Genel

LOHUSA ŞERBETİ TARİFİ, NASIL YAPILIR, FAYDALARI NELERDİR?

Lohusa Şerbeti̇ Tari̇fi̇, Nasil Yapilir, Faydalari Nelerdi̇r?

Lohusa şerbeti, Osmanlı döneminde, saraya gelen misafirlere ikram edilen bir şerbet türüdür. Geleneksel olarak yüzyıllardır süregelen bu alışkanlık, günümüzde de devam etmektedir. Ancak, günümüzde “misafirlere ikram edilen geleneksel bir şerbet” olarak bilinmesi dışındaki diğer faydaları pek de bilinmemektedir.

LOHUSA ŞERBETİ NEDİR?

Lohusa şerbeti, hem doğumdan sonra bebek görmeye gelen misafirlere ikram edilmesi amacıyla hem de doğum yapan kadınların sağlığı açısından faydalı bir şerbettir. Lohusa şerbetinin birçok faydası bulunmakla birlikte en önemli faydalarından birinin; anne sütünü daha kaliteli hale getirmesi ve arttırmasına faydalıdır. Rengi ile göz alıcı ve bal gibi tadı da son derece güzel olan lohusa şerbeti hakkında sizlere bilgi vereceğimiz bu yazımızda ayrıca aşağıdaki önemli konuları da öğrenmiş olacaksınız:

 • Lohusa şerbetinin püf noktaları,
 • Lohusa şerbeti malzemeleri,
 • Lohusa şerbeti kalori bilgileri,
 • Saklama koşulları,
 • Lohusa şerbetinin faydaları,
 • Lohusa şerbeti nasıl servis edilir?
 • Lohusa şekeri zararlı mıdır?
 • Faydalı bilgiler,

LOHUSA ŞERBETİNİN PÜF NOKTALARI

Atalarımızdan miras olarak günümüze kadar gelen lohusa şerbeti, hem geleneksel bir alışkanlık hem de anne sütüne faydalı olması ile bilinmektedir. Ancak, şerbeti yaparken püf noktalarına dikkat ederseniz ortaya daha hoş kıvamda ve tatta bir şerbet bulmuş olacaksınız.

Peki, püf noktası nedir?

Lohusa şerbeti yaparken kullanacağınız malzemeleri doğru ve orantılı bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca, bazı tariflerde karanfil ve tarçının tülbent yardımı ile şerbet içine konulması önerilse de tadının acılıktan uzak kalması için kaynattıktan sonra karanfil ve tarçını çıkartmanız daha güzel olacaktır. Bunun dışındaki lohusa şerbetinin püf noktaları ise biraz da kendi marifetinizle daha farklı bir kıvam ve tat oluşturmak için fikir yürütmeniz olacaktır.

LOHUSA ŞERBETİ İÇİN MALZEMELER

5 lt. lohusa şerbeti için gerekli malzemeler:

 • 1 adet kare Lohusa Şekeri (Baharatçılarda “Kızamık Şekeri” şekeri olarak satılır.)
 • 3 Su Bardağı Toz Şeker (Bu oranı şekeri ne kadar sevdiğinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz.)
 • 20 Su Bardağı Su
 • 4 Adet Çubuk Tarçın
 • 20-25 Adet Karanfil
 • 1 kök havlıcan
 • 1 kök zencefil
 • 2 kök zerdeçal
 • 1 Adet Muskat
 • Anne sütünün artması için birkaç adet ısırgan yaprağı kullanmanızı öneririz.

LOHUSA ŞERBETİ NASIL YAPILIR?

Kullanmanız gereken ana malzemeler hazır ise yapımına başlayabilirsiniz.

 1. Bir tencerenin içine su ve lohusa şekeri koyun ve ara ara karıştırarak kaynamasını bekleyin.
 2. Kaynama işlemi bittikten sonra diğer malzemelerinizi de aktardıktan sonra bir süre daha kaynamaya bırakın.
 3. Kaynama işlemi bittiğinde, rengi bal rengini alacaktır. Bu süreçten sonra bir süzgeç yarımı ile içindeki baharatlardan arındırın.
 4. Buzdolabında soğuttuktan sonra servis edebilirsiniz.

Önemli Not: Yukarıda verdiğimiz malzeme miktarları 5 lt. için gerekli olan malzemelerdir. Siz lohusa şerbeti hazırlarken malzemeleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

LOHUSA ŞERBETİ KAÇ KALORİDİR?

Lohusa şekeri; tarçın, karanfil ve çeşitli baharatların yardımı ile yapılan bir içecektir. Geleneksel olarak ikram edilen bir şerbet olmasının yanında anne sütünün artmasına ve daha kaliteli olmasına da etki etmektedir.

Lohusa şerbetindeki kalori miktarı yukarıda verdiğimiz malzemelerle yapıldığında ortalama 1 bardak lohusa şerbetinde 360 kalori bulunmaktadır. Diyet yapmak isteyen annelerin şerbeti daha az tüketmeleri önerilmektedir. Porsiyon olarak diyet yapan annelerin 1 bardaktan daha az tüketmeleri, 1 bardak olarak tüketmeleri durumunda mutlaka spor yapmaları önerilmektedir.

LOHUSA ŞERBETİ HANGİ KOŞULLARDA SAKLANIR?

Lohusa şerbetini uzun süre kullanabilmeniz için ortalama buzdolabı soğukluğunda ve cam şişe içerisinde saklamanız gerekmektedir. Uzmanlara göre, şerbet ortalama 2 hafta içerisinde tüketilmelidir.

LOHUSA ŞERBETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 1. Emzirme döneminde olan annelerin sütünün kaliteli olmasına ve sütünün artmasına yardımcı olur.
 2. Anne sütünde oluşturduğu tat ve lezzet, bebeğin anne sütüne daha kolay alışmasına ve sevmesine yardımcı olur.
 3. İçerisinde bol baharat çeşitlerinin bulması sayesinde, lohusa şerbeti içenlerin sağlık durumlarında iyileşmeler görülür.
 4. Soğuk tüketilmediğinde, boğaz ağrılarının dinmesine yardımcı olur.
 5. Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına ve mide ağrılarına iyi gelir.
 6. Kızamık ve zatürre gibi hastalıklar karşısında oldukça faydalıdır.

LOHUSA ŞERBETİ NASIL SERVİS EDİLİR?

Lohusa şerbeti ikramı, geleneklerde, bakır taslarda ikram edilmektedir. Ancak günümüz şartlarını göz önünde bulundurarak; cam kaselerde, büyük veya küçük bardaklarla servis edebilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak bardaklara doldurduktan sonra şerbetin üzerine az miktarda ceviz ilave edebilirsiniz. Şerbetin tatlı olmasından dolayı tatlı yiyecekler yerine tuzlu yiyeceklerle ikram edilmesi daha fazla önerilmektedir.

LOHUSA ŞEKERİ ZARARLI MIDIR?

Bazı kaynaklarda özellikle de aşırı diyet yapmayı tercih eden kadınların aktardıkları bilgilere göre lohusa şekerinin zararlı olduğu söylense de uzman diyetisyenlere göre miktarı doğru şekilde ayarlandığında aksine birçok faydası görülmektedir.

LOHUSA ŞERBETİ HAKKINDA FAYDALI BİLGİLER

Yukarıda tarifini verdiğimiz lohusa şerbeti, belli bir oran (5lt) baz alınarak verilmiştir. Misafirlerinizin sayısına ve gün uzunluğuna bağlı olarak malzeme miktarlarında istediğiniz şekilde ayarlama yapabilirsiniz.

Lohusa şerbeti ikram ederken kullanacağınız bardak veya diğer kaplar tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Geleneksel bir sunum olmasını istiyorsanız kaselerde ikram edebilirsiniz.

Lohusa şerbeti, anne sütünü arttırmaya ve kaliteli hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Daha faydalı hale gelmesi için şerbetin içerisine birkaç adet ısırgan otu yaprağı ilave edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir