Genel

Lohusa Pijama Beden Seçimi Nasıl Yapılır?

Lohusa Pijama Beden Seçimi Nasıl Yapılır?

Yeni doğum yapan anneler için yepyeni bir süreç başlar. Gerek fiziksel gerekse duygusal olarak birçok değişimin yaşandığı bu sürece lohusa dönemi diyoruz.  Annelerin bu dönemde oldukça rahat giyinmeleri kendi bedensel sağlıkları açısından önem arz etmektedir. Lohusa pijama ve lohusa gecelik seçimleri annelerin tüm rahatlıklarını etkilemektedir. Lohusa pijama beden seçimi de bu dönem için oldukça önemli bir detaydır. Doğru beden seçimi annelerin bedensel ve ruhsal sağlıkları iyileştirmektedir.

Lohusalıkta Kilo Alımı

Bir anne, hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren sürekli bir koşuşturma ve hazırlık halindedir. Hamilelik ilerledikçe kilo alımı da başlar ve genellikle en az 20 kiloya yakın bir kilo alımı söz konusu olur. Doğumdan itibaren lohusalık dönemi ile birlikte uzun bir emzirme dönemine girilir ve bu durumda da sütün azalmaması için yoğun bir beslenme programı uygulanır.

Lohusalıkta Fiziksel Değişim

Hamilelik oldukça hassas bir dönemdir. Annede meydana gelen fiziksel ve psikolojik değişimler lohusa döneminde çok daha fazlalaşır.

lohusalık döneminde oldukça yoğun bir şekilde fizyolojik ve psikolojik değişimler meydana gelir. Çünkü lohusalık döneminde vücut, hem bebek hem anne için yeniden yapılanarak yeni döneme hazırlanır.

Bağışıklık sistemi doğum sonrası dönemde oldukça zayıf bir durumdadır. Bu yüzden iyi beslenme ve bakım son derece önemlidir. Terlemenin yoğun olduğu bu dönemde sık idrara çıkma en çok yaşanan sorunlardandır.

Hormonlardaki büyük değişimlerden dolayı stres, endişe, duygusallık, sinirlilik gibi durumlar söz konusu olabilir. Bir yandan ruh halindeki değişiklikler, bir yandan da fiziksel olarak yaşanan değişiklikler olunca stres kaynağını azaltmak için en azından giyim konusunda rahatlık sağlanmalıdır.

Lohusa Pijama

Hamilelik dönemi ile birlikte başlayan yeni sürecin sonunda alınan kilolarla beraber kıyafetlerin de bedenleri mutlaka değişmiş oluyor. Hal böyle olunca doğum sonrasında, “lohusa pijamasında beden seçimi nasıl yapılır?” gibi sorular aklımıza takılmaya başlıyor.

Hamilelik döneminde vücutta oldukça hızlı bir takım değişiklikler söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda kısa zaman içerisinde çabucak kilo alımı meydana gelebilir. Doğumdan sonra ise annenin en çok giyeceği kıyafet hiç kuşkusuz lohusa pijamadır. Lohusa pijama modellerinde beden seçimi bu yüzden oldukça önemlidir.

Lohusa Pijama Nasıl Olmalıdır?

Lohusa pijamasında beden seçimi ve nasıl kumaşlardan yapılan lohusa pijaması tercih edilmeli gibi sorular anne adaylarının en çok aklına takılan sorulardır. Hamilelik dönemi boyunca ortalama olarak 20 kilo kadar alınmaktadır. Ayrıca karın, basen ve göğüs bölgesinde büyüme meydana gelir ve doğum yapıldığı anda vücut maalesef eski haline hemen dönmez. Doğumdan sonra lohusalık döneminde doğum kiloları hemen atılamadığı için şişkinlik bir süre daha devam edecektir. Bu yüzden lohusa pijaması seçimi yapılırken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Seçilen lohusa pijama rahat olmalıdır. Vücudu saran dar bir pijama yerine rahat ve bol bir seçim yapılmalıdır. Özellikle sezaryen doğum yapmış annelerin karın bölgesindeki dikişlerin zarar görmeden iyileşebilmesi bol bir pijama tercih edilmelidir.

Sezaryen doğumdan sonra karın bölgesinde rahatsızlık hissi çok fazla olacaktır. Bu sebeple rahat, karın bölgesini sıkmayan bir pijama seçilmelidir.

Lohusa Pijama Beden Seçimi Püf Noktaları

Tercih edilen lohusa pijama beden seçimi, normalde giyilen bedenden 1 ya da 2 beden büyük olmalıdır. Lohusa döneminde rahat olmak, rahat hareket edebilmek çok önemlidir. Eğer bir anne hamilelik boyunca hiç kilo almadıysa ya da doğum sonrasında vücudun çok fazla değişeceğini düşünmüyorsa bu durumda kendi bedeninde lohusa pijaması seçebilir. Sezaryen ile doğum yapıldığında karın bölgesinin rahatlığı özellikle çok önemlidir. Ayrıca normal doğum yapılmış olsa bile lohusa pijamasının altının sıkı olmamasına dikkat edilmelidir. Normal doğum yapılmış olsa bile lohusa döneminde yürümekte ve oturup kalkmakta zorlanılır.

Doğum sonrasındaki 1 aylık süreçte karnın kasıldığı her hareket anneyi zorlar. Bu yüzden mutlaka lohusa pijamasının alt kısmının da bol olması gerekir. Kalça ve basen bölgesini sıkmayan, yürümekte zorluk çekilmeyecek beden seçilmelidir.

Lohusa Pijamasının Konforu Önemli

lohusalık başından sonuna kadar hassas bir süreçtir. Bu durumda annenin ve bebeğin rahatlığı oldukça önemlidir. Lohusa pijama beden seçimi yaparken hareket kabiliyeti öncelikli olmalıdır. Lohusa pijaması annenin tüm günü ve geceyi rahat geçirmesini sağlamalıdır. Bebek ile ilgilenildiğinde kolay hareket edilecek türde ve modelde olan lohusa pijamaları seçilmelidir. Lohusa pijamasında rahatlık ararken çok büyük beden seçilmesine gerek olmaz. Vücudun kolay hareket edebileceği modelde ve bedende seçim yapmak yeterlidir.

Lohusa Pijaması Yeteri Kadar Bol Olmalıdır

Hamilelik bitip lohusalık başladığı zaman vücut ölçüleri hamilelik öncesine göre hala büyük olur.

Hamilelik bitmiş bile olsa kilo vermek uzun bir dönemi kapsamaktadır. Hatta sadece kilo alımı ile kalmayıp göğüs bölgesinde de süt ve emzirme sebebi ile şişkinlik başlayacaktır. Böyle olunca, göğüs ölçüsü de artmış olacaktır. Lohusa pijaması beden seçimi yaparken sadece normal bedenden 1 beden büyük almak genellikle yeterli olur.

Lohusa Pijamasında Kumaş Seçimi

Lohusa pijama beden seçimi önemli olduğu kadar pijamanın kumaşı da bir o kadar önemlidir. lohusalık döneminde hormonal ve fiziksel olarak birçok değişiklik meydana geliyor ve buna bağlı olarak sık sık ve çok miktarda terleme söz konusu olabiliyor. Oluşabilecek terlemeler için pamuklu ve esnek kumaşlardan yapılmış olan lohusa pijamaları tercih edilmelidir. Ayrıca lohusalık döneminde emzirme sebebi ile anne bol sıvı tüketir, bol su ve süt yapıcı bitki çaylarından içer. Dolayısıyla idrar artışı söz konusu olmaktadır. Sık tuvalete çıkılacağı için esneyebilen, giyilip çıkarması kolay olan modellerden seçim yapılmalıdır. Lohusa pijamasının esnek olması ve pamuklu olması öncelikli tercih olmalıdır. Viskon da kumaşı daha çok yumuşak yapar. Viskon kumaş ile üretilmiş lohusa pijamaları da tercih edilerek hareket kabiliyeti arttırılabilir.

Görsel Olarak Şık Olmalı

Her kadın güzel görünmek ister. Özellikle hamilelik döneminde alınan kilolar ve vücutta meydana gelen değişimlerden sonra doğumdan itibaren anneler vücutlarının da bir an önce normale dönmesini ister. Maalesef bu süreç de lohusalık dönemiyle biraz daha uzamaktadır.

Lohusa döneminde bakımlı ve şık olmak da önemlidir. Gerek hastanedeyken gerekse hastaneden eve gelinen ve lohusalık dönemini kapsayan süreçte yeni doğan bebeği ve anneyi ziyarete birçok misafir gelmesi nedeniyle şık ve bakımlı olmak da gerekiyor. Dolayısıyla lohusa pijamasında beden seçimi ve kumaş seçimi yaparken şık görünmesi de önemlidir. lohusalık döneminde yeni doğan bebeğin bakımı ayrı bir ilgi gerektirmektedir. Bu sebeple hem şık hem de rahat hareket edilebilecek tarzda bir lohusa pijaması tercih edilmelidir. Hem şık hem kullanışlı ve rahat bir lohusa pijama takımı ile hem misafirlerin yanında rahatlıkla hareket edilebilecek hem de daha hoş bir görüntü olacaktır

Hijyene Dikkat

Doğumdan sonraki 40 gün anneler için lohusalık dönemidir ve oldukça hassas bir dönemdir. Vücut hamilelik gibi zor bir süreci geride bırakır ve toparlanmaya başlar. Bu durumda fiziksel ve psikolojik birçok değişim söz konusu olacağından bahsetmiştik. lohusalık döneminde vücut enfeksiyonlara oldukça açık bir haldedir. Hormon değişimleri ve doğum sırasında kaybedilen güç sebebi ile vücut birçok enfeksiyona açık bir hale gelmektedir. Bu sebeple her türlü eşyayı kullanırken gerek bebek için gerekse anne için mutlaka hijyenik hale getirilerek temizlenmelidir. En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de budur. lohusalık döneminde sıklıkla giyilen kıyafet olan lohusa pijaması seçimi yaparken de yıkamaya dayanıklı olanlar tercih edilmelidir.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/dogum-sonrasi-korse-kullanimi linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir