Genel

Hamile Giyimde Sık Yapılan Hatalar

Hamile Giyimde Sık Yapılan Hatalar

Kadınlar hamilelik döneminde hem ruhsal hem de fiziksel olarak birçok değişim yaşarlar. Bu nedenle sağlıklarına dikkat ettikleri kadar moral ve motivasyon konusuna önem vermeleri gereklidir. Hormonal değişimler, karın ve basenlerin şişmesi gibi kadınların hoşuna gitmeyen şeyler olsa da anne adayları bu dönemin sonunda dünyaya tatlı bir bebek getireceklerini unutmamalılar. Bu motivasyonla hem kendilerine hem de bebeklerine gerekli özeni göstermeliler.

Hamilelik döneminde anne adayları kendilerini fazlasıyla ihmal ederek tüm ilgilerini bebeklerine veriyorlar. Halbuki bebek anneye fiziksel olarak ne kadar bağlıysa ruhsal olarak da bir o kadar bağlı. Bu nedenle anne adayının yemesini içmesine, hareketlerine dikkat ettiği kadar kendine keyif verecek şeyleri de yapması gereklidir. Bunların başında bir kadının kendini içinde güzel hissettiği kıyafetleri giymesi vardır. Ancak bu konuda çok fazla aşırıya kaçılmaması için hamile giyimde sık yapılan hatalar konusundan bahsedeceğiz.

Kadınlar hamilelik döneminde ne telaş yapıp bir sürü hamile kıyafeti satın almalı ne de sahip olduğu kıyafetlerle idare etmeye çalışmalı. İkisinin ortasını bularak hamileliğin ilk aylarında dolabında bulunan kıyafetleri giymeli daha sonrası içinse aşırıya kaçmadan yeterli sayıda hamile kıyafeti almalı. Bunu yapmak bütçenizi büyük bir darbeden kurtarır.

Sizin ve bebeğinizin sağlığı için rahat ve esneyen kıyafetler tercih etmelisiniz. Bu şekilde genişleyen vücudunuza giydiğinizde her şekilde rahat olacağınızı bilirsiniz. Ayrıca hamile giyimde sık yapılan hatalar arasında naylon ve kaba kumaşlı giysiler satın almak da vardır. Bu tarz kumaşlar hem hareket özgürlüğünüzü kısıtlar hem de cildinizde tahrişe neden olabilir. Bunun olmaması için doğal kumaşları tercih etmelisiniz. Bu şekilde cildiniz nefes alır ve nem dengesi sağlanmış olur.

Sağlıksız Kumaşlar Tercih Etmek Hamile Giyimde Sık Yapılan Hatalar Arasındadır

Hamile giyim söz konusu olduğunda sık yapılan hatalar arasında en önemlilerinden biri sağlıksız kumaş seçimidir. Hamilelik döneminde kadınların cildi daha hassas olur. Bu nedenle kıyafetleri de kaba ve kalın kumaşlardan seçerseniz cildiniz tahriş olabilir ve alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bunun olmaması için pamuklu, keten, yün gibi doğal kumaşlar tercih etmelisiniz. Aynı zamanda doğal kumaşlar diğerlerine göre daha esnek. Bu sayede hareket özgürlüğünüz engellenmez, hamilelikte artan vücut ağırlığının yükünü biraz olsun azaltır.

Hamile Giyimde Sık Yapılan Hatalar

Lykia Keten Yazlık Astarlı Emzirme Elbisesi ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

Doğal kumaşlar diğerlerine göre daha yumuşaktır. Pamuklu, ipek ya da keten kumaşlar cildinize güzelce uyum sağlar ve rahat etmenize yardımcı olur. Hamilelik döneminde seçtiğiniz kıyafetin kumaşının doğal olması kadar iç çamaşırın dokusunun da doğal olması oldukça önemlidir. Çünkü iç çamaşırı direkt tenle temas halindedir ve yapay bir kumaş tercih edildiği takdirde cildiniz bundan oldukça olumsuz etkilenebilir.

Hamilelik döneminde vücut sıcaklığı artış gösterir. Bu nedenle özellikle hamileliğiniz yaz mevsimine denk geldiyse sıcaktan oldukça bunalabilirsiniz. Temmuz, ağustos gibi yaz mevsiminin en sıcak aylarında hamileliğinizin son aylarını geçiriyorsanız vücut sıcaklığınızı dengelemekte oldukça zorlanabilirsiniz. Bu da sizi fiziksel olarak zorlarken ruhsal anlamda da huzursuzluk yaşamanıza neden olur. Bunun olmaması için naylon, polyester gibi sağlıksız kumaşlardan uzak durmalısınız. Çünkü hamile giyimde sık yapılan hatalar arasında cilde nefes aldırmayacak kumaşlar tercih etmek vardır.

Pamuklu, keten gibi hem ince hem de cilde nefes aldıran kumaşlar giydiğinizde daha rahat edersiniz. Bu kıyafetler vücudunuzda oluşan nemi emer ve terinizi sağlıklı bir vücudunuzdan uzaklaştırırlar. Hamilelikte özellikle iç çamaşırınızın doğal kumaştan olmasına özen göstermelisiniz. İç çamaşırı direkt cilde temas ettiği için meme altları ve kasıkta oluşan nemi doğal yapısıyla emmelidir. Bu olmadığı takdirde mantar, pişik gibi rahatsız edici durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Dar Kıyafetler Tercih Etmek Hamile Giyimde Sık Yapılan Hatalar Arasındadır

Hamile giyimde sık yapılan hatalar arasında en önemlilerinden biri de dar kıyafetler tercih etmektir. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde gardırobunuzdaki giysilerle geçirebilirsiniz. Bu dönemde vücudunuzda büyük değişimler görülmez. Ancak üçüncü ay dolduktan sonra başta karın ve basen bölgeleri olmak üzere vücut genişlemeye başlar. Bu nedenle artık yavaş yavaş bedeninizin yeni şekline göre hamile kıyafetleri almaya başlayabilirsiniz. Ancak bu noktada direkt çok bol kıyafetlere geçmeniz de önerilmez.

Anne adayı üzerinde çuval gibi duracak kıyafetlerle kendini mutsuz hissedebilir. Bu nedenle ne çok dar ne de çok bol kıyafetler tercih edilmeli. Vücudunuzun gittikçe genişleyen ölçülerine uyum sağlayacak giysiler almalısınız. Hem rahat hem de görsel anlamda size iyi hissettirecek hamile kot pantolon tercihi yapabilirsiniz.

Hamile Giyimde Sık Yapılan Hatalar

Lohusam Beli Ayarlanabilir Hamile Günlük Ev Pantolonu ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

Hamilelik döneminde çok dar ve rahatsızlık verici kıyafetlerden, kemerlerden uzak durmalısınız. Bu hem sizi rahatsız eder hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle hamile giyimde sık yapılan hatalar arasında dar kıyafetler giymek vardır. Yüksek bel kotlar yerine hamileler için özel olarak tasarlanmış karın kısmını saran esnek kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz.

İç çamaşırı seçiminde de çok dar olanlardan uzak durmalısınız. Hamileliğin üçüncü ayından sonra giymeniz gereken külotların beli karın bölgesini alt kısmı da basenlerinizi sıkmayacak şekilde olmalıdır. Sütyenlerin de büyüyen memelerinize uygun bir şekilde genişleyebilen esnek kumaşlardan tercih etmelisiniz. Aynı zamanda sütyenlerin alt kısmı göğsünüzü sıkmamalı askıları da omuzlarınızı acıtmayacak şekilde kalın olmalıdır. Doğal, esnek ve bedeninize göre uyumlanan kumaşlar tercih etmek hem size hareket özgürlüğü sağlar hem de rahat bir şekilde hamileliğinizi geçirmenize yardımcı olur. Bol ve ferah kumaştan yapılan hamile elbise, hamile gömlek gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı Giymek Hamile Giyimde Sık Yapılan Hatalar Arasındadır

Topuklu ayakkabı giymek şık görünüşü sayesinde kadınların vazgeçilmezi olsa da ayak sağlığı açısından oldukça sakıncalıdır. Ayağın ortopedik yapısını bozar ve dengede durmayı zorlaştırır. Bu nedenle topuklu ayakkabı hamile giyiminde sık yapılan hatalar arasında bulunur. Özellikle hamilelik döneminin ilk üç ayından sonra karnın ve memelerin büyümesiyle vücudun ağırlık merkezi öne doğru kayar.

Anne adayları da bu yeni forma uyum sağlayabilmek için ağırlıklarını arkaya doğru verme eğilimindedirler. Bu nedenle hamile olmayan kadınların bile üzerinde dengede durmakta zorlandıkları topuklu ayakkabılar hamile kadınlar için oldukça sakıncalıdır. Aynı zamanda tabanı dümdüz olan babetler de hamile kadınlar için önerilmez. Bu tarz ayakkabılar da vücudun denge merkezinin değişmesine neden olur. Bu nedenle anne adaylarının dengelerini kaybetmelerine sebebiyet verebilir. Hamile kadınlar için en doğru tercih rahat spor ayakkabılar ya da ayak tabanınızı dolduran ortopedik ayakkabılar olacaktır.

Gereğinden Fazla Kıyafet Almak Hamile Giyimde Sık Yapılan Hatalar Arasındadır

Hamileliğin ilk üç ayında vücut eski yapısını korumaya devam eder. Ancak üçüncü aydan sonra yavaş yavaş büyümeye başlayan karın ve basenlere uygun kıyafetler alınmalıdır. Bu sayede hamilelik döneminde rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz. Fakat hamileyken uğraşmamak adına en başından bir sürü hamile kıyafeti alırsanız hem bunları sadece kısa dönemler içinde giyebilir hem de bütçenize büyük zarar vermiş olursunuz. Bu nedenle gereğinden fazla kıyafet almak hamile giyimde sık yapılan hatalar arasındadır.

Hamilelik öncesinde gardırobunuzda bulunan kıyafetler de hamileliğiniz ilerledikçe vücudunuzu sıkmaya ve size rahatsızlık vermeye başlayacaktır. Bu nedenle ikisinin ortasını bularak sadece gerektiği kadar kıyafet satın almalısınız. Tercih ettiğiniz kıyafetler de hamileliğiniz boyunca genişleyen vücudunuza uyum sağlayan türden olmalıdır. Bu şekilde bütçenize de zarar vermeden vücudunuza uygun kıyafetlerle rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/lohusa-ic-camasiri-secimini-onemseyin linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir