HAFTA HAFTA HAMİLELİK, HAMİLELİK

HAFTA HAFTA HAMİLELİK (GEBELİK): HAMİLELİKTE 7. HAFTA

Hafta Hafta Hami̇leli̇k (Gebeli̇k): Hami̇leli̇kte 7. Hafta

Sevgili Anne Merhaba ?

Gebeliğin 7. Haftasına Hoş Geldin!

Gebeliğinin 7. Haftasındasın ve artık bebeğini iyiden iyiye hissetmeye başlamışsındır. Hamileliğinin bu haftası, aynı zamanda gebeliğinin 2. Ayı demek yani 1. Trimester dönemindesin hâlâ…

Hamileliğinin 7. Haftasında bebeğinde birtakım değişimler meydana gelmeye devam edecek ve emin ol sevgili anne adayı, bu değişimleri yakından takip edebilsen, içinde büyüyen ve doğmak için çabalayan mucizeye sen de çok şaşıracaksın. Peki, bu hafta bebeğinde ne gibi değişimler olacak? İşte cevabı.

GEBELİĞİN 7. HAFTASINDA BEBEĞİNDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER

Bebeğindeki müthiş değişimleri dinlemeye hazır mısın? Hamileliğinin yeni haftasına girerken şaşıracağın bir bilgiyi sana vereyim. Bebeğin, ilk zamandan yani ilk döllenmiş yumurta halinden 10.000 kat daha fazla büyümüş durumda. Şaşırtıcı değil mi? Daha da şaşırtıcı olanı ne biliyor musun? Bebeğinin bu büyümesi o kadar hızlı gelişiyor ki dakikada 100 hücre hızıyla beyin hücreleri oluşuyor. Bu kadar mükemmel bir şekilde büyüyen ve gözle takip edilmeyecek bir hızda büyüyen bebeğin, 9. Ayına geldiğinde tam bir insan şekline girdiği halde kucağına veriliyor. Bundan daha şaşırtıcı bir mucize olabilir mi?

Hamileliğinin 7. Haftasında, bebeğinin yukarıdaki değişimlerine ek olarak boy olarak da artık biraz daha büyük. Bu hafta, bebeğinin boyundan popo kısmına kadar olan büyüklüğü 4-5 mm civarındadır.

GEBELİĞİN 7. HAFTASINDA BEBEĞİN GELİŞİMİ

  • Sevgili anne adayı, bu hafta bebeğinin ağzı ve dili şekillenmeye başlayacak,
  • Apandisti şimdiden hazır bile. Buna ek olarak bebeğinin bağırsakları da oluşmaya başlıyor,
  • Bebeğinin kol ve bacaklarının oluşması için bazı çıkıntılar oluşacak, bunlar bebeğinin El, kol, omuz ve ayak, bacak, diz bölümlerinin oluşması içindir.
  • Bebeğin ilerleyen haftalarda idrar üretimi ve boşaltımına başlayacak. Gebeliğinin 7. Haftası, buna hazırlık haftasıdır diyebilirim. Bu hafta, bebeğinin böbrekleri artık yerli yerinde.

Sevgili anne adayı, bebeğin yukarıda anlattığım gibi hızla değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Sen sağlığına dikkat ettiğin sürece, besinlerine ve beslenmene önem verdiğin müddetçe, bebeğinin gelişimi hem daha sağlıklı hem de daha hızlı devam edecek.

GEBELİĞİN 7. HAFTASINDA BEBEĞİN ŞEKLİ

Sevgili anne adayı;

Bebeğin ile geçirdiğin 7. Haftaya girerken bebeğinde meydana gelen değişimler gibi senin de vücudunda ve ruh halinde birtakım değişimler meydana gelecek. Hali hazırda hamilelik psikolojisine alışmışken sende meydana gelecek değişimlerden söz edelim.

GEBELİĞİN 7. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER

Gebeliğinin 7. Haftası yani 1. Tirmester döneminin 2. Ayında fiziki olarak çok fazla değişime uğramamışsındır. Hamile olduğunu bir süre daha gizlemek istersen rahatlıkla bunu yapabilirsin. Zira sen söylemediğin müddetçe kimse hamile olduğunun farkına varmayacak. Bu haftaya kadar beslenmene de bağlı olarak birkaç kilo almış olabilir veya vermiş olabilirsin. Bunun için endişeye kapılmana gerek yok, bunlar gayet normal şeylerdir.

Hamileliğinin bu haftasında dıştan belli edecek bir belirtin olmayacak ama bazı rahatsızlıkların kendini gösterebilir. Halsizlik, yorgunluk, uyku isteği, mide kaynaması, sık idrara çıkma, kabızlık, hazımsızlık, gaz, şişkinlik, aşerme veya tiksinti, baş ağrısı gibi sıkıntılar bu hafta seni yakalayabilir ama korkmanı gerektirecek bir durum değil, her anne adayının başına gelebilecek durumlardır bunlar.

MİDE BULANTILARIN ARTABİLİR, DİKKAT ET!

Sevgili anne adayı;

Hamileliğin 7. Haftasında mide bulantısı en sık görülen durumlardan biridir. Özellikle de sabahları uyandığında başlayan bulantıların, hareket ettikçe daha fazla artmaya başlar. Tıp dilinde veya insanların bildiği haliyle buna “sabah bulantıları” denmektedir ama bunun sadece sabah saatlerinde olacağını düşünme. Günün herhangi bir vaktinde de mide bulantıların olabilir. Bu durum seni üzmesin, moralinin bozulmasına neden olmasın. Maalesef bu durum, hamileliğin son ayına kadar devam edebilir. Eğer mide bulantısı ile birlikte kusma yoksa, çok şanslı bir anne olduğunu unutma!

Gebeliğin 7. Haftasında en sık görülen durumlardan biri de akıntılardır. Akıntılar, bazen anneleri korkutabiliyor ama “lökore” denilen beyazımsı, hafif vajinal akıntı şeklinde ise korkmanı gerektiren bir durum yoktur. Daha farklı ise ve şüphelerin gittikçe artıyorsa, doktoruna görünmeni öneririm.

AŞERME İÇİN HAZIR MISIN?

Hamileliğin halk arasında en çok bilinen belirtilerinden biri aşermedir. Bazen çok sevdiğin halde kokusunu duymaya tahammül edemeyeceğin besinler olacak, bazen de “hayatta yemem” dediğin bazı şeyleri yemek isteyeceksin. İşte, aşerme dedikleri şey de tam olarak budur.

Aşermeler, televizyon filmlerinde gördüğün gibi kocanın gecenin bir yarısı eşofmanla sokaklarda gezerek canının istediği şeyi bulmak için çabaladığı şey değil, bana göre bu tamamen abartıdır ama erkekler nedense bunu bilmezler yani, çaktırmadan nazlanmaya devam edebilirsin, nasılsa eşin bunu bilmiyor…

Sevgili anne adayı;

Hamileliğin 7. Haftasında yaşayabileceğin bir başka durum ise adet öncesi sendromun şiddetlendiği ve psikolojinin bozulduğu dönemleri bu hafta da yaşayabilmendir. Ağlama isteği, duygusal iniş ve çıkışların karşısında şaşırmana gerek yok. Tüm bunları “hamileliğin nazı” olarak kabul etmen, psikolojini düzletmen adına yardımcı olacaktır.

GEBELİĞİN 7. HAFTASINDA DİKKAT ETMEN GEREKENLER

Sevgili anne adayı;

Hamileliğin boyunca aslında dikkatli olman gerekir ve bu konuda en çok üzerinde durman gereken önemli şeylerden biri reçetesiz ilaç kullanmaman. Tabi hamileliğinin 7. Haftasında bebeğinin gelişimi daha hızlı olduğu için ilaç kullanırken daha bir dikkatli olman gerekir.

Bebeğinin en savunmasız olduğu dönemler 5-10. Haftalarıdır bu haftalarda son derece dikkatli davranman gerekir. İlaçlar konusunda kesinlikle doktorunun vermediği ağrı kesici, şurup veya antibiyotikleri kullanmaman gerekir. Ağrı kesici ve aspirinler kafein içeriklidir, öksürük şurupları ise yüzde 25 alkol içerir. Yani bebeğinin bu kadar savunmasız olduğu bu dönemde bunları kullanman, alkol almandan farklı olmayacaktır.

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı hakkında yeterince bilgi edindi isen artık yeme-içme konusunda dikkat etmen gerekenler hakkında da bilgi sahibi olmalısın. Hamileliğin 7. Haftası başta olmak üzere ilerleyen tüm günlerde dikkat etmen gereken besinler hakkında bilgi almak için hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

GEBELİĞİN 7. HAFTASINDA BESLENME

Bebeğinin savunmasız ve aynı zamanda hızlı büyüdüğü bugünlerde beslenmene son derece dikkat etmen gerekir. Bu dönemde ve ilerleyen dönemlerde bebeğinin gelişimi, dişlerinin ve kemiklerinin güçlü olması için kalsiyum en büyük ihtiyaçtır. Tabi sadece bebek için değil anne için de önemli bir yer tuttuğunu söylemem gerekiyor. Bu nedenle besinlerine dikkat etmende fayda vardır.

Hamileliğinin 7. Haftasında kontrole gitmeni öneririm. Yukarıda da söylediğim gibi bebeğinin ve senin gelişimin açısından doğru beslenmen son derece önem taşımaktadır bu yüzden doktoruna danışarak günlük tüketmen gereken kalsiyum oranı için bilgi almalısın. Doktorun kilo, boy, kemik yoğunluğu, kalsiyum değerleri gibi özel bilgilerine göre bir oran belirleyecektir. Hastanenin yoğunluğundan dolayı doktorun unutsa bile mutlaka bunu sormalısın.

Sevgili anne adayı, kalsiyum oranı bakımından yüksek besinleri tüketmen gerektiği konusunda artık sanırım anlaşmaya vardık. Bunun için tüketmen gereken besinler; Süt, peynir, yoğurt, keten tohumu, badem, ıspanak, roka, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler olabilir. Bazılarını seversin, bazılarını sevmeyebilirsin. Tercihine bağlı olarak ara ara saydığım bu besinlerden yararlanarak kalsiyum ihtiyacını giderebilirsin.

GEBELİĞİN 7. HAFTASINDA CİNSELLİK

Hamileliğin 7. Haftasında cinsellik, kadınlara göre değişebilmektedir. Mide bulantısı, kusma, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyku hali gibi sorunların olmasından dolayı, cinsellik arka plana atılabilir. Bu durum gayet normaldir.

Bebeğinin veya senin sağlığını riske atacak bir durumun olmadığını belirtmek isterim. Tabi doktorun senin için özel bir program geliştirmiş ve cinsellikten uzak durman gerektiği konusunda uyarmış ise doktorunu dinlemen en doğrusu olacaktır. Bunun haricinde bu dönemde bazı kadınlarda tam aksine cinsellik arzusu yüksek olabilir, bu durumun da normal olduğunu bilmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir