illa 15 haftalık hamilelikte görülebilecek durumlar değil. Bazen daha erken bazen de daha geç dönemlerde de bu rahatsızlıkların olabilir.

 • Halsizlik, bitkinlik, yorgunluk.
 • İdrara daha az sıklıkta çıkma,
 • Mide bulantısı hamileliğin 15. Haftasında kesilir bazı anne adaylarında devam edebilir.
 • Kabızlık sorunu,
 • Hazımsızlık ve mide yanması,
 • Azalan hassasiyetle birlikte göğüslerde büyüme,
 • Baygınlık hissi, baş ağrısı baş dönmesi (nadiren görülür),
 • Burunda kanama bazen de tıkanıklık,
 • Daha önceki haftalarda kesilen iştahın yeniden açılması,
 • Hemoroit ve bacaklarda varis,
 • Vajinal kanamalar.

Sevgili anne adayı,

Yukarıda da belirttiğim gibi saydığım rahatsızlıklar veya şikayetler, hamileliğin 15. Haftasına has durumlar değil ve bazı maddelerde bazı annelerin aynı sırunları yaşamadıklarını söyledim. Bu yüzden bu sorunlardan bazılarını yaşaman bazılarından habersiz olmanı yadırgama, zira tüm bunlar annelerin yapısına, beslenmelerine biraz da bünyelerine bağlıdır.

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA DİKKAT!

Hamileliğin her haftasında farklı rahatsızlıkların ve şikayetlerin olabilir. Bu dönemde en çok karşılaşılan durumların başında idrar yolu enfeksiyonu gelmektedir. Rahmin büyümesi, progesteron hormonu seviyesinin artması gibi nedenler, idrara çıkmanı zorlaştırabilir. Sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmene rağmen, “idrar yapamama” sorunu ile karşılaşıyorsan, yanma, ağrı ve ateş hissediyorsan durumun vahametine karşı zaman kaybetmeden doktorunla görüşmende fayda vardır.

MİDE YANMASI VE ÇÖZÜMLERİ

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren başlayan ve doğumun gerçekleşeceği güne kadar devam eden mide yanması veya mide kaynaması, annelerin en çok sıkıntı çektikleri durumlardan biridir. Progesteron ve östrojen hormonlarındaki artış, sindirim borusu ve yumuşak kasların gevşemesine yol açtığı için mide yanması durumu yaşanmaktadır. Bu sorunun önüne geçebilmenin en kolay yolu, daha önce de belirttiğim gibi mideyi çok fazla doldurmaktan kaçınmak, günlük yemek öğünlerini arttırmak ama aynı zamanda az yemek, sıvı tüketmek en ideal çözümlerdir.

TANSİYON DÜŞMESİNE DİKKAT

Hamileliğin 15. Haftası ve bundan sonraki dönemlerde tansiyon düşmesi sorunu yaşayabilirsin, bunun nedeni yine bu hafta itibari ile genleşmeye başlayan dolaşım sistemidir. Banyo yaparken veya güneşte kaldığında ince damarların genleşmesi, tansiyon düşmesine neden olduğu gibi hafif baş ağrısına ve baygınlık hissine yol açabilmektedir. Biraz daha dikkatli davranmaz ve 24. Haftaya kadar da sabırlı olmanı öneririm. Gebeliğin 24. Haftasında bu şikayetlerin de ortadan kalkacaktır.

HAMİLELİKTE DİŞ AĞRISI

Progesteron ve östrojen hormonlarının atış gösterdiği hamilelikte diş ağrısı yaşanabilen durumlardan biridir. Zira hamilelik hormonları, diş etleri ile sürekli düşman iki taraf gibidir. Geçtiğimiz hafta diş konusunda, “hamilelik dönemi boyunca en az 1 defa diş muayenesine gitmelisin” şeklinde uyarıda bulunmuştum. Bu uyarıyı yineleyerek, mutlaka doktoruna da danışman gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA YAPILAN TESTLER

 • Dörtlü tarama testi,
 • Genetik amniyosentez,

Bu hafta içinde bu iki testi doktorun senden isteyebilir ama zorunlu olmadıkları için senin tercihine bırakacaktır. Ben bu tip testlerin yapılmasından yana değilim, çünkü hamilelikte aksi bir durumun çıkması psikolojik olacak çöküntü yaşamana neden olur bu da sağlıklı bir hamilelik dönemini elinden alabilir ama tercih yine de seni tabi…

GEBELİĞİN 15. HAFTASINDA BESLENME

Beslenme konusunda bugüne kadar söylediğim her şeyin arkasındayım ve bu hafta da yine bazı konularda seni uyarmak istiyorum. Düzenli beslenmek, spor ve egzersizlerini doktorunun izin verdiği şekilde yapman son derece önemlidir. Sigarayı henüz bırakması isen en kısa sürede hatta şimdi terk et. Karnındaki bebek büyüdükçe, içtiğin sigaranın zararı da bir o kadar büyüyecek.

Beslenme konusunda dikkat etmen gereken önemli bir ayrıntı, yine az yağlı, az şekerli ve doyurucu besin gıdalarını tüketmen gerektiği konusunda seni uyarmak istiyorum. Yani kısaca hamilelik döneminde bebeğinin ve kendi sağlığının düzenli olması için beslenmene her şeyden daha fazla dikkat etmen gerekiyor.

Gelecek hafta görüşmek üzere ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir