Genel

Lohusa Annelerin Psikolojisine İyi Gelen 5 Renk

Lohusa Annelerin Psikolojisine İyi Gelen 5 Renk

Doğumdan sonraki altı haftalık lohusalık döneminde annenin vücudu yavaş yavaş eski haline dönmeye başlar. Hem fiziksel hem psikolojik olarak yenilenen anne hormonal değişimle sebebiyle duygusal dalgalanmalar yaşayabilir. Aynı zamanda bu dönemde hayatına katılan bir bebeğin sorumluluğuyla kaygı problemleri baş gösterebilir. Bebeğine iyi bakabilmek ya da vücudunun tekrar eski haline dönmesi konusunda çeşitli endişeler yaşayabilir. Yaşam düzeninin ve duygularının ani değişimiyle başa çıkamayabilir ve bunun sonucunda da lohusalık depresyonu ortaya çıkabilir. Bunun olmaması için fiziksel olarak beslenme düzenine, bol su içmeye ve açık havada yürüyüş yapmaya özen göstermeleri gereklidir. Psikolojik olarak iyi hissetmek içinse eşin ve yakınların desteğinin yanı sıra rahatlatıcı renkler, müzikler eşliğinde annenin bir süre dinlenebilmesi oldukça önemlidir. Bunun için lohusa annelerin psikolojisine iyi gelen 5 renk hakkında bir derleme yaptık.

Renkler farklı kültürlerde değişik anlamlara geliyor olsa da insan psikolojisi üzerinde benzer etkiler yaratıyor. Biz farkında olmadan beynimiz çevredeki bir rengi algılıyor ve ruh halimizi buna göre şekillendiriyor. Bazı renkler bizi daha hareketli ya da güvende hissettirirken bazıları da daha sakin ve dingin hissettiriyor.

Bankaların yeşil renk kullanmasının sebebi güven, hastanelerin beyaz kullanmasının sebebi temizlik, yiyecek markalarının kırmızı kullanmasının sebebi talep duygusu yaratmasıdır. Lohusa kadınlar da kaygı bozukluğu ya da depresyon hissettiğinde kendilerini psikolojik olarak rahatlatacak renkleri kullanmalıdırlar. Bu renkleri lohusa annelerin psikolojisine iyi gelen 5 renk şeklinde grupladık.

Mavi, Lohusa Annelerin Psikolojisine İyi Gelen 5 Renk Arasındadır

Mavi, rahatlamak için uzun uzun baktığımız gökyüzünün rengidir. Sakinliği ve dinginliği temsil eden bu renk stres yönetimi konusunda oldukça faydalı etkiler yaratır. Hamilelik döneminde yükselen östrojen ve progesteron hormonlarının lohusalık döneminde aniden düşmesiyle annede sebepsiz bir hüzün baş gösterebilir. Aynı zamanda bebeğin beslenme ya da uyku alışkanlıklarında da bir düzensizlik olduğunda annenin bu problemi gittikçe artar.

Anne, bebeğinin sağlığı konusunda endişelenmeye başladığında kendi beslenme ve dinlenme düzenini bozarak kendini hem fiziksel hem psikolojik olarak yorabilir. Bu dönemde eşin desteği oldukça önemlidir. İş yükü anneyle paylaşılmalı ve konuşarak annenin rahatlamasına yardımcı olunmalıdır. Bu şekilde anne hem yeni düzene daha çabuk hem de daha mutlu bir şekilde alışır.

Odalarda, eşyalarda ya da kıyafetlerde mavi renk kullanılarak annenin daha sakin, dingin ve endişelerden arınmış bir şekilde bebeğiyle ilgilenmesi sağlanabilir. Bu nedenle mavi, lohusa annelerin psikolojisine iyi gelen 5 renk arasındadır. Ayrıca mavi, annelerin zihnini boşaltmasına ve kalp atışlarının normal seyirde devam etmesine de yardımcı olur. Yatıştırıcı bir özelliği olan mavi rengin açık tonlarını tercih ederek daha stressiz bir lohusalık dönemi geçirebilirsiniz. Lohusam.com hamile ve lohusa giyim sitesinden tercih edeceğiniz mavi gecelik, pijama ve sabahlık takımları ile rahatlığın keyfine varın..

Yeşil, Lohusa Annelerin Psikolojisine İyi Gelen 5 Renkten Biridir

Yeşil, içinde kendimizi huzurlu hissettiğimiz doğanın rengidir. Bazen doğada geçirilen yarım saat bile insanı bütün sıkıntılarından kurtararak zihnini boşaltır. Sakinliği sembolize eden yeşil kaygılarınızın azalmasına yardımcı olur. Hayatına yeni katılan ve kendisinden bağımsız olarak yaşamına devam edemeyecek olan bir bebeğe sahip olmak stres yaratabilir.

Anneler lohusalık döneminde yeni kucaklarına aldıkları bebekleriyle ilgilenmekten kendilerine ayıracak zaman bulamayabilirler. Bu nedenle yeterli dinlenememe ve vücudun zayıf düşmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda anne psikolojik olarak hem kendini halsiz hem de bebeği için yetersiz hissedebilir. Bu da stres seviyesini daha çok artırarak sonunu lohusalık depresyonuna kadar vardırabilir. Bunun yaşanmaması öncelikle eş ve aile desteği olmak üzere anne mümkün olduğu kadar desteklenmelidir.

Açık havada yürüyüşler ve hafif egzersizler yaparak kendini yenilenmiş hissedebilir. Bu sayede bebeğiyle de daha verimli bir şekilde ilgilenebilir. Aynı zamanda mekanlarda ve eşyalarda yeşil renk kullanmak da lohusa annenin stresinin azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle yeşil, lohusa annelerin psikolojisine iyi gelen 5 renkten biridir. Aynı zamanda yeşil renk lohusa annelerin kaygı problemlerinden uzaklaşmasına ve daha huzurlu hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca yeşilin açık tonlarının kullanılması daha rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yaratır.

Lila, Lohusa Annelerin Psikolojisine İyi Gelen 5 Renk Arasındadır

Leylak, lavanta gibi asaleti temsil eden çiçeklerin rengi olan mor zarafet ve dinginliği çağrıştırır. Özellikle morun açık bir tonu olan lila rengi mistisizmi, hayal gücünü ve iç huzuru sembolize eder. Agresif kişilerin tedavisinde kullanıldığından sinir ya da stres duygularını azaltma etkisine sahiptir. Lohusalık dönemindeki kadınlar emzirme için devamlı uykularını bölmek durumunda kaldıklarından gün içinde dinlenmeleri çok önemlidir.

Çok fazla ya da az uyuma lohusa annenin fiziken ve moral olarak düşmesine neden olur. Böyle durumlarda bebeğiyle de yeterince ilgilenemez ve çeşitli kaygılar baş gösterir. Bununla doğru bir şekilde baş edebilmek için lohusa annenin gece bölünen uykularını telafi etmek adına düzenli bir şekilde dinlenmesi gereklidir. Bunun için eşin ve aile büyüklerinin bebekle bir süre ilgilenmeleri ve lohusa anneyi rahat ettirmeleri oldukça önemlidir. Aynı zamanda yatak odasında ya da nevresim takımlarında lila rengi kullanılması da annenin zihnini boşaltmasına ve dinginleşmesine yardımcı olur. Bu nedenle lila, lohusa annelerin psikolojisine iyi gelen 5 renk arasındadır. Aynı zamanda lila, vücuttaki hormonların ve salgı bezlerinin dengeli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu renk lohusa annenin hormonal değişimler konusunda yaşadığı duygusal dalgalanmalarda da oldukça etkilidir. Lila renkli Lohusa tacı ile şıklığı yakalayın..

Beyaz, Lohusa Annelerin Psikolojisine İyi Gelen 5 Renkten Biridir

Beyaz temizliği ve tazeliği temsil eden bir renktir. Temizliği de sembolize ettiği için doktorlar, hemşireler beyaz giyerler. Bu renk odaklanmanıza ve kafanızdaki dağınık düşünceleri toparlamanıza yardımcı olur.

Lohusa dönemindeki kadınlar yoğun tempodan sıyrılıp biraz sakinleşip âna odaklanabilmek için odalar ve kıyafetlerinde beyaz rengi kullanabilirler. Aynı zamanda yaz mevsiminde hamilelik veya lohusalık dönemi geçiren kadınları ışığı yansıttığından serin tutar. Bu nedenle beyaz, lohusa annelerin psikolojisine iyi gelen 5 renkten biridir. Bu renk, kadınların lohusalık döneminde rahat ve dingin bir ruh hali içinde olmalarına yardımcı olur. Lohusam.com lohusa hamile giyim sitesi üzerinden birbirinden şık lohusa giyim ürünlerine bakabilirsiniz.

Pembe, Lohusa Annelerin Psikolojisine İyi Gelen 5 Renk Arasındadır

Pembe, romantik ve sakinleştirici özelliğe sahip bir renktir. Küçük çocukların daha sakin olmasını sağladığı için silgiler, kalemler için genellikle bu renk tercih edilmiştir. Pembenin yetişkinler üzerinde de yatıştırıcı bir etkisi vardır. Lohusa anneler bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra yeni düzene uyum sağlayana kadar stres yönetiminde pek başarılı olamayabilirler. Bazen de beklenmedik küçük sorunlar yaşayabilir fakat gözlerinde bunu fazlasıyla büyütebilirler. Bu nedenle lohusa annenin hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlam durması gereklidir.

Fiziksel olarak kendine yeterince bakmayan annelerde bu psikolojik problemlerle de kendini gösterebilir. Bu nedenle anne beslenmesine dikkat etmelidir. Düzenli bir şekilde beslenmelidir, bunun için doktorundan aldığı beslenme programını da uygulayabilir. Aynı zamanda bol bol su içmeyi de ihmal etmemelidir.

Eğer kendi beslenme programını aksatıyorsa eş ya da yakınların yönlendirmesi faydalı olabilir. Bu öğünleri pembe renkli bir odada alarak ya da bu renkte mutfak eşyaları kullanarak kısa yemek aralarında psikolojik olarak da kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/ilk-hamile-giyim-alisverisi-nasil-yapilir linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir