Genel

HAFTA HAFTA HAMİLELİK (GEBELİK): HAMİLELİKTE 29. HAFTA

Hafta Hafta Hami̇leli̇k (Gebeli̇k): Hami̇leli̇kte 29. Hafta

Sevgili Anne Merhaba ?

Gebeliğin 29. Haftasına Hoş Geldin!

Muhtemelen bebeğini kişiliğinin önizlemesini görüyorsunuz ya da hareketlerini hissederek. Bu eğlenceli tekmeler ve hareketler sayesinde, narin bir dansçı veya aktif bir ninja olduğunu fark edebilirsiniz! Hamileliğin 29. haftası, kreşleri bebek bakım malzemeleriyle doldurmak ve birkaç günlük potansiyel bakıma bakmak gibi ayrıntıları kesinleştirmeye başlamak için iyi bir zamandır. Ayrıca bebeğin doğumunda hastanede kullanabilmek için bir çanta isteyeceksiniz.

29 Haftada Bebek Ne Kadar Büyük?

29. haftada bebek küçük bir balkabağı büyüklüğündedir. 29 haftalık bebeğiniz zaten yaklaşık 18 cm uzunluğunda. Ve yaklaşık 2,5 kilo ağırlığında, ancak biraz daha zaman var. Bebeğin doğumdan önce kilolarının üç katına çıkacağına inanabiliyor musunuz?

29 Hafta Hamile Kaç Ay Eder?

29 hafta hamile, altı ay ve bir hafta hamilesiniz.

29 HAFTA HAZIR Belirtiler

29. haftada hamile olan bebek çok fazla hareket etmekle kalmıyor, aynı zamanda büyüyor ve bebek sindirim sisteminize baskı yapmaya devam ettikçe, etkileri hissedeceksiniz: hemoroid, mide ekşimesi, pelvik ağrı ve sık idrara çıkma sorunları bu aşamada yaygındır.

Baş ağrısı ve / veya baş dönmesi.

Uykusuz kalırsanız, başınızı ağrıtabilir veya rahatsızlık hissedebilirsiniz. (Dinlendirici bir uyku gecesi yapmanın muhtemelen zor olduğunu biliyoruz!) Ama kan şekeri düşük de olabilir, bu yüzden düzenli aralıklarla yemek yediğinizden emin olun.

Kaşıntılı göbek.

Cildiniz daha ince, daha hassas hale geliyor. Canlandırın ve bolca su için! Doktorunuza yoğun kaşıntı veya kızarıklık hakkında bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

Sırt, bacak veya kalça ağrısı.

Bir miktar acı elbette olacaktır. Vücudunuz hamile kaldığında bütün gün ekstra ağırlık taşıyor ve bebeğin durumuna bağlı olarak, her şeye ve her şeye baskı yapıyor. Eklemleriniz ve bağlarınız doğum için hazırlanırken daha yumuşak ve rahatlaşıyor. Tüm bu baskı her yerde ağrı ve acıya neden olabilir.

Hemoroid.

Bebeğiniz sindirim sisteminize de baskı uygular ve bu sinir bozucu hormonlar bağırsak kaslarınızı gevşeterek rahatsız edici hemoroidlere neden olabilir. Bol miktarda lif yiyerek – yapraklı sebzeler düşünerek – ve bol miktarda su içerek onlarla savaşın.

Kabızlık.

Bu gerçekten hemoroid durumuna yardımcı olmuyor, değil mi? Elyaf ve su da burada yardımcı olacaktır.

Uyku problemi.

Kafein ile aşırıya kaçmayın, bol su için ve hafif bir egzersiz yapın.

Sık idrara çıkma.

Rahminiz ne kadar genişlerse, büyük olasılıkla tuvalete gitmeniz gerekecektir. Bu içme suyunu kısmak anlamına gelmez.

29 haftalık hamile karnınızın içinde çok fazla vuruş olduğunu göreceksiniz. Bebek biraz kalabalık hissetmeye başlıyor ve artan enerji seviyeleri sayesinde oldukça aktif. Bebeğin aktivite seviyelerinin oldukça tutarlı görünmesini sağlamak için her gün tekme sayımı yapmaya devam edin. Bebek iki saat veya daha az sürede 10 kez hareket etmelidir.

Bebeğin kısa bir süre içerisinde hareket etmediğini hissetmediyseniz ve endişelenmeye başlıyorsanız, biraz buzlu su içebilir, müzik dinleyebilir veya güzel bir masaj için yanınıza uzanabilirsiniz (eşinizden yardım alın!). Bu faaliyetlerden biri bebeği uyandırmalı. Ne zaman bebeğin hareketleri hakkında endişeleniyorsanız, doktorunuzu arayın; bebeğin kontrol edilmesini isteyebilir.

Bir Sonraki Hafta Görüşmek Üzere ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir