Genel

Hamilelikte Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Hamilelikte Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Hamilelik dokuz ayı kapsayan zorlu bir süreçtir. Hamileliğin ilk dönemlerinde henüz kilo alımı başlamadığı için yeni ve farklı kıyafetler almaya gerek olmaz. Fakat kilo alımının arttığı, karnın büyümeye başladığı, pantolonların düğmelerinin kapanamadığı zaman her hamilenin aklına aynı soru gelir: Hamilelikte kıyafet seçimi nasıl yapılmalı?

Hamilelikte Nasıl Kıyafetler Seçilmeli?

Hamileler için özel olara hazırlanmış birbirinden şık kıyafetler bulunur. Her dönem için özel olarak hazırlanmış hamile kıyafetleri bulmak mümkündür. Hamilelikte kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur. Hamilelikte hem şık olmak hem de vücudun rahat olması için bazı adımların takip edilmesi gerekir. Hamile olmasa bile tüm kadınlar hiç şüphesiz ki en çok pijama ve eşofmanların içerisinde rahat eder. Hamilelikte günlük kıyafet olarak bile hoş ve rahat bir eşofman takımı tercih edilebilir. Özellikle yaz aylarında hamilelik ilerlemiş ise sıcaktan bunalmamak için bol ve beli rahat bir şort da giyilebilir.

Kıyafet Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Hamilelik dönemi boyunca kilo alımı devam eder. Kilo alımı hamilelikte en çok karın ve basen kısmında meydana gelir. Bu sebeple hamilelikte kıyafet seçimi yaparken bel ve basen bölgesinin rahat olmasına dikkat edilmesi gerekir. Hamile pantolonlarının bel bölgesinde sıkılıp gevşetilebilen bir ayar kısmı bulunur. Hamile pantolonu satın alınırken pantolonun bel bölgesinde bu şekilde ayar kısmının olmasına dikkat edilmelidir. Hamileliğin dönemine göre pantolonun bel kısmı dönem dönem gevşeterek genişletilebilir. Hamileliğin ilerlediği dönemde bel bölgesinin ayarlanabilir olduğu pantolonlar kesinlikle en büyük kurtarıcı olacaktır.

Rahat Olan Giysiler Tercih Edilmeli

Hamileyken hem şık hem sevimli görünmeyi herkes ister. Fakat şık olmak uğruna asla rahatlıktan taviz verilmemelidir. Kıyafetlerde kullanılan kumaşlar mutlaka likralı ya da ensek türden kumaşlar olmalıdır. Vücudu saran, rahat hareket etmeyi engelleyen tarzdaki hiçbir kıyafet hamilelik döneminde tercih edilmemelidir. Özellikle dar kot pantolonlar, dar tişört ya da esnemeyen abiye elbiselerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Dar, esnemeyen taytlar hem karın bölgesine hem basen bölgesine baskı yapacağı için özellikle uzak durulmalıdır. Hamilelikte kıyafet seçimi için dikkat edilmesi gereken temel kurallar bu şekildedir.

Doğal Kumaşlı Kıyafetler Seçilmeli

Hamilelikte kıyafet seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kıyafetlerin kumaşlarının nasıl olduğudur. Hamilelik süresince vücut sıcaklığı normal zamanlara göre daha yüksektir. Bu yüzden kıyafetlerde kullanılan kumaşların doğal malzemelerden elde edilmiş olması ve nefes aldıran yapıda olması çok önemlidir. Özellikle yüzde yüz pamuklu kumaşlardan yapılmış ya da keten kumaşlardan üretilmiş kıyafetler tercih edilmelidir. Keten gibi doğal malzemelerden elde edilen kıyafetler hem daha hafif hem de cildi nefes aldıran yapıda olduğu için hamilelikte kıyafet seçimi konusunda iyi bir seçenek olacaktır.

Cilt Sağlığına Dikkat Edilmeli

Hamilelikte kıyafet seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de kumaşının cilt sağlığına uyumlu olmasıdır. Hamilelikte seçilen kıyafetlerin cilde nefes aldırması çok önemlidir. Terletmeyen, kaşıntı yapmayan türde kumaşlardan yapılmış ürünler tercih edilmelidir. Cilt nefes alamadığı zaman kaşıntı ve tahrişler oluşur. Bu sebeple kıyafet seçerken kumaşının ciltte kaşıntı yapmaması, tahrişe neden olmaması, cilde uyumlu olması ve cildin nefes alabilmesi çok önemlidir.

Fazla Bütçe Ayırmaya Gerek Yok

Hamilelikte kıyafet seçimi yaparken çok pahalı ve aşırı miktarda kıyafet almaya gerek yok. Hamile kıyafetleri normal kıyafetlere nazaran biraz daha pahalı olabilir. Hamilelik döneminin 3. ayından sonra karın büyümeye başlar ve basen genişler. Bu yüzden sadece 6 ay boyunca giyilecek kıyafetler için aşırı miktarda kombin yapmaya gerek yoktur. Dolayısıyla hamilelik döneminde birbiriyle kombinlemesi kolay olan az sayıda kıyafet almak bütçeniz için de daha uygun olacaktır. Az sayıda kıyafet ile daha fazla sayıda kombin yapabilirsiniz. Hamilelik dönemi bittikten sonra kullanılmayacak olan bu giysiler dolabınızda fazlalık yapar. Ayrıca fazladan alınan her parça kıyafet için harcanan para tamamen israftır.

Hamilelik Sonrasını Düşünün

Hamilelikte kıyafet seçimi yaparken hamilelik döneminin bitiminden sonrası da düşünülerek alışveriş yapılmalıdır. Normal zamanlarda da bol kıyafetleri giymeyi seviyorsanız, özellikle üst kıyafet seçilirken hamilelik sonrasında da giyilebilecek tarza kıyafetler seçilmelidir. Salaş kıyafet seven kişilerin seçtiği bol kıyafetler doğumdan sonra da giyilebilir özellikte olmalıdır. Doğumda alınan fazla kilolar verildikten sonra hamilelik döneminde alınmış bol ve salaş tarzda üst giysileri giyilmeye devam edilebilir. Bu sebeple uzun süre boyunca kullanılabilecek tarzda üst giysisi satın alabilirsiniz. Salaş tişörtlerin yanı sıra toparlayıcı özellikteki, karnı sıkmayan hamile tişörtleri de tercih edilebilir. Fakat aynı durum pantolon için söz konusu değildir. Hamilelik dönemi boyunca bel ve basen bölgesinin genişlemesi sebebi ile hamileler için özel üretilen hamile pantolonları kullanılmalıdır. Hamilelik dönemi bitip kilo verildiğinde bu pantolonlar kullanılamayacağı için fazla sayıda pantolon satın almaya gerek olmayacaktır.

Uygun İç Çamaşırı Seçimi Yapın

Hamilelikte kıyafet seçimi yaparken en önemli faktörlerden biri de iç çamaşırı seçimini doğru yapmaktır. Her zaman nefes alan rahat ve pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli, kesinlikle ütülenerek kullanılmalıdır. Dantelli ya da naylondan yapılmış külotlar bakteri ya da mantar üremesine ve ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka külot seçimi pamuklu ve rahat ürünlerden yana yapılmalıdır. Hamilelik boyunca göğüslerde gittikçe büyüme olacağı için balensiz sutyen seçilmelidir. Süt bezlerinin rahatlıkla gelişebilmesi için sıkı kalıplı dolgulu sutyenlerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda sutyen seçiminde de pamuklu ve esnek ürünler tercih edilmelidir. Hamilelik döneminde kullanılması için özel olarak üretilmiş hamile sutyenleri kullanılmalıdır.

Ayakkabı Seçimine Dikkat!

Hamilelikte kıyafet seçimi ne kadar önemli ise ayakkabı seçimi de o denli önemlidir. Özellikle hamilelik döneminde ayakkabı seçimine daha çok dikkat edilmelidir. Topuklu ayakkabı giymeyi ne kadar severseniz sevin hamilelik döneminde topuklu ayakkabı giymek vücut sağlığı için oldukça zararlıdır. Seçilen ayakkabılar kesinlikle topuksuz olmalı ve giyilip çıkarması kolay olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle bağcıksız ayakkabıları tercih etmek, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde eğilip kalkmak zorlaşacağı için daha rahat olacaktır. Hamilelik döneminde ayaklarda şişkinlik olabileceği için ayak numarası da büyüyebilir. Bu sebeple bir ya da iki çift fazladan ayakkabı almak gerekebilir. Tercih edilen ayakkabılar yumuşak tabanlı ve ortopedik olmalıdır. Kolay ve rahat yürünebilen ve ayak yapısına uygun ayakkabılar seçilmelidir. Çorap seçimi olarak da mutlaka pamuklu ve rahat çoraplar tercih edilmelidir. Naylon çoraplar ya da sentetik çoraplar terleteceği için bu tarz modellerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Dar Giyim

Hamilelikte kıyafet seçimi yaparken sadece hamilelere uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Özellikle dar ya da sıkı kıyafetler giyildiği zaman karın bölgesi de rahat olamayacağı için tercih edilmemelidir. Karın bölgesi kıyafetlerle çok sıkıldığında bebeğin karın içerisinde rahatça hareket edememesine ve hatta kordonunun dolanmasına bile sebep olabilir. Tayt tercih ediliyorsa dar görünümlü fakat bel kısmı geniş olan hamile taytı tercih edilmelidir. Tişört olarak ise dar ve sıkı olanlar değil, bol kesim ya da karın toparlayıcı rahat tişörtler giyilmelidir.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/emzirme-urunleri-seciminde-dikkat-edilmesi-gerekenler linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir