Genel

Cilt Sağlığı Hamilelikten Nasıl Etkileniyor?

Cilt Sağlığı Hamilelikten Nasıl Etkileniyor?

Hamilelik döneminde olan birçok kadın hormonal değişikliklerin yanı sıra fiziksel görüntülerinde de bazı değişiklikler görmektedir. Hamilelik döneminin bulantı ya da kusmadan çok daha farklı etkileri olabilir. Cilt sağlığı ve cildin durumunu gözle görülür bir şekilde etkileyen hamilelik, cilt renginin koyulaşması ve vücut çatlakları gibi pek çok kadın için can sıkıcı olan yan etkilere neden olmaktadır.

Gebelik öncesinde cilt sağlığına önem veren ve gerekli cilt bakımını aksatmada yapan anne adayları, gebelik sonrasında oluşan çatlak ve renk değişimi gibi durumlara karşı  aşırı önlem almak isterler. Eğer anne adayları ciltlerinin ilk günkü gibi kalmasını istiyorlarsa pek çok metoda başvurmalıdır. Anne adayları genellikle doğal bakım yağları ile cildin yumuşaklığını sağlayarak daha az vücut çatlağı ile hamilelik sürecinin sona ermesini diler.

Hamilelik Çatlakları

Hamileliğin genellikle 4. Ayından itibaren karnı belirginleşmeye başlayan anne adayının vücudundaki çatlak görünümü de görülmeye başlar. Bebeğin büyümesi ile birlikte karnın gergin bir hal alması, gebelik çatlağı oluşumunu tetiklemektedir. Hamilelikte ideal kilo miktarının üzerine çıkan birçok annede karnın aşırı büyük olmasından dolayı vücut çatlağı daha çok görülmektedir. Aynı zamanda genetik yatkınlık faktörü de gebelik çatlaklarında önemli bir rol oynamaktadır. Annesinde ya da kız kardeşinde yoğun gebelik çatlak görülen kadınlarında büyük ölçüde vücutlarında çatlak oluşacaktır. Gebelikte oluşması muhtemel olan çatlakları önlemek için ilk aylardan itibaren birçok anne adayı, piyasada gebelik çatlağını önlediği iddia edilen krem ve losyonlardan kullanmaktadır. Bu tür ürünler gebelik çatlağını önleme konusunda önemli bir yere sahip olsa da, vücut esnekliği yerinde olmayan kadınlarda az da olsa gebelik çatlağı hayatı boyunca fedakar annelere hatıra olarak kalacaktır. Vücutta oluşmuş olan gebelik çatlaklarını kesin olarak geçiren ve eski haline döndüren etkisi kanıtlanmış bir yöntem henüz bilinmemektedir.

Gebelikte Renk Değişimleri

Gebelikle birlikte aktif hale gelen bazı hormonlar anne adayının cilt renginde bazı değişiklikler yaşamasına neden olur. Östrojen, progesteran ve bazı androjenlerin vücutta gösterdiği değişimler cilt renginin değişimine neden olur. Genellikle pek çok anne adayında oluşan karnın ortasındaki dikey kahverengi çizgi, hamileliğin sonralarına doğru iyice belirginleşir ve doğumdan kısa bir süre sonra yavaşça kaybolmaya başlar. Linea Alba ismi verilen bu kahverengi oluşum, iyice koyu ali aldığında Albea Nigra adı ile bilinmektedir.

Gebelikte cilt renk değişimi büyük oranda pek çok annenin yaşayacağı bir durum olsa da, bazı anne adayları cildin renk değişimi durumunu yoğun olarak yaşamaktadır. Hamilelik maskesi ismi verilen bu durum, anne adayının boyun ve yüz bölgesinde çok miktarda örülür. Gebelik döneminde renk pigmenti adı verilen melanin hormonu seviyesinin artması ile gebelikte renk değişimini yaşamak söz konusudur. Esmer tenli anne adaylarının açık ten rengine sahip anne adaylarına nazaran daha çok cilt renk değişimi yaşamaları, genetik yatkınlıkla ilgilidir.

Gebelikte Kaşıntı Sorunu

Daha önce kaşıntı ile karşılaşmayan birçok bayan, genellikle ilk gebeliklerinde gebelik kaşıntısı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu kaşıntılar sebepsiz olabileceği gibi, anne adayındaki bazı alerjik sebeplerden dolayı da gebelik kaşıntısı ile karşılaşmak söz konusudur. Özellikle gebelikte ortaya çıkan ürtiker rahatsızlığı, doktor takibi ile kontrol altına alınabilecek bir durumdur.

Aşırı Kilo Alan Anne Adaylarını Bekleyen Varis Sorunu

Hamilelik sürecinde aşırı kilo alan anne adayları diğer anne adaylarına oranla daha fazla varise sahip olabilir. Fazla kilo ile birlikte vücuttaki kan seviyesinin artmasına bağlı olarak varis görülmesi kaçınılmazdır. Gebelikte alınması önerilen ideal kilo aralığı olan 12-14 kilo üzerinde alan anne adaylarında vücuda olan damar baskısını artıracağı için varis görülme ihtimali artar. Aşırı kilo sorunu olarak hamile kalanlar ya da hamilelik döneminde aşırı kilo alarak varise davetiye çıkaran anne adaylarının uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermeleri ve her fırsatta dinlenmeye vakit ayırmaları önerilir.

Gebelikte Sağlıklı Bir Cilt Yapısı İçin Öneriler

Gebelik döneminde daha az vücut çatlağı sorunu ile karşılaşmak için vücut esnekliğin, çatlak oluşumunu önleyen kremlerle değil, doğal alışkanlıklarla sağlamak gerekir. Bu noktada gebe bayanların bol su tüketmeye özen göstermeleri, su ile birlikte vücudun nem dengesi korunacağı için daha az vücut çatlağı görülecektir. Sağlıklı beslenme ile desteklenmesi önerilen bol su içme önerisine ek olarak, hamilelik süresince sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek alınması gereken ideal kiloyu aldıracağı için mutlaka uyulması gereken tavsiyeler arasındadır. Hamilelikte renk değişimine hormonların etkisi ile müsait olan cildi, güneşten mümkün olduğunca korumak gerekir. Aynı zamanda solaryum gebelikte kesinlikle kaçınılması gereken bir uygulamadır. Bu dönemde anne adayının doğal olan ürünlerden yana olması ve aşırı makyajdan kaçınması, cildin daha az deforme olmasını sağlayacaktır. Ciltte meydana gelen basit gebelik değişimleri için alınabilecek önlemler anne adayı tarafından alınmalıdır, ancak doktora gidilmesi gereken durumlar için ihmal etmeden en kısa sürede doktora görünmek gerekir.

Cilt sağlığı konusunda gerekli önlemleri alırsanız, bu dönemi oldukça hafif bir şekilde atlatabilirsiniz. Cilt sağlığı sadece hamilelik tarafından etkilenmez, stres gibi durumlar da cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bir önceki içeriğimize https://www.lohusam.com/blog/icerik/mutlaka-edinmeniz-gereken-bebek-urunleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir