Genel

HAFTA HAFTA HAMİLELİK (GEBELİK): HAMİLELİKTE 28. HAFTA

Hafta Hafta Hami̇leli̇k (Gebeli̇k): Hami̇leli̇kte 28. Hafta

Sevgili Anne Merhaba ?

Gebeliğin 28. Haftasına Hoş Geldin!

Üçüncü üç aylık döneme hoş geldiniz! 28 haftalık hamile ve daha ileri yaştaki anneler, uykusuzluklarıyla tanınırlar. Kendinizi gecenin ortasında bulursanız, rahatlatıcı bir şeyler yapın. Bu, evi yukarıdan aşağıya doğru süpürme zamanı değil – bir noktada bunu yapma dürtüsünü hissetmiş olsanız bile. (Buna yuvalama denir. Muhtemelen duymuşsunuzdur.) Bunun yerine, bir kitap okuyun, papatya çayı için veya dinlendirici bir müzik dinleyin. O zaman yatağa geri dön ve biraz dinlenmeye çalış!

Bebek 28 Haftada Ne Kadar Büyüktür?

28. haftada bebek patlıcan boyutundadır.

28 Hafta Hamile Kaç Ay Eder?

28 haftalık güne çarptığında altı aylık hamilesin. Bu hafta hem yedinci ayınıza hem de üçüncü trimesterinize başlıyorsunuz.

Bu kadar uzağa gittiğine inanabiliyor musun?

Vücudunuz büyüyen 28 haftalık fetüsünüzden giderek daha fazla kalabalıklaştığında ve gelişi için hazırlık yapmaya başladığında, bazı yeni hamilelik belirtileri fark ediyor olabilirsiniz.

Uyku problemi.

Doğum tarihi yaklaştıkça, uyumakta daha fazla sorun yaşayacaksın. Uyuma yeteneğinize olumsuz neden olabilecek hormonlar veya sinirler veya her ikisi de olabilir!

Nefes darlığı.

Bebeğiniz ciğerlerinizi ve diyaframınızı kalabalıklaştırmaya devam ederek nefes almanızı zorlaştırır. Çok fazla zorlamamak ve ara vermek için kendinize izin verin.

Ağrı ve sızılar.

Üçüncü üç aylık dönem hormon dalgalanmalarından dolayı çok rahatsız edici olabilir ve gebelik vücudunuzda gerçekleşiyor.

Braxton Hicks kasılmaları.

Bu uygulama kasılmaları vücudunuz emek için hazırlanırken daha güçlü, daha belirgin veya daha sıklaşıyor olabilir. Gözünüz açık olsun ve kasılmaların sadece ara sıra olduğundan emin olun. Düzenli olup birbirlerine yaklaşmaya devam ediyorlarsa ve pozisyon değiştirdiğinizde durmazsanız, erken doğum eyleminde olabilirsiniz ve doktorunuzu en kısa sürede çağırmalısınız!

Sızdıran göğüsler.

Göğüsleriniz zaten bebeğin kolostrum denilen sarımsı bir madde olan ilk yemeğini üretiyor olabilir. Ve sürpriz! Bazı bebekler aslında bu durumdan önce ortaya çıkabilir!

Doktorunuz muhtemelen 28 haftalık hamile karnınızı doğum öncesi randevunuzda ölçecektir. Bu hafta, fundal yükseklik (kasık kemiğinizden uterusunuzun tepesine kadar olan mesafe) yaklaşık 26 ila 30 santimetre olmalıdır. Bu normal aralıkta ölçüm yaptığınızı bilmek, bebeğin büyümesinin izinde olduğundan ve bebeğin doğru konumda olduğundan emin olmaktır, çünkü bir makat veya yan pozisyon ölçümü etkileyebilir. Öte yandan, ikizleri olan 28 haftalık hamile kadınlar için, fundal yükseklik genellikle ölçülmez. Bunun nedeni, doktorların ikiz gebelikler için bir “ortalama” tahmin etmeleri zor olmasıdır.

Doktorlar 28 haftada tekme saymaya başlamanızı tavsiye eder. Bebeğin ne sıklıkta hareket ettiği ve hareketlerinin günden güne tutarlı olup olmadığı hakkında sekmelerde kalacaksınız. İşte nasıl: Günün bir saatini seç ve bir zamanlayıcı ayarla. 10 cenin hareketinin ne kadar sürdüğünü görün – iki saatten az olmalıdır. Ertesi gün aynı yaklaşık sürede aynı şeyi yapın. Her gün saatleri kaydedin, bebeğiniz için ortalama bir aralık bulmaya başlayacaksınız. Orada iyi iş çıkardığı için büyük güvence. Bir şey tutarsız görünüyorsa, doktorunuza bildirin.

28 haftalık hamile karnınızın içinde bebek daha fazla yağ geliştirmeye başlar, bu nedenle bir kez kırışan cildi daha pürüzsüzleşmeye başlar. Oldukça şaşırtıcı haberlerde, bebek nefes alıştırıyor. 28 haftalık fetüsünüzün ciğerleri, eğer şimdi doğacak olsaydı, muhtemelen hayatta kalacağı kadar olgunlaşır.

Bebek, hamileliğin 28. haftasından sonra büyüyecek ve daha akıllı hale gelecek ve daha sonra bebeğin sizinle tanışmaya hazır olmadan önce birkaç dokunuşa ihtiyacı olacak.

Artık 28 haftalık hamileyseniz, Doktorunuzu ayda iki kez (veya iki haftada bir) görmeye başlayacaksınız. Hamileliğiniz komplike olmuşsa, bu randevuda 28 haftalık bir ultrason almayı beklemeyin. Muhtemelen 28 haftalık hamile karnına göz atmayı sevmene rağmen, doktorun seni fazladan izlemesi için bir neden olmadığı sürece, hamileliğin boyunca birkaç ultrasondan daha fazlasına sahip olman gerekmez.

Sabırlı olmaya çalış!

Yakında bebeğiniz burada olacak ve ona istediğiniz kadar bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir