Genel

Lohusa Döneminde Lohusa Gecelik Kullanmanın Önemi

Lohusa Döneminde Lohusa Gecelik Kullanmanın Önemi

Gebe Nedir?

Gebe yani hamile; rahminde bir canlı taşıyan kişiye verilen addır. Yumurtanın döllenmesi ile zigot oluşur ve devamında fetüse döner. Fetüs ise belirli bir olgunluğa gelince bebek olarak dünyaya gelir. Yani bir kadının hamile olması durumunda kadına verilen addır. Hamile kadınlar 9 ay hamile kalırlar. Bebek bu dokuz aylık süreçte gelişir ve büyür ve artık dış dünyada yaşayabilecek kadar olgunlaşır.

Lohusa Nedir?

Annenin yani kadının yaşadığı altı haftalık bir dönemdir. Bu dönemde vücut hamilelik sürecinde bozulan her şeyi eski haline geldiği bir geri dönüşüm projesidir. Bu süreçte büyüyen rahim ya da çatlaklar olabildiğince eski haline döner.

Lohusalık Dezavantajları Nelerdir?

Lohusalık dönemi normal ama zor bir dönemdir. Anne bu dönemde kendini kötü hissedebilir. Hormonlar kendini düzenlemeye yani eski haline dönmeye çalışır. Bu da annenin duygusal olmasına sebebiyet verir. Anne bu dönemde rahat olmalıdır. Annenin rahatı demek vücudunun daha çabuk eski haline gelmesine yardımcı olur. Bu dönemde annenin rahatını sağlayacak kişi veya kişiler olmalıdır. Annenin rahat etmesi her şeyden daha önemlidir bu yüzden annenin günlük giyeceği şeyler önemlidir.

Bu dönemde psikolojik olarak iyi olmayacağı için anne her şeyi sorun edebilir. Özellikle vücudunu. Anne vücudunu sevmeyebilir. Bu süreçte yanında olması ve anneye destek olması gereken kişi veya kişiler vardır. Yoksa lohusalık sorunları hayatı sorunlar olabilir. Annenin rahatını ve bebeğin doğru bir şekilde beslenmesi onların sorumluluğundadır.

Hamilelik Dönemin Oluşan Değişimler

Hamilelikte Rahimdeki Değişiklikler Nelerdir?

Rahim bebeğin büyümesi ile genişler ve yeni bir şekil almaya başlar. Bu olay bebek doğana kadar devam eder. Bebek doğana kadar rahim genişler ve her gün başka bir şekil alır. Bebek doğduktan sonra rahim eski haline dönmek için kasılma hareketleri yaparak kendini küçültür. Bu sırada sancılar girer ve kaşık bölgeleri ağrımaya başlar. Bu dönemde anne ağrılar çeker ve bu dönem altı hafta sürer.

Hamilelik Psikolojisi

Hamilelik psikolojisi anne olmaya hazır hissedememek, çocuğu kabullenme gibi evreleri vardır. Bu evreler hormonların verdiği baskı ile zor dönemler olabilir. Bu dönemler anneyi yıpratsa da daha zorlu bir dönem anneyi beklemektedir. Anne doğumdan sonra lohusalık dönemine girer. Bu dönemin ilk zorluğu çevremizde duyduğumuz korku hikayeleridir. Bu hikâyeler annenin psikolojini olumsuz yönde etki eder.

Başka bir zorluk ise kendini güzel bulmamaktır. Hamilelik döneminde de bulunan bu düşünce iyice kendini belli eder. Vücudunu beğenmeme, hamilelikten ve doğumdan kalan çatlaklar annenin gözüne batmaya başlar. Bu düşünce anne doğum kilolarını verdikten sonra biter ama sağlıklı bir şekilde kilo vermek için diyetisyene başvurmanız şarttır. Yanlış ve sağlıksız diyetler ve beslenme düzenleri bebeğiniz için verimli ve kaliteli süt üretimi yapmanızı engeller.

Sütünüzün kalitesinin bozulması demek bebeğiniz için birçok zorluk demektir. Yeteri kadar besin kaynağı almadığı için doymaz. Doysa da sık aralıklarla yeniden emmek ister. Anne sütünün birçok faydasından yararlanması daha az olur. Bebeğinize bu kötülüğü yapmayı eminiz ki istemezsiniz. Bu nedenle kilo vereyim derken bebeğinize zarar vermeyin. Bunun yerine bir uzmanla birlikte hamilelik kilolarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte Vücut Değişimleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne vücudu günden güne genişler ve çatlaklar oluşmaya başlar. Bu çatlaklar kalıcıdır fakat daha az görünmesi için yapılacak şeyler vardır. Bunlar yani çatlaklar annenin kendini sevmemesine kadar yolu vardır. Bu yüzden anneler hamilelik döneminde ve sonrasında bu çatlakları engellemek için krem kullanırlar.

Gecelik nedir?

Gecelik gece uyumadan hemen önce giydiğimiz kıyafete verilen addır. Gece rahat uyumak için giyeriz genellikle. Genellikle pamuktan oluşmaktadır. Ama bazı insanlar için şıklıkta önemlidir. Bu yüzden her insan zevkine modeller vardır. Modeller olduğu gibi markalarda vardır.

Lohusa Geceliği Neden Kullanılmalıdır?

Doğum yapıldıktan sonra vücudun tüm düzeni bozulmaktadır. Bu yüzden anne vücudu eski haline geri gelirken rahat şeyler giymeyi tercih ederler. Bu tercih ettikleri ilk şey geceliktir. Bazı kadınlar gecelik seçerken şıklığı tercih eder ama bazıları ise rahatlığı. Bu yüzden başka modeller ve kumaşta gecelikler üretilmektedir.

Anneler hem şık hem rahat olmak isterken bebekleriyle de sorunsuz ilgilenmek ister. Çünkü aslında bu dönem aynı zamanda bir bağ kurma, birbirine alışma ve hayata kabul dönemidir. Bu yüzden kolay emzirme özellikli lohusa gecelik modelleri vardır.

Bu modeller sayesinde bebeklerini daha kolay bir şekilde beslemek mümkündür. Bu yüzden anneler genellikle bu modelleri tercih eder. Bu modellerde geceliği olan kadınlar diğerlerine göre oldukça rahat hareket eder ve hem uykuda hem bebeklerini emzirirken çok daha rahat ve huzurlu olurlar.

Bebek büyütmek ve lohusalık anne için büyük bir sorun olmaktan çıkar ve çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşamı birlikte paylaşmaya başlarlar.

Lohusa Pijama ve Lohusa Gecelik Modelleri

Lohusalık dönemi, doğumdan sonraki altı haftalık dönemdir. Hamilelikte olduğu gibi bu dönemde de fiziksel ve psikolojik yapılandırmalar olur. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, lohusalık döneminde vücudu ilgilendiren en önemli hususlardandır. Anne doğumdan sonra enfeksiyonlara açık olduğundan sağlık ve hijyen konularına azami derecede önemlidir.

Ayrıca lohusalıkta vücut yıkım ve yeniden yapılanma sürecidir. Tüm bunlar, döneme özel seçimleri zorunlu kılmaktadır. Beslenme gibi majör konulara gösterdiğiniz özeni, detaylarda da göstermelilerdir.

Hamile ve lohusa döneminde kullanılmak üzere lohusa gecelik seçiminizde, dikkat etmeniz gereken detaylardan biri. Fazla cafcaflı veya fazla tırtıllı bir gecelik elbette normalde çoğu kadının tercihi iken lohusa kadınlar için bu tercih neredeyse en son sıradadır. Ancak yine de istisnalar kaideyi elbette bozmaz. Bu şekilde rahat eden kadınlar da elbette bulunmakta.

Lohusalık dönemi kadın için fizyolojik ve psikolojik olarak en mutlu olması ve en rahat geçirmesi gereken önemli süreçtir. Lohusalık dönemini geçiren kadın için tüm konforun sağlanmış olması bu özel dönemin huzurlu geçirilmesi anne için önemli bir detaydır. Yazımızın daha yukarılarında da defalarca söylediğimiz gibi hamilelik ve lohusalık bir kadının dönüm noktası denebilecek kadar önemli dönemlerdir.

Kadın için, lohusa kadın için bebeği tek ve vazgeçilmezdir. Ona zarar gelsin istemez. Ancak aynı zamanda da bir lohusa anne kendi de hâlâ duygusal ve hormonların fazlaca çalıştığı bir dönemde olduğu için kendi rahatı da çok çok önemlidir.

Lohusa Kadın İçin Lohusa Gecelik Giymenin Önemi?

Doğumdan sonra giyilecek lohusa gecelikler, annenin bebeği ile çok daha kolay ilgilenmesini sağlayacak ölçüde, hareketlerini herhangi bir kısıtlanma olmadan daha rahat olarak ve emzirmesini kolaylaştıracak şekilde olması gerekiyor.

Bebek gece acıktığında anne rahat bir şekilde bebeği emzirmeli ve rahat bir şekilde uykusuna devam etmelidir. Yani aslında temelde iki önemli konu vardır: anne hem emzirirken gecelikle rahat olmalı hem de emzirip geri uykusuna döndüğünde rahat olmalıdır. Bu yüzden de lohusa gecelik seçimi bu noktalarda çok büyük bir önem taşır.

Rahatlık bir lohusa için en önemli şeydir. Rahat olmak hem psikolojisine hem de fizyolojisi için önemlidir. Çünkü rahat olmayan ve rahat hissetmeyen kadın için emzirme dönemi yani genel olarak lohusalık dönemi tam bir kabusa dönüşebilir. Bebeğini bile emzirmek istemeyebilir. Aslında çok küçük görünen bu detaylar bir lohusa anne için eziyet denecek durumlara gelebilir.

Bu yüzden aslında lohusalık dönemi dediğimiz bu dönemde ilk olarak anne kendi rahatını düşünmek zorundadır. Anneliğe alışmak zaten çok zorlayıcı bir durumken bir de daha yolun başındayken sorunlar yaşamak anne ve bebeği arasındaki ilişkiyi bozabilir, zedeleyebilir.

Lohusa gecelikleri anne ve bebeği için çok önemlidir. Bu yüzden iyi bir araştırma yapın. Ucuz ve elin altında diye direkt bir pijama, gecelik tercihi yapmayın. Hepimizin bildiği gibi bir ürünün ucuz olması yapısında, yapılışında kullanılan malzemenin de ucuz olduğu anlamına gelir.

Örneğin yüzde yüz pamuktan yapılan bir gecelik elbette daha pahalıdır. Çünkü ham maddesi olan pamuk zaten halihazırda pahalı bir malzemedir. Yine başka bir örnek verecek olursak plastikten ve naylondan yapılma gecelikler de vardır. Bunlar elbette ki daha ucuza mal edildiği için daha ucuz fiyatlarla satışa sunulur.

Ancak yine de her pahalı iyi, her ucuz da kötü değildir. Bazı firmalar oldukça cüzi miktarlara çok güzel ve kaliteli ürünler imal edip satışını yapabiliyor. Bu sebeple araştırmanızı mutlaka çok iyi yapmalısınız. Bu aşamada lohusam.com’da yüzlerde lohusa gecelik modelleri ürünlerinden dilediğinizi sepetinize ekleyebilir, kaliteli lohusa giyim ürünlerini daha uygun fiyatla hemen satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/emzirme-sutyeni-nasil-olmali linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir