GEBELİĞİNİZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER: BUNLARDAN UZAK DURUN!

Gebelik dönemi, dikkat ve hassasiyet isteyen bir dönemdir. Bu dönemde uygulayacağınız sağlık kuralları, bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyebileceği gibi olumsuz aldığınız kararların da bebeğinize olumsuz etki edeceğini bilmelisiniz.

Okumaya devam et

HAMİLELİKTE VİTAMİN KULLANIMI

Hamilelikte vitamin ve mineral alımı önemlidir. Hamilelikte vitamin eksikliği bazı sorunlara yol açabilir. A, d, e, k vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir ve fazlası vücutta depo edilir. B ve c vitamini ise suda eriyen vitaminlerdir ve fazla alındığında idrar yoluyla vücuttan atılır. Bu yüzden b ve c vitaminini bir anda vücuda almanın  anlamlı olmaz. Her gün yeteri miktarda alınmalıdır.

Okumaya devam et

HAMİLELİK SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman, bu süreci hem mutlu hem sağlıklı tamamlamanız açısından dikkat etmeniz gereken konular var. İlk yapmanız gereken bir hastane ve doktor belirlemek. Bu süreçte sizi doğru yönlendirecek ve doğuma hazırlayacak. Sizin üzerinize düşen görevde bu süreçte hem kendi sağlığınıza hem bebeğinizin sağlığına dikkat etmeniz.

Okumaya devam et

NORMAL DOĞUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Normal doğum derken genel anlamda vajinal doğum akla gelir. Vajinal doğum, doğum sancı ve kasılmalarının düzenli bir hal aldığı ve buna rahim ağzı açıklığının en az 4 cm’ye ulaşmasının eşlik ettiği durumla başlar.4cm’den az açıklık doğumun başladığı ve hemen olacağı anlamına gelmez.4cm’den sonraki açıklıklarda ise doğumu durdurmaya yönelik müdahale yapılamaz hale gelir. Rahim ağzı açıklığının 4cm’e ulaşmasıyla doğum süreci geri dönüşümsüz olarak başlamış demektir.

Okumaya devam et

SAĞLIKLI GEBELİK İÇİN 10 İPUCU

Sağlığınıza ve yaşam tarzınıza dikkat ederseniz gebelik süresince rahat ve mutlu hissedersiniz. “Yaşam tarzına dikkat” gibi iddialı sözcükler sizi korkutmasın. Sağlıklı gebelik dönemi için  için bu adımları izlemeniz, size beklediğinizden daha rahat bir dönem sunacak ve sizi mutlu bir hamile yapacaktır.

Okumaya devam et