SAĞLIK VE BAKIM

Sırt Ağrısıyla Savaşmak için 10 Uçucu Yağ


Kronik sırt ağrısı çeken biriyseniz, deva bulma arayışınızda muhtemelen tükenmişsinizdir. Birden fazla hekim ve uzman görmekten reçetesiz ve reçeteli ilaçları denemeye kadar istediğiniz sonuçları alamadıysanız uçucu yağları deneyin. Bel ağrınıza karşı savaşmak için doğal ilaçlar kullanmanın vakti gelmiş olabilir. Bilinen en düzgün tahlillerden biri, uçucu yağların kullanılmasıdır.

Sırt Ağrısı İçin Neden Uçucu Yağları Denemelisiniz?​

Sırt ağrısı, tabiplerin aldığı en yaygın şikayetlerden biridir. Siyatik ve romatizma üzere yaygın durumlar eklem ağrısı, hudut ağrısı ve sırttaki kas gerginliği ile kendini gösterir.

Tabipler sıklıkla ibuprofen (advil) ve naproksen (aleve) üzere nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar önerirler. Lakin bu seçenekler uzun müddet kullanıldığında mide ağrısı ve ülser üzere olumsuz yan tesirler taşır. Daha da berbatı, tabipler tarafından tarihî olarak çok reçete edilen ve mevcut opioid krizine neden olan yüksek derecede bağımlılık yapan opioidlerdir.

Cilt yahut koku yoluyla emilen esansiyel yağların tıbbi yahut terapötik kullanımına atıfta bulunan aromaterapi, ortaçağ İran’ına kadar uzanır, denemeye paha olabilecek ağrı idaresine daha kolay bir yaklaşım sunar.

Uçucu yağlar, buhar damıtma, mekanik presleme yahut rendeleme ve soyma kullanılarak bitkilerden elde edilir. Bu süreçleri kullanarak sıvı yağ çözeltisi, kaynağının doğal kokusunu ve lezzetini korur.

Ağrılı kasları ve sırt ağrısını tedavi etmek için kullanılan uçucu yağların uzun geçmişine karşın, aktifliği konusunda sonlu araştırma vardır. Bununla birlikte, erken sonuçlar olumludur. 2016’da yapılan bir araştırma, aromaterapinin uçucu yağlarla kullanılmasının ağrıda değerli bir güzelleşme ile sonuçlandığını gösterdi. Memleketler arası Moleküler Bilimler Mecmuası’nda yayınlanan bir diğer çalışma, uçucu yağların anti-inflamatuar ve analjezik (ağrı giderici) özellikler sergilediğini ortaya koydu.

Özet:
Uçucu yağlar, klasik ağrı kesici ilaçlara nazaran daha az yan tesiri olan ağrı kesici için kolay bir konutta devadır. Bununla birlikte, aktifliklerine ait bilimsel deliller karışıktır ve bu nedenle ağrınız konutta kullanılan ilaçlara ve reçetesiz ilaçlara karşılık vermiyorsa, reçeteli güçlü NSAID’ler üzere ilaç tedavileri gerekli olabilir.

Sırt Ağrısı İçin En Uygun 10 Uçucu Yağ ve Ne İşe Yaradığı​

Topikal olarak uygulandığında, aşağıdaki esansiyel yağların sırt ağrılarını hafiflettiği ve iltihaplı kasları yatıştırdığı gösterilmiştir:

1. Zencefil yağı​


Çoklukla yemek pişirmek için kullanılan zencefil, güçlü anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Bu özellikler, zencefil esansiyel yağlarını romatoid artrit ile alakalı ağrıyı hafifletmede epeyce tesirli kılar. Laboratuar çalışmaları, muhakkak zencefil özlerinin eklem bozulması ve iltihaplanma ile gayret etmek için önleyici olarak çalışabileceğini bile göstermiştir.

2. Nane yağı​


Nane, güçlü analjezik özelliklere sahip öteki bir bitkidir. Doğal olarak ağrı tedavisinde yaygın olarak kullanılan mentol ve limonen içerir. Zencefil yağı üzere, nane yağı da romatoid artrit semptomlarını azaltmak için yaygın olarak kullanılır. Hassas yahut ham bölgelere uygulandığında yanma hissi oluşabilir.

3. Buhur yağı​


Buhur, Boswellia ağaçlarından elde edilen ve yüzyıllardır klâsik tıpta kullanılan aromatik bir reçinedir. Enflamasyon, ağrı ve sertliği tedavi ettiği gösterilmiştir. Hafif cilt tahrişi meydana gelebilir.

4. Okaliptüs yağı​


Avustralya’ya mahsus olan Okaliptüs, uygun bilinen bir topikal analjezik ve güçlü bir anti-inflamatuardır. Okaliptüs ağacının yapraklarından damıtılan bu yağ, kas ağrılarını ve eklem ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilir ve yatıştırıcı bir rahatlama sağlar. Hassas yahut ham bölgelere uygulandığında yanma hissi oluşabilir.

5. Fesleğen yağı​


Tulsi yahut tulsai olarak da bilinen kutsal fesleğen yağı, Ayurveda geleneğinde yüzyıllardır hudut ağrısı da dahil olmak üzere birçok durumu tedavi etmek için kullanılmıştır. Anti-inflamatuar özelliklere ve şişliği azaltan özelliklere sahipdir.

6. Lavanta yağı​


En tanınan uçucu yağlardan biri olan lavanta yağının bir grup düzgünleştirici özellikleri vardır. Sakinleştirici ve gerilim giderici olmasının yanı sıra, lavanta esansiyel yağları eklem ağrısını hafifletmek için uygun çalışan analjeziklerdir.

7. Papatya yağı​


Çay olarak yahut topikal bir kremin içinde sakinleştirici özellikleriyle bilinen Papatya, iltihaplanmayı yönetmeye de yardımcı olur. Bu yağın yatıştırıcı özelliklerinin kas spazmlarına ve romatizmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

8. Adaçayı yağı​


Klâsik olarak adet kramplarını gidermek ve doğum sırasında ağrıyı azaltmak için kullanılan adaçayı, deveranı güzelleştirebilir ve sırt ağrısıyla alakalı şişliği azaltabilir.

9. Biberiye yağı​

Biberiye gümüş, altın yahut yeşil çizgili olabilir. Yeşil çeşit, iltihabı sakinleştirme ve eklem ağrısını hafifletme yeteneği de dahil olmak üzere tıbbi özellikleri için sıklıkla kullanılır.

10. Zerdeçal yağı​


Zerdeçal, lezzetli bir baharat olmasının yanı sıra iltihap önleyici olarak da fonksiyon görür. Zerdeçal yağında bulunan faal bileşen olan kurkuminin eklemleri şişmeye karşı koruduğu bulunmuştur.

Özet:
Birkaç uçucu yağ, kas-iskelet ağrısını ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilecek analjezik ve anti-inflamatuar özellikler stantlar. Farklı yağlar, farklı temel şartlar için en uygun olanıdır, bu nedenle semptomlarınızı dikkatlice kıymetlendirmeli ve sizin için yanlışsız olanı seçmelisiniz.