HAFTA HAFTA HAMİLELİK

HAFTA HAFTA HAMİLELİK (GEBELİK): HAMİLELİKTE 38. HAFTA

38. Hafta Gebelik

Gelen Huzurlu 38. Hafta: “Hafta Hafta Hamilelik”

Hamilelik gözlerinden çıkarılan gözyaşından, göğüslerindeki ürpertiye kadar tüm sevinçleri içinde barındıran bir anne, gelen 38. hafta olan “Hafta Hafta Hamilelik” zamanını kutluyor. 38. hafta; anneyi hamileliğin sonlarına doğru, çok yakın taşımaya hazır hale getiriyor. 38. hafta, temelde gebe annenin şu ana kadar aldığı tüm doktor kontrollerinin ve tamamlanan prenatal testlerinin meyvelerini almak için zamanıdır. 38. haftanın geldiğini göstermek için tüm hamile anneler, vücutlarındaki hareketlenmeyi artık daha yakından hissedebilirler. İç çocuk hamileliğinin sonlanmaya yakın olduğunu gösteren gerginliği, anneyi ve çocuğu için tam bir hazırlık ve vücut çalışması sağlayarak sınırlı kalan haftaların sonlarına yakın saatlerde yaşanıyor.

38. Haftanın Huzurlu Zirvede: Hamilelikteki Maceralar

Hafta hafta hamilelikteki macerası, 38. sona erip gün doğuma dolduğu an, anne ve bebek için çok hızlı ve keyifli bir zamandır. Doğum oranlarındaki yükselişten dolayı artık her zamankinden daha rahat olan hamile annelerin rutin kontrolleri çoğunlukla 37. buçuk haftaya kadar sürmektedir. 38. haftada; doğum gebeliğin kontrolünün yanı sıra ortalama 1200-1300 gram ağırlığındaki bebek, tedavi seçenekleri ile ek bir bundan sonraki çalışmanın güvenli bir şekilde planlanmasına karar vermektedir. 38. haftadan itibaren, vücuttaki normal dizi hareketleri hakkında araştırmalar tamamlanmaktadır. Doğum programının seyri de doktor tarafından takip edilmektedir. Bebeğin günlük aktivitesi test edilmektedir; anneye ayrıca kişisel beslenme, egzersiz ve uyku programı da önerilmektedir. 38. hafta, hava kadar, gıdalar kadar önemlidir ve anneye her saat için farklı maceralarda güvenlik konularını kontrol etmeye çalışarak, doğum gününe daha hızlı ve daha rahat ulaşmasına olanak tanır.

Sonuç

38. hafta, hamilelik deneyimine katılan anne ve bebek için anlamlı ve keyifli bir vakittir. Anneye, hareketlerini hissettiği ve bir an önce bebeği kucağına alabileceğini bilmesi muhteşem bir tatmin duygusu sağlar. 38. haftalar; kalp atışlarının takip edilmesi, çıkış ve inişlerin eşzamanlı olması ve doktor kontrolleri burada en önemli kriterleri oluşturur. Deneyimlerin çoğunluğu muhtemelen bebeğin doğumuna hazır olmasını gösterir. Bu düzenin ihlali, anne ve bebekte yaşanabilecek adaletsizlikleri doğurabilir. O nedenle 38. hafta için gerekli adımların zamanında atılması önemlidir.