Genel

Lohusalık Döneminizde Hayatınızı Kolaylaştıracak 9 Ürün!

Lohusalık Döneminizde Hayatınızı Kolaylaştıracak 9 Ürün!

Lohusalık dönemi, her annenin tadacağı bir dönem olmaktadır. Bebeğin yeni dünyaya geldiği süreci kapsayan lohusalık, doğum sonra 6 haftalık bir zaman dilimine yayılır. Doğum yapan annenin doğum sonrası lohusalık dönemini sağlıklı bir şekilde atlatmasını temel alan lohusalık, aynı zamanda annenin ruhsal, fiziksel olarak kendisini toparlaması için gereklidir. Bu yüzden lohusalık dönemi boyunca çiçeği burnunda annenin yanında bebeğin bakımına refakatçı olmak ve yardım etmek için birileri bulunur. Lohusa döneminde anne kendisini bir nevi bebeğine hazırlamaya başlar. Sütünü arttırmalıdır ve onunla nasıl ilgilenmesi gerektiğini öğrenmelidir. Doğum sonra annenin rahminin eski hale gelmesi sürecinde de hormonsal durumlar ani değişimlere neden olabilir. Bu yüzden anne ve bebeğin hayatını kolaylaştırmak için lohusalık dönemine yardımcı ürünler kullanabilir ve konforunuzu artırabilirsiniz.

Lohusa Sabahlık-Gecelik Seti

Lohusa döneminde çiçeği burnunda anne, lohusa takımı giymeden olmaz! Lohusa takımı, lohusa gecelik, lohusa pijama takımı ve lohusa sabahlık gibi ürünlerden oluşuyor. Bu takım son derece rahat kumaştan üretilmiştir ve bol kalıplıdır. Burada amaç annenin zorlu geçen doğum öncesi ve doğum anı sürecinden sonra rahat etmesi ve dinlenebilmesidir. Lohusa geceliğinin birçoğunun göğüs kısmı açılabilirdir. Böylelikle bebeği emzirme işlemi daha rahat bir şekilde işleyebilir. Lohusa takımını çeşitli renk ve desenlerle satın alabilirsiniz. Lohusa döneminin 40 gün boyunca sürdüğü düşünüldüğü zaman çeşit çeşit lohusa geceliği giymek bir farklılık katacaktır. Başınıza lohusa kurdelesi takmayı da ihmal etmemelisiniz.

Emzirme Sütyeni

Emzirme sütyeni, yalnızca lohusa döneminde değil, bebeğinizin anne sütü emdiği her an en büyük yardımcı olacaktır. Bilindiği üzere yeni gelişmekte olan bebekler anne sütüne ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı giderebilmek için annenin göğsünü açması lazım. Ev ortamında bu işlem oldukça kolay ilerlese de dışarıda ya da bir misafir ortamında bebeği emzirme bir sorun haline gelebilir. Emzirme sütyenleri ise annenin üzerini çıkarmasına gerek duymadan bebeğini emzirmesini sağlıyor. Özellikle lohusa dönemi gibi yataktan kalkmama durumları olduğunda emzirme sütyeni ile bebeğinizi kolaylıkla besleyebilirsiniz.

Doğum Sonrası Korsesi

Doğum sonrası anneler fiziksel olarak deformasyona uğrayabiliyor. Kocaman olan karınları, bir anda boşalınca doğal olarak bir sarkma meydana gelebilir. Bunun yanı sıra doğum sürecine kadar olan zaman diliminde alınan kilolardan dolayı vücut annenin istemediği gibi olabilir. Bu soruna karşı lohusalık dönemindeki 40 günlük süre çözüm üretmek için gayet iyi olacaktır. Özellikle lohusa döneminde kullanılmak üzere satılan doğum sonrası korsesi, bel ve karın bölgesine takılarak olası sarkmaların önüne geçmeyi hedefliyor. Lohusa dönemi sonrasında daha fit ve sıkı bir görünüm elde etmek için doğum sonrası korsesi kesinlikle alınması gerekenler arasında yer alıyor. Lohusalık dönemine yardımcı ürünler arasında en önemli ürünlerden biri olan korseler, sahip olduğu model çeşitliliğiyle herkese hitap ediyor.

Lohusa Şalı

Lohusa dönemi denildiği zaman o lohusa şerbeti illa içilecek! Lohusa olan anneye muhakkak yakın arkadaş ve akrabalar ziyarete gelir. Bu süreçte lohusa şerbetleri ikram edilir, bebeğe hediye getirilir ve dualar okunur. Bu dualar için anneye bir lohusa şalı alınabilir. Genellikle lohusa geceliği ile uyumlu bir şal tercih etmek daha güzel bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır. Lohusa dönemindeki mevlüt okuması için gül suyu, şerbet sürahisi, bardağı, güllü lokum gibi gerekli ürünlerin alımını da unutmamalısınız.

Göğüs Pompası

Göğüs pompası, anne sütü ile beslenen bebeğinizin siz yanında olmasanız bile beslenebilmesi için adeta bir mucize üründür. Annenin memesine takılan göğüs pompası, memede yer alan sütün sağılmasını ve özel paketlere konmasını sağlıyor. Bu paketlerdeki anne sütü, buzdolabında saklanabiliyor ve hem annenin sütü boşa gitmemiş oluyor hem de anne ile bebek ayrı kaldığı süreçlerde bebek biberon ile beslenebiliyor. Özellikle dışarıya çıkıldığı zamanlarda bebeği doğrudan emzirmek yerine anne sütünü biberona aktararak vermek daha kolay ve pratik bir oluşum sunacaktır. Göğüs pompası, lohusalık döneminde kendisini toparlamaya çalışan annenin bebeği ile çok fazla ilgilenemediği zamanlarda da iyi bir seçenek olacaktır. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kendisini toparlamaya çalışan anne, bebeğinin sütünü daha önceden pompa yardımı ile sağarak dinlenebilir. Bu özellikle ilk zamanlarda iyi bir seçenektir. Daha sonraki dönemlerde acil durumlar için kullanılabilir. Lohusalık dönemine yardımcı ürünler görüldüğü üzere yalnızca konforunuzu artırmakla kalmıyor, sizlere büyük bir kolaylık sağlıyor.

Biberon

Biberon, zaten bebeklerin en sevdiği ve sıvı gıdalar ile beslenmesini sağlayan ürün olmaktadır. Lohusa döneminde de iyi bir yardımcı olacaktır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin biberon kullanımı su içmek vb. için kullanılsa da bir anda ortaya çıkan ve annelerin en büyük yardımcısı haline gelen göğüs pompası sayesinde biberonlar daha aktif bir rol almaya başladı. Lohusa döneminde annenin memesinden göğüs pompası ile alınan sütler, buzdolabında saklanarak bozulmadan bebeğin tüketimine sunulabiliyor. Elbette bebeğin içebilmesi için bir biberona koyulması kesinlikle gerekenler arasında! Biberonu lohusalık döneminde anne sütünü muhafaza etmek için sık sık kullanabilirsiniz. Zaten ilerleyen dönemlerde vazgeçilmeziniz haline gelecek!

Emzik

Emzik, annenin memesini emmeye alışan bebeklerin, hem anneleri ile beraber hissedebilmeleri hem de yeni çıkmaya başlayan kaşınan dişlerini kaşıyabilmek için muazzam bir üründür. Lohusa döneminde yorgun olan anne, dinlenmek istediği zamanlarda bebeğe verilen emzik ile bebekte rahat bir nefes alabilir ve huzurlu bir uyku uyuyabilir. Piyasada çok fazla emzik çeşidi bulunmaktadır. Damaklı ve damaksız olarak ikiye ayrılan emzik çeşitlerinin her ikisini de alarak bebeğiniz hangisini daha çok sevecekse onunla ilerlemeye devam edebilirsiniz. Lohusa dönemi sonrasında da emzik bebeğinizin en sevdiği eşyası olmaya devam edecektir. Özellikle uykuya dalmadan önce emzik kullanımı bebeklerde bir hayli yaygın görülmektedir.

Şerbet Takımı

Şerbet takımı, lohusalık döneminde bebek ve anne için okutulan mevlüt esnasında kesinlikle size eşlik etmesi gereken ürünler arasında yer alıyor. Lohusalık dönemi denildiği zaman yalnızca annenin 40 gün boyunca dinlenmesi dönemi olarak düşünülmemelidir. Kültür ve adetlerimize bakıldığı zaman lohusalık döneminde mevlüt okutmak, lohusa şerbeti dağıtmak oldukça yaygın görülen bir adet olmaktadır. Bu yüzden lohusalık dönemine hazırlıksız yakalanmamak adına şık bir şerbet takımı alınabilir. İçerisinde şerbetin yer alacağı sürahisi, bardakları olan şerbet takımının yanında lokumluk gibi ikramlıkların sunulacağı ürünleri eklemeyi unutmamalısınız. Bunun yanında lohusalıkta gelen misafirlere dağıtılacak dua kitapları, eşarplar ve teşbihleri kendiniz temin edebilirsiniz. Renk tercihinizi bebeğinizin cinsiyetini baz alarak oluşturabilirsiniz. Böylece ortamda bir bütünlük oluşmuş olacaktır.

Lohusa Nevresimi

Lohusa nevresimi, dışarıdan çok gereksiz bir ürün gibi görünse de aslında oldukça gereklidir. Lohusa döneminde anne genellikle kendi yatağında yatmaz. Bebek ile daha yakın olması ve iyileşme sürecindeki olası rahatsızlanmalarda başında birisi durmalıdır. Bu yüzden genellikle bebek ile aynı odada kalır. Bu süreçte lohusa geceliği, sabahlığı gibi ürünler giyen anne, lohusa dönemi için özel olarak alınmış nevresim takımlarına yatar. Bu nevresim takımı elbette ki gündelik olarak kullandığınız bir nevresim takımı da olabilir, fakat lohusalık süreci kültürümüzde özel tutulan bir yere sahip olduğu için nevresimi, pijaması vb. her şeyi ayrı tutulmaktadır. Lohusalık nevresiminizi pijama takımız ve sabahlığınız ile eş değer renklerde seçebilirsiniz. Tüm bu lohusalık dönemine yardımcı ürünler sayesinde doğum sonrası döneminizi çok daha konforlu ve sıkıntısız bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://www.lohusam.com/blog/icerik/lohusalik-doneminde-saglikli-beslenme linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir