Genel

Lohusa Pijama Seçimi Nasıl Yapılır?

Lohusa Pijama Seçimi Nasıl Yapılır?

Lohusalık, her hamile kadının bebeğini kucağına aldıktan sonra geçirdiği döneme denir. Bu dönem bir kadın için hamilelik kadar önemlidir. Çünkü vücutta hamilelikle birlikte yaşanan değişimlerin yeniden eski hâline döndüğü bir dönemdir. Hamileliği ilerleme olarak görecek olursak lohusalık dönemi de buna paralel olarak vücudun gerilediği eski düzenine döndüğü bir dönem olarak adlandırılabilir. Lohusalık dönemi süresi kişiden kişiye, anneden anneye değişen bir dönemdir. Ancak genel bir tabirle doğumdan sonraki 6 hafta olarak söyleyebiliriz. Bu dönemde tercih edilen pijama modeli lohusalık dönemine uygun olmalıdır.

Lohusalık dönemi değişimleri nedir?

Hamilelik döneminde içinde bulunan birçok sıvı ile birlikte kadın rahmi oldukça genişler buna bağlı olarak da ağırlığı ve gramajı artar. Doğumdan sonraki dönemde yani lohusalık döneminde geri eski haline ve hacmine gelerek normal döneme döner.

Rahim ağzı hamileliğin son dönemlerinde bebeğin doğuma hazır hale getirilebilmesi için oldukça genişler. Lohusalık ile birlikte rahim ağzı eski hâline dönebilmek için daralır ve sıkılaşır.

Vajinal organlar, doğumda oldukça yıprandığı için büyük zarar ve hasarlar alırlar. Ancak lohusalık dönemi ile birlikte bu organlar bu dönem içerisinde eski hâline dönebilmek adına sürekli olarak kendini yenilemeye ve iyileşmeye çalışır.

En önemli değişimlerden biri ise göğüslerdeki değişimlerdir. Salgı bezleri ile birlikte göğüsler süt salgılamaya başlayacağı için oldukça büyürler. Lohusa kadın bebeğini emzirmezse bu salgıların salgılanması durur ve göğüsler eski boyutuna döner.

Lohusalık döneminin de her değişim gibi psikolojik etkileri de vardır. Hatta bu dönem için özellikle psikolojide ciddi bir yer verilmiştir: lohusalık sendromu

Bu sendrom, yeni doğum yapmış ve bebeğini kucağına almış kadınlarda görülür. Depresyon benzeri bir tablo görülür. Annelik hüznü olarak adlandırılır. Anne, gergin ve mutsuz hisseder, kendini boşlukta hisseder. Endişeleri ve sıkıntıları vardır. Ancak bir aya kendiliğinden geçer.

Lohusalık dönemi, bir anne için hem sıkıntılı hem de çok mutlu bir dönemdir. Anne bebeğine kavuşmuştur ve annelik içgüdüleri tavan yapmıştır. Ancak tam olarak bir koşuşturmaca, yorgunluk ve uykusuzluk dönemidir. Anne için uyku lohusalık döneminde oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bebek sürekli ağlayarak ihtiyaçlarını gidermek ister. Bu ihtiyaçların giderilmesi için annenin uyanık ve hazır olması lazım. Gece uyanmaları, gündüz koşuşturmaları, beslemesi, uyutması, altını değiştirmesi derken oldukça uykusuz kalan anne için uyumak tam bir hediyedir.

Her kadın ve erkek için genel bir kanun vardır. Hepimiz uyurken yatağa girerken gecelik kullanırız. Bu hem günlük kıyafetlerimizle yatağa girmek istemediğimiz için hem de uyurken çok daha rahat kıyafetler giymek istediğimiz içindir. Gün içinde giydiğimiz kıyafetlerle uyumak oldukça rahatsız edici olabilir. Çünkü hem dışarıdaki kiri yatağa taşımış oluruz hem de yatmak için yeterince rahat olmayan kumaşlara sahiptirler.

Uykuya bu kadar istek ve ihtiyacın olduğu bir dönemde yani lohusalık döneminde kadınlar için kaliteli bir uyku uyumak çok önemlidir. Kaliteli uykunun en temel ihtiyacı ise rahat bir pijamadır. Aynı zamanda lohusa kadınlar bebeklerinin sağlığı için günlük kıyafetleri ile bebeklerini emzirmezler. Çünkü emzirirken genel olarak bebeklerin yüzü ve ağzı annenin kıyafetine değebilmektedir. Özellikle gece emzirmeleri sırasında anne, günlük kıyafeti ile bebeğini emziremez. Çünkü gün içinde tüm kirler ve mikroplar annenin kıyafetine yapışmış olabilir. Buradan da bebeğe geçmesi çok kolay olur. Hiçbir anne özellikle bebeğine yeni kavuşmuş ve çok duygusal olduğu dönem olan lohusalık döneminde bebeğinin hasta olmasını istemez. Bunun yanında lohusa anne, bebeğini gece boyunca 3 4 kez emzirmektedir. Sürekli olarak emzirme halinde olduğunu bile söyleyebiliriz. Bu sebepten dolayı da rahat bir pijama tercih etmek kendi konforu açısından oldukça önemlidir.

Lohusa pijama, normal günlük hayatta kadınların giydiği pijamalardan oldukça farklıdır. Yukarıda da saydığımız sebeplerden dolayı lohusa kadınlar için pijamalar çok daha farklı üretilir. Çünkü kadınlar, uyku sırasında oldukça çok uyanır ve bu emzirmeler için de rahat ve konforlu olmak isterler. Normal bir pijama giyen kadın bebek emzirirken oldukça zorlanır. Zaten zor bir dönemden geçen kadınlara destek olmak ve rahat etmelerini sağlamak adına birçok firma lohusa kadınlar için özel lohusa pijama takımı üretip satışa sunarlar. Bu pijamaların genel bir özelliği vardır. Annenin sürekli kıyafeti sıyırıp bebeğini emzirmeye çalışmayı yerine göğüs kısmının emzirmeyi kolaylaştırması adına sıyrılıp açılan bir tarafının olmasıdır. Bu sayede kadınlar uyku sersemi şekilde kıyafetlerini giy çıkar yapmadan rahatça bebeklerinin karnını doyurabilirler. Bu konfora ulaşabilmek için de Bebek emziren kadınlar genel olarak lohusa kadınlar için özel olarak üretilen lohusa pijamalarını tercih ederler.

Lohusa Pijama Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Çoğu kadın rahatlık kadar şıklığa da önem verirler. Bu yüzden firmalar, hem lohusa kadının rahatlığı ve konforunu hem de kendileri ve zevklerine uygun olsun diye çeşit çeşit model ve desende lohusa pijama üretirler. Zaten vücutlarının birçok değişiklikle birlikte bozulduğunu düşünür çoğu kadın. Bir nebze olsun kendilerini iyi hissetmeleri ve güzelliklerini geri kazandıklarının farkına varmaları adına lohusa kadınlar için oldukça farklı model lohusa pijaması üretilmektedir.

Ancak yine de şunu unutmamak lazımdır ki, lohusa bir kadın için lohusa pijamasının en önemli özelliği bebeği ve kendi için en rahatı ve güvenlisi olmasıdır.

Daha önce de söylediğimiz gibi birçok renk ve desende lohusa pijama modelleri üretilip satışa sunulmaktadır. Desen ve model olarak bu kadar çeşidin yanında farklı fiyat kategorilerinde de lohusa pijaması bulmak mümkündür. Ancak genel olarak her üründe olduğu gibi bu ürünlerde de dikkat etmeniz gereken en önemli özellik lohusa pijamasının yapısıdır. Bebeğiniz için en güvenilir yapı malzemesinden oluşturulmuş ve yapılmış lohusa pijamasını seçmek anneler için en önemli kriterdir. Yüzde yüz pamuktan üretilmiş ve zararlı kimyasal ve plastiklerden oluşturulmamış lohusa pijamaları tercih etmeleri en uygun seçenek olabilir. Aynı zamanda fazla kabartılı, tüylü ve rahatsız edici motiflerin olduğu lohusa pijamaları tercih etmemek de önemlidir. Çünkü emzirirken bebek oldukça hareketli durumdadır. Yüzünü tahriş etmemesi ve canını yakmaması adına pijama yüzeyinin daha düzgün olması en doğru tercihtir.

Bunun yanında lohusa kadınlar birçok farklı tercihte bulunabilir. Kimi kadınlar tam bir set olarak lohusa pijaması satın almak isteyebilir. Kimi kadınlar ise parça parça tercih edebilir. Birçok araştırmacıya göre kadınlar, genel olarak lohusa pijaması satın alırken tam bir takım alma eğilimindedir. Bu sayede birçok ürünü farklı yerlerden toplama derdi de son bulmuş olur. Aynı zamanda da görsel olarak güzel bir seçim yapmış olabilirsiniz. Ancak kimi kadınların da tek tek toplayarak kendine en uygun takımı oluşturduğu da bir gerçektir. Örneğin bir pijama altı rahat gelmiştir. Üzeri rahat olan bir başka takımdan da üst kısmı alarak kendileri bir takım oluşturmuş olabilirler.

Özellikle lohusa kadınlar, iki tane lohusa pijaması alma eğilimindedirler. Bir tanesini hastane ortamında bebeklerini alıp eve gidene kadarki geçen sürede bir diğerini ise evde geçirecekleri zaman diliminde giyerler. Bir araştırmaya göre hastanede yeni doğum yapmış lohusa kadınlar tam bir set olarak lohusa pijaması satın aldıkları gözlenmiştir. Sebebinin ise, lohusa setlerinde genel olarak terlikten pijama alt ve üstüne hatta ve hatta saç bandına kadar mevcut olması olduğu söyleniyor. Aynı zamanda artık değişen ve gelişen kültürümüzle birlikte hastane ziyaretleri tam bir partiye dönüşmüş durumdadır. Yeni doğum yapan lohusa kadının ve bebeğinin odası süslenip misafirlere hazır hâle getirilir. Birçok misafir de yeni doğum yapan kadına ve bebeğe hediye getirir. Yani anlayacağımız ve de bildiğimiz üzere tam bir parti veya düğün ortamı vardır. Birçok yeni anne de bu muhteşem olayı fotoğraflamak için özel fotoğrafçılar tutabilmektedir. Hatta doğum anında dahi çekim yapan firmalar da mevcuttur. Bu yüzden de çoğu kadın doğumdan ve doğumdan sonraki dönemde giydiği lohusa pijamasının modaya ve kendi zevklerine uygun olmasını istemektedir. Sonuç olarak anne oldu diye bir kadın güzelliğinden veya zevklerinden ödün vermek zorunda değildir. Bu yüzden de firmalar buna uygun oldukça şık lohusa pijamaları üretip satışa sunmaktadır.

Tüm bunların yanında lohusa pijaması alırken belden ayarlanabilir olmasına da dikkat etmek gerekir. Çünkü doğum yapan lohusa kadının vücudu genel olarak şiş ve ödemlidir. Vücudu saran veya ayarlaması olmayan bir pijama vücudu şişen bir kadın için tam bir eziyet olabilir.

Lohusam.com’dan her model ve zevke uygun lohusa kadın pijamasını kolayca alabilirsiniz. Hem sıklığınızdan ödün vermez hem de rahat edersiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/kolay-hamilelik-sureci-icin-yapilacaklar-nelerdir linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir