Genel

Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin 5 Önerimiz

Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin 5 Önerimiz

Kadınlar hamilelik dönemlerinde fiziksel ve ruhsal olarak birçok açıdan değişim yaşıyor. Hormonal olarak yaşanan dalgalanmalar yüzünden aniden sevinçten hüzne ya da hüzünden sevince geçebiliyorlar. Bu nedenle kadınlar kendi duygu durumlarını kontrol etmeye çalışırken bir de çevrelerinde gelişebilecek olan ailesel problemler ya da iş stresinin oluşması daha da fazla gerilmelerine neden olabilir. Bu da hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun yaşanmaması için hamilelik yaşayan kadınların korku ve gerginlik içeren şeylerden uzaklaşarak yürüyüşe çıkmaları, hafif egzersizler yapmaları, pozitif düşünceler içeren kitaplar okumaları faydalı olacaktır. Rahat bir hamilelik geçirmek isteyen kadınlar hayatlarında bazı ufak değişimler yaparak bunu kolaylıkla sağlayabilirler.

Hamilelik döneminde beslenmeye ve fiziksel sağlığa dikkat etmek de oldukça önemlidir. Hamilelikte bağışıklık düşer ve bünye enfeksiyona daha fazla açık olur. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek hatta doktorunuzdan bir beslenme listesi almak oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda bol bol su içerek vücudun sıvı dengesini korumak ve uygun havalarda dışarı çıkarak biraz güneş enerjisinin yardımıyla D vitamini depolamak hamilelik dönemindeki kadınlar için gerekli bir takviyedir. Bağışıklık sistemi için en faydalı etkenlerden biri sağlıklı bir uyku düzenidir. Rahat bir hamilelik geçirmek için yeteri kadar dinlenmek, yeteri kadar da hafif egzersizler yapmak hem annenin hem bebeğin sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin Sağlıklı Beslenin

Rahat bir hamilelik geçirmek için sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Hem annenin hem bebeğin doğru gelişimi açısından annenin düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Hamilelik döneminde yaşanan hormonal dalgalanmalar annede mide bulantısına sebebiyet verebilir. Bunun olmaması için azar azar ve sıkı sık beslenilerek midenin boş kalmaması sağlanabilir. Ara öğünlerinizi düzenleyerek ve baharatlı besinlerden uzak durarak mide bulantılarınızı azaltabilirsiniz.

Bu konuda bir diyetisyenden destek almak oldukça faydalı olabilir. Hem annenin hem bebeğin ihtiyaç duydukları gıdaları alarak doğru beslenebilmeleri gereklidir. Mevsim meyve ve sebzelerini, süt ve süt ürünlerini ayrıca kırmızı ve beyaz eti dengeli olarak tüketmesi hamilelik döneminde oldukça faydalı olacaktır. Ara öğünlerde de meyve, sebze, kuru incir, badem gibi vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketilmelidir. Ayrıca düzenli olarak yumurta tüketilmeli ve bol bol su içilmelidir. Hamilelik sürecinde günde en az 2 litre su içilmesi annenin bağışıklık sistemine ve bu dönemde görülebilecek olan kabızlık probleminin düzelmesine de yardımcı olacaktır.

Kıyafetlerinize Dikkat Edin

Hamilelik ve lohusa dönemi boyunca kadınların bedeni hassaslaşır. Cilt hassasiyeti artar. Rahat ve konfor da hamile kadınların sağlığı için oldukça önemli olduğundan hamile giyim konusunda pamuklu kıyafetler tercih etmek gerekiyor. Hamile kadınların rahat ve bol kıyafet giymeleri hem daha rahat hareket etmelerini sağlayacak hem de onları sıkmayacaktır. Kaliteli ve pamuklu hamile giyim ürünleri için lohusam.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hafif Egzersizler Yapın

Doğru bir şekilde yapılan egzersizler rahat bir doğum ve rahat bir hamilelik geçirmek için oldukça gereklidir. Düzenli yürüyüşlere çıkmak veya doktorunuza danışarak belirlediğiniz egzersizleri yapmak hamilelik döneminde oluşabilecek olan fazla kilolara engel olur ve vücutta biriken ödemi kolayca atmanızı sağlar. Aynı zamanda hamilelikte yapılan hafif egzersizler kaslarınızı kuvvetlendirerek daha kolay doğum yapmanızı ve doğum sonrasında daha hızlı toparlanmanıza yardımcı olur.

Hamilelik döneminde sıklıkla yaşanan kabızlık sorununa bol su içmekle beraber egzersiz yapmak da iyi gelir. Ayrıca hamilelik döneminde hafif fiziksel aktiviteler yapıldığında nefes düzenlenir, böylece hem doğum sırasında hem öncesinde anne daha az gerginlik yaşar ve duygusal olarak daha dengeli olur. Hamilelikte bel ağrıları da oldukça sık görülür.

Özellikle hamileliğin son aylarında olmakla birlikte tüm hamilelik süreci boyunca da bel ağrıları yaşanabilir. Alınan kilolar, hareketsizlik ve sırt kaslarının güçsüzleşmesi bu bel ağrılarına hatta fıtığa sebebiyet verebilir. Bunun yaşanmaması için de hem beslenmeye dikkat edilmeli hem de doktor tavsiyesiyle bel kuvvetlendirici egzersizler yapılmalıdır. Lohusam’ dan tercih edeceğiniz taytlar ile egzersizler artık çok daha keyifli olacak..

Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin Düzenli Uyuyun

Rahat bir hamilelik geçirmek için uyku düzenine dikkat etmek büyük önem taşır. Hamilelik döneminde hormonal değişimlerden ötürü gün içinde çeşitli uyku molaları verme ihtiyacı oluşabilir. Annelerin kendilerini yorgun hissettiğinde dinlenmeleri ve kendilerini zinde tutmaları çok önemlidir ancak fazla kaçırılan öğle uykuları sebebiyle gece uykusu düzeni bozulabilir.

Gece uykusu metabolizmanın yenilenmesi ve verimli dinlenme yaşanması açısından gerekli olduğundan bu sistemin bozulmaması gerekir. Bu nedenle öğle uykuları bir düzene oturtulmalı ve gece uykusu verimli bir şekilde yapılmalıdır. Uyku düzenini bozan önemli etkenlerden biri de hamilelik döneminde yaşanan bel ve sırt ağrılarıdır. Bunun yaşanmaması için sert bir yatakta yatılması faydalı olabilir. Gece yatmadan önce ılık bir duş alınması da uykuya geçişi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda hamilelik döneminde hormonal değişime bağlı olduğu iddia edilen baş ağrıları da görülebilir.

Ancak buna ev ya da işteki stres, kafeinli içecekler tüketilmesi ya da yorgunluk da sebep olabilir. Bu nedenle rahat bir hamilelik geçirmek için beslenmeye, egzersiz yapmaya ve özellikle uyku düzenine mümkün olduğunca dikkat etmek gerekir. Şakaklara masaj yapmak ve gergin ortamlardan uzak durmak kadar kafanızı dinleyip sakinleşebileceğiniz bir tatil çıkmak da bu dönemde oldukça iyi gelecektir. Düzenli bir uyku için Lohusam ‘dan pijama ve gecelik modellerimizi inceleyin..

Fiziksel Değişimlerinizi Takip Edin

Hamilelik sırasında hem deri üstünde hem deri altında çeşitli değişiklikler görülebilir. Ciltte kahverengi lekeler, göbek altında ya da göğüs uçlarında koyulaşmalar görülebilir. Hamilelik döneminde cilt hassas olduğundan güneş ışığından da daha çok etkilenir.

Bu nedenle yazın dışarı çıkıldığında güneşten koruyucu krem sürülmeli, yaz tatiline gidildiyse de mümkün olduğunca yine koruyucu krem uygulayarak gölgede oturulması tavsiye edilir. Ayrıca hamilelik döneminde vücutta kırmızı benlerin oluşması, kıllanma, karında çatlaklar ya da tırnakların çabuk kırılması gibi sorunlar yaşanabilir. Bunların çoğu doğumdan sonra eski haline dönecek olsa da doktorunuza danışmanızda fayda var.

Aynı zamanda hamilelikte ciltte kaşıntı ya da el ve ayaklarda uyuşma olabilir. Bunlar sinirlerde yaşanabilecek problemlerden olabileceği gibi vücuttaki kan seviyesinin azalmasından da kaynaklanabilir. Bunun için B1, B2 vitamini ya da demir içeren ilaçlar için doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Rahat bir hamilelik geçirmek için vücuda gerektiği kadar vitamin ve mineral alımı da oldukça önem taşır. Ayrıca hamilelik döneminde mide yanması, hazımsızlık gibi problemler de ortaya çıkabilir. Buna midenin karındaki formunun değişmesiyle mide asidinin yemek borusuna doğru gitmesi sebep olabilir. Bunun olmaması için az az sık sık yenmeli ama gaz yapıcı veya yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin Kontrollerinizi Aksatmayın

Rahat bir hamilelik geçirmek için sürecin takibini iyi yapan ve sorun yaşadığınız her konuda size yardımcı olabilecek bir doktorla çalışmak oldukça önemlidir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların hamile kalmadan önce kontrolleri yapılarak hamilelik dönemine hazır olup olmadığı saptanır. Çeşitli tahliller yapılır, olan ufak problemler tedavi edilir ve hamilelikte bebeğin tutunmasına yardımcı olacağı için folik asit tedavisine başlanır.

Rahat bir hamilelik geçirmek için de hamilelik süresi boyunca düzenli olarak doktora gitmek oldukça önemlidir. Özellikle ilk haftalar olmak üzere doktorunuzla belirleyeceğiniz düzene göre gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Ayrıca bir probleminiz olduğunda ulaşabileceğiniz ve sorunu çözmek için gerekli özeni gösterecek bir doktoru tercih etmelisiniz. Çünkü hamilelik sırasında yapılan tahlil ve ultrason sonuçlarına göre bebekte ya da annede çıkabilecek olası problemlere erkenden müdahale edilmiş olur. Aynı zamanda doktorunuzla konuşarak doğru doğum zamanı ve şekline karar vererek en sağlıklı ve kontrollü bir şekilde bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.lohusam.com/blog/icerik/lohusa-anneye-destek-olmanin-yollari linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir