Genel

İlk Hamile Giyim Alışverişi Nasıl Yapılır?

İlk Hamile Giyim Alışverişi Nasıl Yapılır?

Kadınlar hamilelik döneminde hem fiziksel hem psikolojik açıdan birçok değişim geçirirler. Beslenme, egzersiz yapma hatta dinlenme alışkanlıklarını bile değiştirmek zorunda kalabilirler. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de kıyafet seçimidir. Hamileliğin ilk üç ayında vücudun formunda pek bir değişikli olmaz ancak dördüncü aydan sonra özellikle karın, basenler ve kollar olmak üzere vücut şişmeye başlar. Bu nedenle ilk hamile giyim alışverişi içerisinde ilk üç ay boyunca her zamanki kıyafetlerinizi giymeye devam edebilirsiniz, hamile giyim alışverişini bu dönemden sonra yapmaya başlamanız önerilir.

Hamilelikte vücut ısısı da bir iki derece yükselir, bu nedenle özellikle yaz hamileliği geçiriyorsanız kendinizi serin tutacak kıyafetler tercih etmelisiniz. İlk hamile giyim alışverişi sırasında hem yeni vücut ölçülerinizi hem de vücut sıcaklığınızı göz önüne alarak rahat bedenler ve doğal kumaşlar kullanmalısınız.

Hamilelik döneminde alınan kilolardan ve büyük beden giyinmekten rahatsız olan kadınlar bu dönemin yeni ölçülere uygun farklı bir tarz keşfe süreci olduğunu unutamamalılar. Her türlü beden için uygun gömlek, pantolon, şort modelleriyle rahatlığı ve şıklığı aynı anda yaşayabilirsiniz. Hatta hamilelik kilolarını saklamak isteyen hanımlar için koyu renk, küçük desenli ya da enine çizgili kıyafetler kullanmak gibi küçük hilelerle oluşturulmuş kreasyonlar da mevcut.

İlk hamile giyim alışverişi sırasında bel ve karnı sıkan kıyafetler, kemerler, dar pantolonlar, sıkan çoraplar, naylon ve sert malzemesi olan iç çamaşırlarından uzak durulmalıdır. Bu dönemde yeni beden ölçülerin göre rahat ve şık giyinmek anneye iyi hissettirir ve dolayısıyla bebeğin de gelişimi sağlıklı bir şekilde devam eder.

İlk Hamile Giyim Alışverişi Konusunda Doğru Tercih Yaparak Şık ve Zarif Görünmeye Devam Edin

Hamileliğin ilk üç ayında kilo artışı fazla olmadığı için dolabınızda bulunan kıyafetleri giymeye devam edebilirsiniz. Karnınız yavaş yavaş büyümeye başladığında ise tunik, tişört, gömlek, beli rahat olan bol giysileri tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğunca rahat elbiseler gibi vücudunuzu sıkmayacak ve kan dolaşımınızı engellemeyecek kıyafetler seçmelisiniz. Dördüncü aydan sonra ise karın, basen ve göğüs bölgesi gittikçe büyümeye başlıyor. Bu nedenle dış giyim olduğu kadar iç giyim alışverişini de doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Hamile ürünleri kadar diğer mağazalardaki büyük beden ya da doğru bir şekilde kombinleyerek hamilelik sonrası da kullanabileceğiniz kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem ekonomik olarak hem de giysi çeşitliliği olarak kazanç sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda hamilelik dönemindesiniz diye sizi fazla kilolu gösterecek çok bol kıyafetlerden de uzak durmalısınız. Bu hem tarzınızı hem de moralinizi olumsuz yönde etkiler. İlk hamile giyim alışverişi sırasında vücudunuza uygun, şık ve rahat kıyafetleri tercih ederek hem bebeğinizin sağlığını korur hem de kendinizi iyi hissedersiniz.

Rahat ve Vücudunuza Uygun Kesimler Tercih Edin

Her vücudun kendine göre bir kalıbı vardır. Hamilelik öncesinde de kıyafet seçimini kendi özel formunuza göre yapmalısınız. Hamileliğin dördüncü ayından sonra vücudun genişlemesiyle beraber yeni kalıbınıza uygun kıyafet tercihinde bulunmalısınız. Özellikle karın, göğüs, basen ve kol bölgesinde bir şişme görüleceği için bu kısımları rahatsız etmeyecek giysiler alınmalı. Boynunuzu çok fazla sıkıp hem psikolojik hem fiziksel rahatsızlık vermemesi açısından boğazlı, dar yakalı bluzlerden çok kayık ya da bisiklet yaka üstler giymelisiniz.

Kol kesimi darsa esnek kumaşı olan ama onun dışında mümkün olabildiğince bol kol kesimli kıyafetler aramalısınız. Özellikle hamileliğin sonraki aylarında rahat hareket edebilmek için kalça, bel, basen bölgesini sıkmayacak esnek kumaşlı ya da lastikli beli olan bol pantolonlar tercih etmelisiniz. Bunun için ilk hamile giyim alışverişi sırasında markaların hamile koleksiyonlarından lastikli özel kalıplı pantolonlar satın alabilirsiniz.

İlk Hamile Giyim Alışverişi Sırasında Ferah ve Hava Alan Kumaşlar Tercih Edin

İlk hamile giyim alışverişi yaparken rahat ve sağlıklı kumaşlar tercih etmek oldukça önemlidir. Hamilelik sırasında vücudunuzun hava almasını sağlayan ve ferah tutan kumaşlarla rahat bir nefes alabilirsiniz. Özellikle hamilelik döneminde vücut ısısının artmasıyla sıcak basmaları ve psikolojik olarak daralmalar görülebilir. Bu nedenle vücuda nefes aldırmayan naylon gibi sentetik kumaşlardan kaçınmalısınız.

Pamuklu, keten gibi doğal kumaşlar tercih ederek hem vücut ısınızı koruyabilir hem de serin kalabilirsiniz. Bu dönemde vücudun hassasiyeti arttığından çeşitli mantar enfeksiyonlarına ve tahrişe de açıktır. Bu nedenle doğal ve sağlıklı kumaşlar seçilmesi oldukça önem taşır. Aynı zamanda hamilelik döneminde hareket etmek zorlaşacağından rahat oturup kalkmak için penye gibi kolay esneyen kumaşlar kullanmalısınız. Bu şekilde ağırlaşan vücudunuz ve genişleyen formunuzla bile rahat hissedebilir ve dar kesimli kıyafetlere kolayca girebilirsiniz.

Doğal ve Sıkmayan İç Çamaşırları Tercih Edin

Tenle direkt temas halinde olduğu için hamilelik döneminde iç çamaşırı seçimi oldukça önem taşır. İç çamaşırının hem vücudu sıkmaması hem de hava almasını engellememesi gereklidir. Hormonal değişimin artmasıyla memelerde bariz bir büyüme olur. Bu nedenle ilk üç ay dolabınızdaki sutyenleri kullansanız da sonraki haftalarda yenilerini almanız gerekecektir. Sutyen seçiminde en çok dikkat etmeniz gereken şey bedeninize uygun olmasıdır.  Bedeninize uygun sütyen çeşitleri Lohusam.com‘da..

Yavaş yavaş şişen göğüs bölgenize ve memelerinize uygun olacak ve vücudunuzu sıkmayacak sutyenleri kullanmalısınız. Vücudunuzun nefes alması açısından doğal pamuklu ve esnek yapısıyla rahat etmenizi sağlayan penye tarzı kumaşlar tercih etmelisiniz. Hamilelik döneminde meme uçları da oldukça hassaslaştığından rahatsız etmeyecek ve tahriş yaratmayacak doğallıkta modeller seçmelisiniz. Aynı zamanda sırtınıza çok yük bindirmemesi açısından çok kalın ya da sert yapılı sutyen askılarını kullanmamalısınız.

Dördüncü aydan sonra vücudun genişlemeye başlamasıyla beraber büyük bedenli hamile külotları alabilirsiniz. Bel lastiği karnınızı sıkmayacak ve vücut ısısını dengede tutacak doğal, esnek kumaşlar kullanmalısınız. İlk hamile giyim alışverişi yaparken sağlıklı ve rahat ettirecek iç çamaşırları tercih etmelisiniz.

İlk Hamile Giyim Alışverişi Sırasında Alçak Topuklu ve Rahat Ayakkabılar Tercih Edin

Kadınlar hamilelik döneminde gittikçe büyüyen karınlarıyla dengede durabilmek için başı ve vücudun üst kısmını geriye doğru atarak hareket ederler. Bu pozisyonda da bel boşluğu artar ve sırt, bel ağrıları baş gösterir. Bunun olmaması için düz tabanlı ayakkabılar yerine iki üç santimlik topuğu olan ortopedik ayakkabılar giyerek vücudunuzun dengesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Babet tarzı ayakkabılar normalde de duruş ve bel sağlığı açısından iyi olmadığından özellikle hamilelikte rahatınızı ve dengenizi sağlamanızı oldukça zorlaştıracaktır.

Aynı zamanda yüksek topuklu ayakkabılar da hem vücudunuzun dengesinin bozulmasına hem de ayaklarınızın rahatsız olmasına sebebiyet vereceğinden hamilelik döneminde oldukça sakıncalıdır. Diğer kısımlarında olduğu gibi vücudun nefes alması açısından naylon gibi sentetik maddeler yerine gerçek deri olan doğal yapılı ayakkabılar tercih etmelisiniz. Aynı zamanda hamileliğin dördüncü ayından sonra ayaklar da genişlemeye başlayacağı için esneyebilen ve ayağınızı sıkmayan ayakkabılar kullanmalısınız. Özellikle hamileliğin son ayları eğilmekte hatta oturup kalkmakta zorluk yaşayacağınızdan kolayca giyip çıkarabileceğiniz bağcıksız, cırt cırtlı ayakkabılar tercih etmelisiniz. Tüm hamile ve lohusa ürünleri için kaliteli kumaşlardan üretilen ürünleri satışa sunan lohusam.com sitesinden gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Vücudunuza En Uygun Bikini ve Mayoyu Tercih Edin

Hamileliğiniz yaz aylarına denk geldiyse serinlemek ve biraz egzersiz yapmak için yüzme en sağlıklı yöntemdir. Ancak hem kendinizin hem de bebeğin rahatlığı açısından en doğru olan mayoyu ya da bikiniyi seçmelisiniz. Mayo giymek istiyorsanız beli büzgülü olan ve karnınızı saracak ancak sıkmayacak bir model kullanabilirsiniz.

Bikini giymek istiyorsanız da üst kısmının askıları çok kalın, sıkı olmayacak ve göğüs bölgenizi rahatsız etmeyen; alt kısmı da beli karnınızı sıkmayacak ölçüde yüksek olan rahat bir model tercih edebilirsiniz. İlk hamile giyim alışverişi yaparken vücudunuza en uygun ve en doğru mayoyu seçmek rahat ve mutlu bir tatil geçirmenize yardımcı olur.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/rahat-bir-hamilelik-gecirmek-icin-5-onerimiz linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir