Genel

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler – 8 Altın Kural

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler - 8 Altın Kural

Anne adayı olmayı sabırsızlıkla bekleyen birçok kadın, 9 aylık gebelik sürecini en iyi şekilde geçirmek için elinden geleni yapar. Özellikle işe kaliteli beslenmeden başlayan birçok anne adayı, beslenme dışındaki diğer noktalara da fazlasıyla dikkat etmelidir. Kadın doğum uzmanlarının her fırsatta hatırlattığı anne adaylarına altın niteliğindeki tavsiyeler, hamilelik döneminin hem anne hem de bebek için oldukça sağlıklı geçmesine neden olmaktadır. Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler bir hayli fazla olsa da aslında tüm bunların uygulanması oldukça kolaydır

1 – Hamilelikle Egzersiz İhmal Edilmemeli

Hamile olduğu andan itibaren kısıtlı hareket etmeye dikkat eden birçok anne adayı, maalesef zararlı olacağı düşüncesi ile egzersiz yapmaktan kaçınmaktadır. Ağır egzersizler elbette gebelik döneminde olan anne adayı için tehlike arz edebilir, ancak hafif hareketleri içeren egzersizler ve kısa yürüyüşler, doğuma ideal kilo alımı ile girilmesini sağlayacaktır.

2 – Hamilelikte Fazla Kilo Alımına Dikkat!

Gebelikle birlikte anne adaylarının kilo alması kaçınılmaz bir gerçektir. Annenin aldığı fazla kilonun bebeğe hiçbir faydası yoktur. Aksine doğumu zorlaştırması, sezaryen ile doğumun gerçekleşmesine neden olur. Sağlıklı ve dengeli beslenerek hamilelik dönemini en fazla 13-15 kilo almış bir şekilde sonlandırmak, anne ve bebek için faydalı olacaktır.

3 – Hamilelikte İdeal Şekilde Giyinmeli

Gebelik dönemini konforlu bir şekilde devam ettirebilmek için giyilen kıyafetlerinde rahat olasına fazlasıyla dikkat edilmelidir. Vücudu saran, özellikle karnın sıkışmasına neden olabilecek dar badiler giymek, annenin hareketlerini kısıtlayacağı için bebeğin de anne karnında rahatsız olma ihtimalini artıracaktır. Yumuşak dokulu penyeler ve bol beli sıkmayan pantolonlar hamilelik döneminin rahat geçmesini sağlayacak olan kıyafetlerdir.

4 – Gebelikte Bağırsak Fonksiyonlarına Ekstra Dikkat Edilmeli

Gebelik vücudun birçok noktasını etkileyen doğal bir süreçtir. Bu süreçten olumsuz bir şekilde etkilenmeye yatkın olan bağırsak sistemi, hamile bayanların sıkça kabız olmalarına neden olmaktadır. Anne adayları için oldukça zorlu olan bu rahatsızlığı önlemek için, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir. Diğer yandan günde iki litreye yakın su tüketmek ve hafif egzersizlerle bağırsak sistemini harekete geçirmek, her gün tuvalete çıkılmasını sağlayacaktır.

5 – Gebelikte Ağız Ve Diş Bakımı

Planlı gebeliklerde anne adaylarının mutlaka gebelik oluşumu öncesinde ağız ve diş bakımı kontrolünden geçmesi gerekir. Gebeliğin getirisi olan bazı hormonsal değişiklikler büyük ölçüde diş etlerini de etkilemekte ve diş eti kanamaları gebelik döneminde sıkça görülmektedir. Düzenli dişlerin fırçalanması ve diş eti iltihaplanması ve kanaması görüldüğünde tuzlu ve limonlu su ile gargara yapılması, anne adayının ağız ve diş sağlığı yönünden rahatlamasını sağlayacaktır.

6 – Çalışan Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Çalışma yaşamında aktif rol üstlenen birçok anne adayı doktor kontrolünde doğum yaklaşıncaya kadar çalışmayı tercih etmektedir. Hareketli bir gebelik süreci için bir bakıma faydalı olan çalışan anne adayı olmak, aşırı zorlayıcı ve yorucu bir çalışma ortamı olmadığı sürece bir sakıncası yoktur. Ancak gün sonuna kadar yorucu ve ayakta kalınması gereken işler, doğumun zamanından önce gerçekleşmesine neden olabilir.

7 – Gebelikte Cinsel İlişki

Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının pek çoğu duygusal bir yaklaşımla cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Doktorlarından önerdiği şekilde, doğuma bir ay kalana kadar gebelikte cinsel ilişkinin yaşanmasında hiçbir sakınca yoktur. Gebeliğin başlangıcından itibaren düşük tehlikesi ve erken doğum riski olan anne adaylarına zaten kadın doğum uzmanları tehlike geçinceye kadar ya da doğum sonrasına kadar cinsel ilişkiyi yasaklamaktadır. Bu konuda mutlaka doktor önerisine başvurmak fayda sağlayacaktır.

8 – Gebelikte Yolculuk Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun süren yolculuklarda, saatlerce hareketsiz kalmak anne adayları için son derece riskli durumlardan biridir. Bu sebeple zorunda kalmadıkça uzun mesafeli yolculuklardan kaçınmak gerekir. Mutlaka gidilmesi gereken yerlere anne adayları mutlaka sık sık mola verecek şekilde yola çıkmalıdır. Uçak yolculuğu tercih edecek hamile bayanlar, diğer yolcuların basınçtan etkilenebilecekleri kadar basınçtan etkilenirler. Bu sebeple uzak mesafelerdeki yolculuklar için özel araba yerine hava yolunun tercih edilmesi, yapılacak seyahatten daha az etkilenilmesini sağlayacaktır. Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler görüldüğü üzere kolaylıkla uygulanabilen bir şeylerdir.

Bir önceki içeriğimize https://www.lohusam.com/blog/icerik/hamilelik-doneminde-cilt-sagligi linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir