Genel

Hamileler için Tayt Giymek Zararlı mı?

Hamileler Için Tayt Giymek Zararlı Mı?

Hamile kadınların büyük bir çoğunluğu, bebeğine dışarıdan zarar gelmemesi adına pek çok önlem almaktadır. Özellikle bu dönemde anne adaylarının çok hassas olması ve dışarıdan gebelik döneminde bebek hakkında aşırı öneri alınması nedeniyle, anneler için durum işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Hamilelik döneminde akıllarda soru işareti olan bir diğer konu ise annenin nasıl giyinmesi gerektiğidir. Elbette hamilelik dönemi esnasında anne adayı karnındaki bebeğine zarar gelmemesi için çok dar kıyafetlerden belirli bir süre sonra fedakarlık etmeye başlamalıdır. Bol giyim ile anne karnındaki bebek daha rahat bir şekilde büyüyebilir. Durum böyle olsa da hamileler için üretilmiş olan pek çok giyim ürününün bebek ve bebek sağlığı için sakıncalı olup olmadığı merak edilmektedir. Özellikle dar bir giyim ürünü olan taytlar söz konusu olunca ortaya farklı farklı düşünceler çıkabiliyor. Peki, hamile taytının anne ve bebek sağlığına gerçekten zararları var mı?

Gebelik Döneminde Hamile Taytı Giyilebilir Mi?

Hamilelik dönemi söz konusu olduğu zaman çiçeği burnunda anne adayları karınlarında taşıdıkları bebekleri hakkında epey endişe olur. Dışarıdan yapacakları yanlış bir hareket ile bebeğin zarar göreceğini düşünen anneler, hareketlerinin yanı sıra kıyafetlerine de büyük oranda dikkat ederler. Hamilelik dönemi süresi boyunca hem anne hem de bebek rahat etsin diye hamile giyim ürünleri piyasada yer almaktadır. Bu kıyafetler, normal kıyafetlerin yanı sıra daha bol ve rahat kalıplıdır. Böylelikle karın bölgesinde herhangi bir daralma söz konusu olmayacağı için her iki tarafta rahat edecektir.

 Anne adaylarının hiç şüphesiz ki en rahat ettiği kıyafetler arasında tayt yer almaktadır. Özellikle hamileler için özel olarak üretilmiş olan hamile taytları, bel bölgesinde lastik olmayan, onun yerine uzun ve rahat bir bölgeye sahip olan alt giyim ürünüdür. Hamilelik süresi boyunca standart taytlardan giymek, özellikle anneye dar geliyorsa bebek için sıkıntı yaratabilir, fakat hamileler için özel üretilen bu tayt modellerinden giymek anneye ve bebeğe hiçbir sorun oluşturmaz. Aksine anne hamile taytı ile daha rahat hareket eder ve süreç boyunca sıkıntı yaşamaz.

Hamile Taytı ile Normal Tayt Arasındaki Farklar

Yeni bebek sahibi olacak anne adaylarının zaman içerisinde karın bölgelerinin büyüdüğü herkes tarafından bilinmektedir. Bebeğin anne karnında büyümesi ile beraber vücudun şekil alması ile beraber anne adaylarının giyimlerine daha bir dikkat etmeleri gerekir. Bu hem bebeği sıkmayacak hem de annenin rahat hareket edebileceği kıyafetler olmalıdır. Bu durumun farkında olan giyim sektörleri, kısa zaman içerisinde hamile giyim kategorisini harekete geçirdi ve yalnızca hamile olan kadınlar için özel kıyafetler üretilmeye başlandı. Hamile giyim ürünleri, standart giyim ürünleri ile neredeyse birebir aynıdır. Yalnızca daha bol kalıplı yapılardadır. 

Hamile giyimi söz konusu olduğu zaman en fazla talep gören giyim ürünü kesinlikle hamile taytı olmaktadır. Hem rahat oluşu hem de duruşu ile herkesin favorisi haline gelen hamile taytı, bazı kesimler tarafından normal tayt ile aynı kefeye koyulmaktadır, fakat bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Standart kalıplı taytlar, bellerinde kalın bir lastiğe sahiptir. Bunun yanı sıra giyimi esnasında çok da esnek olmayabilir. Bunun tam karşılığı olarak hamile taytı ise karın bölgesi bol yapıda bir tayt türüdür. Aynı zamanda bel ve karın bölgesini kaplayan daha uzun bir bölgeye sahiptir. Genellikle pamuklu kumaş türü ile yapıldığı için hem giyimi esnasında rahat kullanılır hem de darlık hissi vermediği için rahatsız etmez. Bu durumlar göz önüne alındığında hamile taytı giymenin hiçbir sakıncası olamaz.

Hamile Taytı ile Yapılabilecek Kombinler

Hamile kadınların en büyük sıkıntısı eski vücut ölçülerine sahip olamadıkları için kıyafet kombinlemelerinde sorun yaşamalarıdır. Neyse ki moda sektörü kendisini yeniledikçe, hamile giyim ürünlerinin normal giyimlerle neredeyse birebir aynı olduğu görülebiliyor. Bu da anne adaylarının giyim söz konusu olunca diledikleri kombinlemeyi rahatlıkla yapabilmelerini sağlıyor. 

Hamile taytı, her anne adayının kesinlikle vazgeçilmezi olmaktadır. Bir kere giyildikten sonra bir daha asla vazgeçilemeyen hamile taytı, istenilen ortamlarda spor ya da şık olarak tercih edilebilir. Gerçek bir mucize olan bu tayt ile her türlü ortamda günü kurtarmak muhtemeldir. Eğer siz de hamile taytı kullanarak farklı kombinler yaratmak istiyorsanız, bu öneriler sizi cezbedecek!

Hamile Taytına Klasik Bir Dokunuş

Hamile taytı şöyle bir düşünüldüğü zaman yalnızca spor giyime odaklı bir şeymiş gibi gelebilir, fakat bu tamamen sizin doğru parçaları bir araya getirmeniz ile alakalı! Eğer özel bir davet ya da şık bir yemeğe gidecekseniz, hamile taytı ile şahaneler yaratabilirsiniz. Düz siyah tayt modelleri her zaman en çok tercih edilen taytlar arasında yer alır. Siyah taytın üzerine giyeceğiniz klasik ve dökümlü bir bluz ile şıklığın doruklarına çıkabilirsiniz. Altınıza rahat bir babet ve şık bir çanta takmayı da ihmal etmeyin! Siyahın yanı sıra lacivert, bordo, beyaz, haki, krem gibi popüler renk tonlarına da çıkabilirsiniz. Her ne renk olursa olsun üst giyiminizi ona göre seçerek bir bütünlük oluşturabilirsiniz.

Hem Spor Hem Rahat Hamile Taytları

Hamile tayt modellerinin rahatlığına diyecek yok! Bu herkes tarafından yadsınamaz bir gerçek olmaktadır. Siz de hamileliğinizi rahat geçirmek istiyorsanız, özellikle hamile yogası, meditasyon, yürüyüş vb. sporları yaparken hamile taytından destek alabilirsiniz. Hamile taytı seçiminde konu sporsa daha renkli ve desenli modelleri tercih edebilirsiniz. Üzerinize yarım atlet ya da bol bir sweatshirt giyebilirsiniz. Rahat ve renkli bir çift spor ayakkabı giymeyi de unutmamalısınız. İşte, şimdi hem bebeğiniz hem de kendiniz için güzel bir spor yapmaya hazırsınız! Hamilelik süresi boyunca giymek için pek çok farklı renk ve desende hamile taytı edinebilirsiniz.

Hamile Taytı Seçerken Tek Renkte Kalmayın

Hamile taytı alan annelerin en büyük yanlışı bebeklerine aşırı alışveriş yaptıkları için kendilerini ihmal etmeleridir. Tek bir hamile taytı ile 9 ayı geçirebilecek çok sayıda fedakar anne vardır. Halbuki bu gibi insanın başına sayılı gelebilecek güzel anların kıymetini bilerek kendini ödüllendirmek ve güzel anılar biriktirmek daha doğru bir davranış olacaktır. Bunun yanında hamilelik sürecinde renkli ve çeşitli kıyafetler giymek, anne adayının enerjisini kesinlikle arttıracaktır. Bu yüzden hamile taytı seçerken kahverengi, lacivert, siyah gibi renklerin yanında fuşya, bebek mavi, lila, turuncu gibi renklere hatta renkler bütününe yer verilebilir. 

Hamile Taytı Giyerken Zıtlıkları Bir Araya Toplayın

Hamile taytı giyerken her zaman tek düze ve aynı renk kombinleri yapmayın. Bunun yerine birbirine hiç uymayacakmış gibi görünen, fakat bir araya geldiği zaman muazzam bir renk patlaması yaşatacak modelleri tercih edin. Bu tonları özellikle spor yapacağınız günlerde enerjinizi daha da yükseltmek amacıyla ve kendiniz mutlu etmek için kullanabilirsiniz. Karnınızdaki bebeğiniz ve rengarenk kıyafetlerini ile çekileceğiniz onlarca fotoğraf ile doğmamış çocuğunuza güzel anılar biriktirebilirsiniz. Rahat spor ayakkabılarınızı da kombinlerinize eklemeyi sakın ha unutmayın!


Bir önceki içeriğimize https://www.lohusam.com/blog/icerik/mutlaka-edinmeniz-gereken-bebek-urunleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir