Genel

HAMİLELİK TESTİ: EVDE YAPILAN HAMİLELİK TESTLERİ HAKKINDA HER ŞEY!

Hami̇leli̇k Testi̇: Evde Yapilan Hami̇leli̇k Testleri̇ Hakkinda Her Şey!

Kadınların hamilelik şüpheleri, geciken birkaç haftalık adet ile başlar. Adet gecikmesinin ardından birkaç hafta geçmiş ise kuruntular birbiri ardına gelmeye başlar. “Hamile miyim?”, “adet kanamamın üzerinden birkaç hafta geçti, hamile kalmış olabilir miyim?” gibi birtakım şüpheler aklınızda bin bir kuruntunun oluşmasına neden olur. Peki, bu tip durumlarda oturup beyin jimnastiği yapmak yerine ne yapılmalıdır?

Tabi ki “hamilelik testi…”

Bu yazımızda, kadınlara ışık tutacak, yol gösterecek bilgiler vererek hamilelik testi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları ince ayrıntılarına kadar anlatmaya çalışacağız.

İçindekiler:

 1. Gebelik testi ne zaman yapılır?
 2. Düzensiz adet döneminde hamilelik: hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır?
 3. Gebelik testi silik çizgi örnekleri: gebelik testinde “çok silik çizgi çıktı ne yapmalıyım?”
 4. Gebelik testi önce pozitif sonra negatif çıkarsa ne yapılmalıdır?
 5. Gebelik testi önce pozitif sonra negatif çıkarsa ne yapılmalıdır?
 6. Hamilelik testim negatif çıktı ama içimde kuruntular var ne yapmalıyım?
 7. Hamilelik testi negatif çıktı ama adetim gecikti, ne yapmalıyım?
 8. Hamilelik testi nasıl yapılır?
 9. Adet döneminde hamile kalınır mı?

GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Hamilelik testi ile ilgili kadınların en çok yanıldıkları durumlardan biri “doğru zaman” konusunda bilgi sahibi olmamalarıdır. Testin yapılabilmesi için yumurtanın sperm tarafından döllenmiş olması gerekir ve HCG hormonunun salgılanmaya başlamış olması gerekir. Eğer bu iki durum gerçekleşmemişse yani bunlardan önce test yapılmışsa, hamilelik durumu mevcut olsa bile test sonuçları negatif çıkabilir. Bu nedenle hamilelik testi yapmak için en uygun zaman adet gününün üzerinden 3-4 gün geçmesini beklemek gerekir.

Hamilelik testi yaparken her ne kadar 3-4 günlük süre kıstas olarak alınsa da kadınlara göre bu durum değişebilmektedir. Bunun için hamilelik testi markaları ile ilgili bilgi almanız veya bir uzmana danışmanız daha doğru olacaktır.

DÜZENSİZ ADET DÖNEMİNDE HAMİLELİK: HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Düzensiz adet, çoğu bayanda yaşanabilen durumlardan biridir. Farklı nedenlere bağlı olarak adetin düzensiz hale gelmesi görülebilen durumlar arasında yer almaktadır. Tabi adet düzensiz olunca, hangi zamanı kollamak, daha doğrusu ne zaman hamilelik testi yapılmalıdır sorusu da sorulmaya başlanır. Düzensiz adet geçiren kadınların, son 6 ay içindeki en uzun adet dönemini göz önüne alarak bu süre kadar bekledikten sonra hamilelik testi yapmaları daha uygundur.

GEBELİK TESTİ SİLİK ÇİZGİ ÖRNEKLERİ: GEBELİK TESTİNDE “ÇOK SİLİK ÇİZGİ ÇIKTI NE YAPMALIYIM?”

Hamileliğin en büyük belirtisi HCG hormonunun salgılanmasıdır. Yani HCG hormonu henüz salgılanmamış ise testlerden negatif sonuç alabilirsiniz velev ki hamile olsanız bile. Hamilelik testlerinde hafif veya çok belirgin şekilde silik çizgiler çıkar. Bu durumda önemli olan hormonun salgılanıp salgılanmadığıdır. Eğer HCG hormonu salgılanmış ise az silik olsa bile hamile kalmışsınız demektir.

GEBELİK TESTİ ÖNCE POZİTİF SONRA NEGATİF ÇIKARSA NE YAPILMALIDIR?

“Kimyasal hamilelik” diye adlandırılan durumlarda, hamilelik testi yapan kişi önce pozitif görür, sonra da negatif görür. Kimyasal hamilelik denen durum, yumurtanın döllenip rahme yerleşmeye başlamasına ancak farklı nedenlerden dolayı yumurtanın rahme yerleşememesi durumuna verilen isimdir.

Aslında çoğu kadın kimyasal gebelik durumlarının farkına varamasalar da uzmanların görüşüne göre kadınların %70’i bu durumu yaşamaktadır. Kimyasal hamileliği anlayabilmenin tek yolu erken dönemde hamilelik testi yapılmasıdır. Bununla birlikte geciken adet kanaması da bu hamilelik tipinin belirtilerinden biridir.

GEBELİK TESTİ ÖNCE NEGATİF SONRA POZİTİF ÇIKARSA NE YAPILMALIDIR?

Hamile kalmak isteyen kadınların sık başvurdukları durumlardan biri adet gecikmesinden hemen sonra hamilelik testi yapmalarıdır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi hamilelik testinin pozitif çıkabilmesi için yumurtanın döllenerek rahme yerleşmesi ve HCG hormonunun salgılanması gerekir.

Erkenden test yapan kadınların HCG hormonu salgılanmadığı için ilk önce negatif sonuç alabilirler. Ancak ilerleyen günlerde gerekli şartların yerine gelmesiyle birlikte yeniden test yapıldığında sonuç pozitif çıkabilir. Yani bu durumda dört gözle beklediğiniz hamileliğiniz gerçekleşmiş demektir.

HAMİLELİK TESTİM NEGATİF ÇIKTI AMA İÇİMDE KURUNTULAR VAR NE YAPMALIYIM?

Heyecanla hamile kalmayı bekleyen kadınların durumunu bir üstte açıklamıştık. Aceleci davranıp bazen zamansız hamilelik testi yaptıkları için negatif sonuçlar alabilirler. Kadınlara ve uzmanlara göre “hamilelik hissi” yabana atılmayacak kadar ciddi bir histir.

Hamile olduğunuzdan şüphe ediyor ve bazı belirtilerin gerçekleştiğini düşünüyorsanız, doğrulamak için “hamilelik belirtileri” yazımızı okuyabilirsiniz. Belirtiler sizde de mevcut ise hemen bir uzman doktora görünmenizi öneririz, çünkü dediğimiz gibi bazen doğru zamanda yapılmayan hamilelik testleri, negatif sonuç verebilmektedir.

HAMİLELİK TESTİ NEGATİF ÇIKTI AMA ADETİM GECİKTİ, NE YAPMALIYIM?

Hamilelik testi yapmak için acele eden kadınlardan iseniz muhtemelen bu durum sizin de başınıza gelecektir. Hamilelik testi negatif çıkmasına rağmen bazen adet dönemi gecikebilir. Bunun nedeni yukarıda anlattığımız HCG hormonunun salgılanmaması durumu veya kimyasal hamilelik durumu geçirmiş olabilirsiniz. Bunun için ilerleyen günlerde yeniden test yapmanız doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Adet gecikmeleri sadece hamileliğe bağlı olarak gecikmez. Farklı nedenleri de olabilir. Bu durumu anlayabilmek için “adet gecikmesi nedenleri” konularında araştırma yapmanız veya bir uzmandan yardım almanız en doğrusu olacaktır.

HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Bir kadının hamile kalıp kalmadığını öğrenebilmesinin en kolay yolu, tabi ki eczaneden aldığı bir hamilelik testi ile evde testte belirtilen adımlara uygun olarak testi gerçekleştirmek ve biraz da beklemektir. Ancak “heyecanlı kadın” tipi arasında yer alıyorsanız, bazı detayları gözden kaçırmanız çok normaldir. Aslında hamilelik, her kadın için önemli olduğu için heyecanlı tipli bir kadın olmasanız bile bazı detayları gözden kaçırmış olabilirsiniz. Şimdi isterseniz adım adım takip etmeniz gereken detayları paylaşalım.

 1. Satın aldığınız gebelik testinde kullanım talimatları olur. Bazıları idrara tutularak test eder, bazıları da idrarın bir kaba alınmasından sonra çubuk batırılmasını gerektirir. Aldığınız gebelik testi markasına göre değiştiği için bu detaya önem vermeniz gerekmektedir.
 2. Test için gerekli işlemleri yapıp beklemeye başladığınızda, testi sıcak olmayan ve düz bir yüzey üzerinde bekletmeniz gerekmektedir. Ancak verilen süreyi doğru değerlendirmeniz önemlidir. Çünkü uzun süre bekleyen veya kısa sürede sonucuna bakıldığında sonuç negatif olsa pozitif çıkabilir, pozitif olsa negatif çıkabilir.
 3. Hamilelik testinden doğru sonucu almak için en doğru test günün ilk idrarı ile yapılır ancak bu şart değil. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, idrarın son 4 saat içinde yapılmamış olmasıdır. Bu noktaya dikkat ederek gebelik testi yaparsanız daha doğru sonuç alabilirsiniz.

ADET DÖNEMİNDE HAMİLE KALINABİLİR Mİ?

Hamilelik döneminde gebe kalma durumu, ilişkiye girilen döneme bağlıdır. Daha önceki konularımızda da belirttiğimiz gibi spermler, 72 saat süreyle vajinada canlı olarak kalırlar. Adet döneminin sonlarına doğru yani adet kanamalarının kesilmeye başladığı günlerde (küçük lekelerin olduğu dönemlerde) cinsel ilişkiye girmek, hamile kalma riskini arttırır.

Regl döneminde, vajinanın mikrop ve enfeksiyondan korunması, laktik asit ile sağlanır. Bu dönemlerde istenmeyen gebelikten korunmak ve aynı zamanda mikrop ve enfeksiyonlarla karşı karşıya kalmamak için korunmak, önemli bir yer taşımaktadır.

GEBELİK TESTİ FİYATLARI

Gebelik testi, sadece evde yapılan testlerden ibaret değildir. Evde yapılan idrar ile gebelik testine ek olarak kan yolu ile de test yapılmaktadır. Ancak kan yolu ile hamilelik testi yapmak için bir sağlık kuruluşundan yararlanmanız gerekmektedir.

KAN YOLUYLA HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Aile Sağlığı Merkezi (ASM)’den randevu alarak vereceğiniz kan örneği ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kan yolu ile yapılan testlerin daha net sonuç verdiğini söylemek gerekiyor.

“Hamile olduğumu ilk ben öğrenmeliyim.”

Hamile olup olmadığınızı ilk kendiniz öğrenmek istiyorsanız, yukarıda detaylarıyla açıkladığımız idrar yolu ile hamilelik testini evde kendi başınıza yapabilirsiniz. Bunun için eczanelerde 7-40₺ arasında değişen hamilelik testi alarak yapabilirsiniz.

Önemli not: yukarıda verdiğimiz bilgiler, uzman doktorların görüşlerinden yola çıkılarak elde edilen bilgilerdir. Hamilelik ile ilgili en net cevabı, uzman doktor ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Unutmayın, hamilelik ciddi bir dönemdir ve şakaya gelmez…

Sağlıklı günler dileriz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir