Genel

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI

Hami̇leli̇kte Mi̇de Yanmasi

Hamilelikte mide yanması neden olur

Mide yanması göğüs kemiğinin altından genze kadar olan bölgede meydana gelen yanma rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık, hamilenin vücudunda meydana gelen hormonel değişikliklerden, fizyolojik değişikliklerden dolayı meydana gelmiştir. Daha çokta annelik hormonunun daha fazla salgılanmasından meydana gelmiştir. Pregestoron hormonunun fazla salgılanması, mide ve yemek borusu ardındaki kapakçığın gevşemesine sebep olur. Bu da mide asidinin dışarı çıkmasına ve yanmalara yol açar.

Tüm gebelik süresince yanma olabileceği gibi en çok da son iki ayda yanmaya daha çok rastlanabilir. Rahimin büyümesiyle mide ve sindirim sistemine baskı yapması sindirim sisteminin daha az çalışmasına sebep olur. Böylece de mide daha geç boşalır. Midenin devridaim süresi uzar. Mide içinde bulunan asitler yiyecek kırıntıları ile beraber yemek borusuna doğru çıkar . Bunlar sonucunda da midede yanmalar ve ekşimeler olur. Yanma kalbe yakın gerçekleştiği için kalp krizi ile karıştırılır.

Bu yanmalardan kurtulabilmek için önce kahve, asitli yiyecekler ve çikolatalı yiyeceklerden uzak durmak gerektir. İşlenmiş etler, baharatlı yiyecekler, yağlı yiyeceklerden de uzak durmak gerekir.

Ayrıca bir defada çok yemekten, hızlı hızlı yemekten uzak durmaya çalışılmalı. Ara öğünlerle hamilenin günlük besin ihtiyacını karşılanmaya  çalışılmalı. Yemekler çok sıcak tüketilmemelidir. Yemekle beraber çok su içmek midedeki  rahatsızlığı daha da arttıracaktır o nedenle suyu yemekten yatım saat önce ve sonra içmek gerekir.

Yemek yedikten sonra vücut hareketli tutulmaya çalışılmalı küçük işler yapılmalıdır. Yatma pozisyonuna yemek yedikten 3 saat sonra geçmelidir. Yanmalardan kurtulabilmek için antiasitlerden ve kalsiyum desteklerinden yararlanılabilir. Yalnız demir ilaçları ile anti asitleri beraber almamaya özen göstermek gerekir, çünkü beraber kullanım birbirlerinin etkisini yok edebilir.

Hamileyken yapılması gereken egzersizler ihmal edilmemelidir ki sindirim problemleri oluşmasın. En güzel sporda yürüyüştür. Hamilede mide yanması varsa ılık süt içebilir. Meyvelerden Armut ve elma yemek de  mideyi rahatlatabilir. Ayrıca badem mide yanmasına en iyi gelen besinlerdendir. 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir