HAMİLELİK, ANNE, BESLENME, HAMİLELİK HASTALIKLARI, HAMİLELİKTE SAĞLIK VE BAKIM, HAMİLELİKTE SPOR VE EGZERSİZ, LOHUSA, SAĞLIK VE BAKIM

SAĞLIKLI GEBELİK İÇİN 10 İPUCU

Sağlikli Gebeli̇k İçi̇n 10 İpucu

Sağlığınıza ve yaşam tarzınıza dikkat ederseniz gebelik süresince rahat ve mutlu hissedersiniz. “Yaşam tarzına dikkat” gibi iddialı sözcükler sizi korkutmasın. Sağlıklı gebelik dönemi için  için bu adımları izlemeniz, size beklediğinizden daha rahat bir dönem sunacak ve sizi mutlu bir hamile yapacaktır.

1.  Her gün, beş veya altı öğün dengeli yiyin.

2. Her gün doğum uzmanınız tarafından önerilen hamilelik döneminde kullanmanız gereken vitaminlerden alın.

3. Bol bol sıvı tüketin! Biliyoruz artık bu klişeleşmiş öneriyi her gün duymaktasınız ancak bir kere daha duymanızda fayda var. BOL SIVI TÜKETİN! En azından günde 8- 10 bardak su ve sıvı içecek tüketmeniz oldukça sağlıklı ve önemli bir nokta (kafein ve yapay renklendirici kaçınarak).

4. Alkollü içecekler tüketmeyin. Alkolden uzak durun. Alkol almayın. Hangisi daha size daha sevimli veya ikna edici geliyorsa onu uygulayın. Alkol gebelik döneminde zararlıdır.

5. Sigara KESİNLİKLE içmeyin. Çevrenizde içilmesine izin vermeyin.  İçilen ortamlardan uzak durun. Sigara dumanına maruz kalmayın.

6 Egzersiz – Hamilelik periyodunda sağlığınız için önemlidir  aynı zamanda stresinizin azalmasına da yardımcı olabilir. Bir profesyonel eşliğinde hamilelik egzersizleri yapabilirsiniz ya da yavaş tempoda her gün 15-20 dakika yürüyün. Günün serin zamanlarında çıkmanız ve yoğun güneşe maruz kalmamanız önemlidir.

7. Yeteri kadar uyuyun. Uykunuzu alın( Bu konuda çeşitli öneriler var hepimizin bildiği gibi -gecede en az sekiz saat gibi- ) Eğer uyku düzeninizden mustarip iseniz ve gündüz şekerlemeleri için doktorunuzun tavsiyesini alın.

8. Rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edin. Ayak, bacak ve ayak bileklerinizdeki yorgunluğu ve şişmeleri önlemek için ayak sağlığınıza ve giydiğiniz ayakkabılara özen gösterin.

9 Araba kullanıyorsanız mutlaka emniyet kemeri takmaya devam edin. Kullandığınız emniyet kemerini köprücük kemiğinizin üzerine bel kısmındaki kemeri ise alt karın seviyenizin de altına veya uyluk kemiğinize yakın bağlamanız tavsiye edilir. Ayrıca, hamile kadınların mümkün olduğunca hava yastığı bulunan arabalarda seyahat etmesi önemlidir.

10. Ilk doğum uzmanınıza veya doktorunuza danışmadan önce kesinlikle bitkisel veya bitkisel olmayan ilaçlar kullanmayın.

Tüm önerilerin de bize tekrar tekrar vurguladığı gibi, önemli olanın istikrar, sağlıklı yaşama devam etmek ve kendiniz ve bebeğiniz için biraz dikkat olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Karşılaşabileceğiniz tüm problemlerde veya kullanmak istediğiniz her ilaçta doktorunuzun tavsiyesine ve görüşüne başvurmanız sizin için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir