HAMİLELİK, ANNE, BESLENME, HAMİLELİK HASTALIKLARI, HAMİLELİKTE BESLENME, HAMİLELİKTE SAĞLIK VE BAKIM, HAMİLELİKTE SPOR VE EGZERSİZ, LOHUSA, SAĞLIK VE BAKIM

HAMİLELİK SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Hami̇leli̇k Süreci̇nde Di̇kkat Edi̇lmesi̇ Gereken Noktalar

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman, bu süreci hem mutlu hem sağlıklı tamamlamanız açısından dikkat etmeniz gereken konular var. İlk yapmanız gereken bir hastane ve doktor belirlemek. Bu süreçte sizi doğru yönlendirecek ve doğuma hazırlayacak. Sizin üzerinize düşen görevde bu süreçte hem kendi sağlığınıza hem bebeğinizin sağlığına dikkat etmeniz.

Gündelik hayatınızda ağır işlerden uzak durmalısınız. Banyo yaparken kaygan zeminlerde dikkat etmeli kayma riskine karşı önlem almalısınız. Kesinlikle ağır kaldırmamalı yüksek bir yere uzanmamalısınız.

Sağlığınıza dikkat etmelisiniz; unutmayın ki bebeğiniz hiçbir şekilde besinsiz kalmayacaktır. Siz doğru beslenmezseniz de bebeğiniz sizin bedeninizden gereken ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Sizin yapmanız gereken bebeğin aldıklarını yerine koymanız ve sağlığınızı dengede tutmanız. Aşırı kilo alımı da hamilelik sürecini tehlikeye sokacağı için kilonuzu kontrol altında tutarak biraz biraz her şeyden yemeniz yeterli olacaktır. Hamilelikte sık rastlanılan bağırsak sorunları için doğal yöntemler denemenizde fayda var. Kayısı kurusu bu sorununuzu çözecektir.

Hamilelik sürecinde karnınız büyümeye başladıktan sonra rahat kıyafetleri tercih etmelisiniz. Zamanla vücudunuzda göreceğiniz değişikler için (göğüs, karın şişliği ve yırtıklar) badem, yeşil elma yağı kullanabilirisiniz. Akşam yatmadan önce bu bölgelere hafif masaj yapar gibi yağ sürmeniz hem yırttıkları önleyecek hem de kaşıntıyı azaltacaktır.

Hamilelikte sık rastlanan sorunlardan biri de diş hassasiyetleridir. Bebeğin kalsiyum ihtiyacını sizden karşılaması sonucu, diş ağrıları, diş eti çekilmeleri ortaya çıkabiliyor. Yapmanız gereken doktora başvurmak. Eğer tedavi edilecek süreyi geçtiyseniz tuzlu su ile gargara yapmanız sizi biraz rahatlatacaktır.

Doğumu zinde karşılamak istiyorsanız hamilelik sürecinde egzersiz yapmalısınız. Öncelikle doktorunuzla görüşmeniz şart. Riskli bir gebelik değilse egzersiz yapmak hem doğumu kolaylaştıracak hem hamilelik sürecini hafif geçirmenize yardımcı olacaktır. Kısa yürüyüşler yapmanız kâfi. Kendinizi yormadan yapacağınız egzersizler sizi doğuma hazırlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir