Genel

Lohusa Gecelik Rahatlığı ve Avantajları

Lohusa Gecelik Rahatlığı Ve Avantajları

Bebeğinizi kucağınıza alma vakti yaklaştıkça hem heyecan sarar hem de doğumdan hemen sonra lohusalık döneminde pijama mı yoksa gecelik mi giyeceğinizi kara kara düşünürsünüz. Kimi aile büyükleri gecelikten yanayken kimileri de pijamanın daha avantajlı olduğundan bahseder. Aslında, her iki giysinin de hem avantajı hem de dezavantajı bulunuyor ancak doğumdan hemen sonra olduğu için lohusa gecelik modelleri daha ağır basıyor gibi… Bu yazımızın içeriğinde lohusalık döneminde gecelik mi yoksa pijama mı rahat öğrenebilirsiniz.

Lohusalığınızın İlk Günlerinde Geceliğin Rahatlığını Yaşayın

Lohusalık döneminde pijamanın da geceliğin de hem avantajlarının hem dezavantajlarının olduğunu belirttik. Doğumunuzu ister normal ister sezaryen ile yapın doğum sonrası çeşitli komplikasyonlar oluşabiliyor. Bu nedenle anne adayları sıklıkla gecelik tercih ediyor. Uzman hekimler de doğum sonrası bedenlerinde oluşacak değişimler nedeniyle rahat hareket edemeyen yeni annelere doğum sonrası gecelik giymelerini öneriyor. Geceliğin avantajlarını sıralayacak olursak;

  • Doğum sırasında atılması gerekebilecek dikişler sebebiyle pansuman yapılması gerekebilir. Bu yüzden gecelik çeşitleri size büyük kolaylık sağlar.
  • Doğumunuzu yaz aylarında yapacaksanız gecelik sizi daha ferah tutacaktır. Doğumdan sonra birkaç gün kalacağınız hastanede geceliğinizi daha kolay çıkarıp giyebilirsiniz.
  • Doğumdan sonra olabilecek kanamalarda ped değişimini gecelik sayesinde daha rahat yapabilirsiniz.

Lohusalık döneminde geceliğin tek dezavantajının siz uyurken geceliğinizin toplanması olduğunu söyleyebiliriz. Lohusa geceliği konusundaki endişeniz doğum sonrası yaşanan üşümeyse, lohusalar için tasarlanan gecelik setleri içinde sabahlık bulunur. Üşüdüğünüzde üzerinize sabahlığınızı alarak üşüme sorunu çözebilirsiniz.

Acaba Pijama Daha Mı Rahat?

Lohusalık döneminde pijama giymek pek çok yeni anne için daha avantajlı olabilir ama doğum yaparken atılan dikişleriniz varsa pijama ile pek rahat edemeyebilirsiniz. Pijamayla neden rahat edemeyeceğinizi şöyle açıklayabiliriz:

  • Doğum sırasında atılabilen dikişler nedeniyle doğum sonrasında pek çok kere pansuman ihtiyacınız olabilir. Pansumanı yenilemek için üzerinizi günde birkaç defa çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Sezaryen ile doğum yaptığınızda pijamanın bel çevresindeki lastiği karnınızı sıkarak canınızı acıtabilir. Bunun için bel bölgesi ayarlanabilir pijama modellerini tercih etmeniz gerekli. Fakat dikiş bölgeniz yine de canınızı acıtabilir.

Pijamayı doğum sonrası yaşanan üşüme nedeniyle tercih ediyorsanız, pijamayla rahat edebilirsiniz. Fakat geceliğinizin üzerine bir sabahlık alarak doğum sonrası üşüme problemini aşabilirsiniz. Pansuman için gecelik yerine pijamayı tercih edebilirsiniz. Fakat günde birkaç defa pijamayı çıkarmak canınızı yakabilir.

Lohusalık Döneminde Pijamanın Avantajı Yok Mu?

Doğumun hemen ardından pijama giymenin avantajları da var elbette. Lohusalık döneminde pijama giymenin en avantajlı yanı uyurken toplanma sorunu olmamasıdır. Bu sayede uykunuz bölünmeden rahatça dinlenebilirsiniz. Bebeği olan ve lohusalık döneminde pijamayı tercih eden arkadaşlarınız emzirme bölgesi olduğu için pijamayı seçtiğini belirtiyor. Son yıllarda tasarlanan lohusa geceliklerinde de emzirme bölgesi bulunuyor.

Pijamayı tercih eden pek çok anne giyme çıkarma kolaylığının olduğunu söyler. Önden düğmeli bir gecelik ile pijamada olduğu kadar rahat edebilirsiniz. Şunu göz ardı etmemek gerek: Pijama, doğum sonrası hareket ederken vücudunuzun herhangi bir bölgesinin açılmasını engeller. Pijamanın diğer avantajı doğum sonrası doktorunuzun tavsiye ettiği yürüme seanslarında daha korunaklı olması ve konfor sağlamasıdır.

Lohusa Geceliği Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Lohusalık döneminizde giyeceğiniz geceliği seçmek için birçok kriteri göz önüne almanız gerekiyor. Elbette, estetik ve şık görünüme sahip bir gecelik tercih etmelisiniz. Fakat önceliği kendiniz ve bebeğiniz için sağlık ve konfora vermelisiniz.

Doğumun hemen ardından ve lohusalık günleriniz boyunca giyeceğiniz geceliği seçerken öncelikle sizi rahatsız etmeyecek özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Lohusalık döneminizde giyeceğiniz geceliğin kumaşının yumuşak dokulu olması sağlığınız açısından önemlidir. Seçtiğiniz gecelik bebeğinizi emzirmeyi basitleştiren bir tasarım olmalıdır. Pamuklu ve hareketlerinizi kısıtlamayacak şekilde olan bir gecelikle oldukça rahat edersiniz. Esneyen bir kumaşla tasarlanmış bir gecelik iyi bir tercih olacaktır. Lohusalık döneminiz sizin en özel ve en hassas dönemlerinizden biridir. Bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirmeniz önemlidir. Bu nedenle, vücut ısınızı koruyan, terlemenize sebep olmayacak gecelik modelleri sizin için en uygun ürünlerdir. Geceliğinizi seçerken bebeğinizi de düşünmelisiniz. Geceliğinizin emzirme bölgesi mutlaka olmalıdır. Emzirme bölgesi olmayan bir gecelik giydiğinizde sorun yaşayabilirsiniz. Bebeğinize herhangi bir zarar vermemesi için tasarımında pullu vb. materyallerin kullanıldığı gecelikler seçmemeye özen gösterin.

Gecelik Seçiminde Detaylar

Lohusalık günleriniz için gecelik seçerken dikkat etmeniz gereken birçok detay bulunuyor. Rahatlığınız açısından bel bölgesi ayarlanabilen ürünleri tercih etmelisiniz. Lohusa gecelikleri geniş ve rahat olduğu için hassas olan karın bölgenize baskı yapmayan ürünlerdir. Lohusalık günlerinizde giyeceğiniz geceliği seçerken ürünün konforuna dikkat etmelisiniz. Her şeyden önemlisi konforunuzdur. Belden ayarlanan lohusa geceliklerini tercih ederseniz doğum sonrası vücudunuzda oluşan şişliklerden ötürü geceliğinizi kolay giyip çıkarırsınız. Doğum kilolarınızı vermeye başladığınızda bel bölgesindeki daraltılabilme özelliği size büyük kolaylık sağlar. Gecelik seçerken en önemli unsur bir beden büyük gecelik tercih etmektir. Geceliğinizi doğum yapacağınız mevsime göre satın almalısınız. Kış aylarında doğum yapacaksanız, yünlü ilkbahar ve yaz aylarında da pamuklu bir gecelik tercih etmelisiniz.

Lohusalık Günlerinizde Pijama Giymek İstiyorsanız

Zorunluluktan dolayı bir süre evden çıkamayacağınız için günün büyük bölümünü pijamayla veya gecelik ile geçirmek isteyebilirsiniz. Her ne kadar uzman hekimler lohusalığın ilk günlerinde geceliği tavsiye etseler de bu dönemde pijamayı tercih etmek istiyorsanız, doğru lohusa pijama seçimiyle rahat edebilirsiniz.

Özellikle ilk aylarda bebeğinizi sık sık emzireceğinize göre bebeğinizi rahatça emzirmenizi sağlayacak emzirme bölmesi olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Doğum yaptıktan hemen sonra hamilelik öncesi kilonuza dönemeyeceğinizi düşünerek pijamada bel ayarının olmasına dikkat edin. Doğum sonrasında karın şişkinliğiniz devam edeceği için pijamanızdaki bel ayarı çok işinize yarar. Bel ayarı şişkinliğiniz azaldıkça belinizin çevresini istediğiniz gibi ayarlamanıza yardımcı olur.

Tıpkı lohusa geceliğinde olduğu gibi terlemenizi önleyecek bir lohusa pijaması tercih etmelisiniz. Son yıllarda lohusa pijama ve gecelikleri tasarlanırken kullanılan penye-pamuk karışımı ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yüzde yüz pamuk kullanılarak tasarlanmış pijama takımları terlemenizi önler ve oldukça sağlıklıdır. Lohusalık döneminizde günün büyük bölümünü evinizde geçireceğiniz için sabahlıklı lohusa pijama takımını tercih edebilirsiniz.

Pijama Seçimi İçin Detaylar…

Lohusalık günleriniz için pijama düşündüğünüze göre tam bir takım almanız oldukça önemlidir. Doğumdan itibaren ister gecelik ister pijama giyin hastane enfeksiyonu kapmamak için terlikten geceliğe ve pijamaya kadar her şeyin yeni olduğu bir set almanız önemlidir. Bebeğinizi görmeye yakınlarınız geleceği için hastanede giyeceğiniz pijama ve gecelik setinin gösterişli bir ürün olmasını tercih edebilirsiniz. Günün hatırası olarak fotoğraflar veya videolar çekileceği için lohusalık pijamanız veya geceliğinizin günlük giysilerden farklı olmasını istemeniz doğaldır. Ancak evinize çıktığınızda saten pijama takımınızı bir kenara bırakıp pamuklu ve sizi terletmeyen pijama takımınızı giyerek rahat etmek isteyeceksiniz. Tıpkı lohusa geceliğinde olduğu gibi bebeğinizin canını yakabilecek pullu vb. materyaller kullanılmaması önemli. Sade ama şık ve pamuklu bir pijama takımı seçmelisiniz.

Lohusa pijama takımınızı bir beden büyük aldığınızda çok rahat edersiniz. Pamuklu ve likralı bir kumaş esneme yapacağı için uygun bir seçim olacaktır.

Bir önceki içeriğimize https://www.lohusam.com/blog/icerik/bebek-mevludu-icin-hazirlik-onerileri linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir