Genel

Hamileyken Emzirmek Zararlı Mı?

Hamileyken Emzirmek Zararlı Mı?

Halk arasında emzirme sürecinde olan kadınların hamile kalamayacağı şeklinde yaygın bir inanış vardır. Fakat yapılan araştırmalar, kadınların doğum yaptıktan sonra ilk altı ay, tekrar hamile kalma ihtimalinin %2 oranında olduğunu gözler önüne sermiştir. Emzirme döneminde iken hamile kalan anneler, elinde olmadan her iki çocuğu için de endişelenir. Bu durum annelerin aklını “Hamileyken emzirmek zararlı mıdır?” veya “Çocuğumu sütten kesmem gerekli mi?” gibi soruların kurcalamasına neden olur.

Emzirirken hamile olduğunu öğrenen bir annenin kafasında bazı sorular belirmeye başlar. Tandem emzirme olarak da bilinen hamileyken emzirmeye devam etme konusunda kararsız kalınır. Annelerin bu durumun hamileliğine zarar vermesinden veya emzirme döneminde olan bebeğinin bundan olumsuz etkilenmesinden endişelenmesi oldukça normaldir. Uzmanlar ise annelerin “Hamileyken emzirmek doğru mu?” sorusuna olumlu cevaplar verirler.

Hamilelikte Emzirme Sakıncalı Mı?

Günümüze kadar halk arasında ve sağlık çalışanlarındaki genel görüş, hamileyken emzirmek durumunun zararlı olacağı yönünde olmuştur. Fakat son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda, tandem emzirmenin anne ve bebeğin sağlığına olumsuz bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Annenin emzirirken yeniden hamile kaldığında aniden bebeğini emzirmeyi bırakması sağlıklı bir durum değildir. Anne ve bebek istediği sürece emzirmeye devam edilmelidir. Yapılan araştırmalar, bebeklerin 2 yaşına gelene kadar emmeye devam etmesinin, bağışıklık sistemleri için son derece önemli olduğunu göstermektedir. Hamileyken emzirmek eğer anne yeterli şekilde beslenebilirse, oldukça normaldir.

Hamileliğin genel olarak 4. ayından sonra süt, doğacak bebeğin mekonyumunu atmasına destek olacak şekilde kolostruma dönüşmeye başlar. Kolostruma dönüşen sütün tadı ise değişir. Bu değişimi, halihazırda emme sürecinde olan bebek beğenmezse, emmeyi kendiliğinden bırakabilir. Fakat bazı bebekler anne sütünün tadındaki değişimden rahatsız olmaz ve emmeye devam eder. Bu bebeklerin dışkısının kıvamında değişiklikler olabilir. Bu durum son derece normaldir.

Hamileyken Emzirmeye Devam Edilebilir mi?

Emzirme sürecinde iken hamile kalan birçok kadın, karnındaki bebeğin gelişiminin olumsuz etkileneceğini düşündüğü için ilk olarak emzirmeyi bırakmayı düşünür. Bunun nedeni ise emzirme sürecinde salgılanan oksitosin hormonunun, doğumu başlatıcı özelliği olmasıdır. Haliyle çok sayıda anne bu durum yüzünden her iki bebeği için de endişelenmeye başlar. Oysaki Japonya’da ve İran’da yapılan bazı araştırmalar, hamileyken emzirmek konusunda endişeye kapılmamak gerektiğini ve tandem emzirmenin düşüğe neden olabileceği fikrinin asılsız olduğunu ortaya koymuştur. Yine bu araştırmalar, riskli bir hamilelik süreci geçirilmediği durumda sıradan bir hamilelik geçiren ve hamilelik süresince emziren iki kadının düşük ve erken doğum riskinin aynı oranda olduğunu gözler önüne sermiştir.

Oksitosin hormonu sütün salgılanmasına yardımcı olurken, rahim kasılmalarını da sağlayan bir hormondur. Fakat emzirme esnasında rahimde çok hafif kasılmaların yanı sıra düşük ya da erken doğumu tetiklediği ile ilgili bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Ayrıca uluslararası emzirme kuruluşu La Leche League, hamileyken bebek emzirmenin güvenli olduğunu söylemektedir. Fakat burada anne adayının sağlıklı olmasına ve erken doğum riskinin bulunmamasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Hamile Kalınca Süt Kesilir Mi?

Hamileyken emzirmek durumunda kaldıysanız, ilk yapacağınız şey hamilelik sürecini doktorunuzla birlikte planlamak olmalıdır. Eğer hamileyken bebek emzirmeye devam etmeniz durumunda herhangi bir sakınca yoksa aklınıza gelebilecek bir diğer bir soru “Hamile kaldığımda sütüm kesilir mi?” olacaktır.

Her annenin sütünün hamileyken azaldığını söylemek doğru değildir. Fakat progesteron hormonu seviyesi arttığı için sütün azalması, oldukça rastlanan bir durumdur. Bu hormonun artmasına bağlı olarak sütte azalma olabilir. Ancak bu hormonun seviyesi, doğumdan sonra hızla düşüşe geçer. Bu sayede sütünüz yeniden normal şekilde gelmeye başlayacaktır.

Hamilelikte Emzirme Ne Zaman Kesilmeli?

Hamileyken emzirmek konusunda endişeye kapılan bazı anneler, emzirmeyi aniden bırakabilmektedir. Halbuki sütün birdenbire kesilmesi bebekte duygusal zorlanmaya ve memede süt birikimine bağlı oluşan bazı sorunlara neden olabildiğinden, önerilmez. Memeye kötü görüntüye sahip olan maddelerin sürülmesi ve bebeğin bu şekilde tiksindirilmeye çalışılması da duygusal travmaya yol açabilir. Bu nedenle asla tavsiye edilmez.

Bebek ve annenin hazır olduğu zaman, tandem emzirmenin kesilmesi için en doğru zamandır. Bu dönemde çevrenizdeki bazı kişilerin, bebeğinizin artık büyüdüğünü, emzirilmeye ihtiyacı olmadığını ve anne sütünün 6. aydan sonra besleyici bir değerinin olmadığını söylemesi sizi etkilememelidir. Çünkü yapılan araştırmalar 1-2 yaş aralığında olan bebeklerin günlük kalori ve protein ihtiyaçlarının yüzde 30 kadarının anne sütü ile karşılanabileceğini göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesini, 6. aydan sonra ise tamamlayıcı ek besinlere başlanarak, 2 yaşına kadar emzirmenin devam etmesini tavsiye etmektedir. Bazı bebekler ise 1 yaş civarındayken emmekten kendiliğinden vazgeçebilir. Fakat bebeklerin kendi haline bırakıldığında, memeyi bırakması genellikle 2 yıldan daha uzun sürebilir.

Hamileyken Emzirmek Bebeği Zehirler mi?

Hamileyken emzirmek konusunda halk arasında oldukça yaygın olan bir diğer görüş de emziren annenin sütü ile emzirdiği bebeği zehirleyebileceği düşüncesidir. Fakat bu inanış tamamen bir şehir efsanesinden ibarettir ve hiçbir gerçeklik payı bulunmamaktadır. Yapılan bazı araştırmalar hamilelik döneminde süt salgılayan annelerin sütünde, bağışıklık destekleyici içeriğin bir miktar azaldığını gösterse de bu oran, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek bir oran değildir.

Tandem emzirmede akla gelen bir diğer soru da hamileyken emzirmenin bebeği ishal yapıp yapmayacağıdır. Hamileyken emzirmenin bebeklerde ishal oluşumu hakkında bilinen bir etkisi bulunmamaktadır. Kimi zaman anne sütünün yapısı itibariyle veya başka sebeplerden dolayı bebeğinizde ishal gözlemlemeniz mümkündür. Fakat bu ihtimal, emzirirken hamile olmayan annelerle aynıdır. Lohusam ile lohusa ve hamile giyim ürünleri ile rahatlığı yakalayın..

Hamileyken Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamileyken emzirmek zorunda kalan annelerin özellikle iyi beslenmeye dikkat etmesi gerekir. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeterince su tükettiğinizden emin olun. Çünkü yeterli su tüketimi anne ve bebek sağlığı için büyük öneme sahiptir.
  • Hamileyken emzirmek, anneyi normal hamilelik dönemine göre daha yorgun düşürebildiği için sık sık dinlenmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca annenin kendini zorlayacak aktivitelerden uzak durması gerekir.
  • Eğer hamilelik dönemi zor geçiyorsa, emzirmek için doktorunuzdan onay almanız ve her aşamada onunla iş birliği içinde olmanız çok önemlidir. Gerekli özen gösterildiği takdirde sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmemek için hiçbir engel yoktur.
  • İyi beslenmeye özen gösterin. Emzirirken günde ortalama olarak 650 kaloriye daha ihtiyaç duyulur. Eğer bebeğiniz başka ek gıdalar ile de besleniyorsa bu miktar 500 kaloriye kadar düşer ama yine de hamile kalmadan önceki almanız gereken kaloriden daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Bunu telafi edebilmek adına besin değeri yüksek olan, sağlıklı gıdalarla beslenmelisiniz. Eğer beslenme konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız bir beslenme uzmanına danışmaktan çekinmeyin.
  • Hislerinize kulak verin. Bebeğinizi emzirmek her zaman iyidir fakat kendinizi iyi hissetmiyorsanız ya da psikolojik olarak emzirmek sizin için fazla gelmeye başladıysa, emzirmeyi azaltmakta bir sorun olmadığını unutmayın.
  • Bu dönemde hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınızın olumsuz etkilenmesini önlemek için özellikle rahat kıyafetler kullanmaya özen göstermelisiniz. Lohusam emzirme sütyeni ve emzirme atleti ile tandem emzirme sürecini çok daha rahat bir hale getirebilirsiniz.
  • Bu süreçte kendinizi yormamaya çalışın. Emzirme pozisyonunuza dikkat edin ve hamilelik dönemi boyunca önemli bir dönüşüm geçiren vücudunuzu yorucu hareketlerden kaçının. Her zaman en rahat olduğunuz pozisyonda emzirmeye özen gösterin.

  Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/anneler-gunu-icin-hediye-fikirleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir